Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Press konferencija povodom odžavanja druge konferencije eksperata za implementaciju pilot projekta „Mediteranske kancelarije za mlade – pilot projekat za mobilnost mladih“

Objavljeno: 2010-06-28 20:30:00 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

                                                      SAOPŠTENJE

Sa Press konferencije povodom odžavanja druge konferencije eksperata za implementaciju pilot projekta „Mediteranske kancelarije za mlade – pilot projekat za mobilnost mladih“



Danas je u Hotelu „Splendid“ održana Press konferencije povodom druge konferencije eksperata za implementaciju pilot projekta „Mediteranske kancelarije za mlade – pilot projekat za mobilnost mladih“, koja se održava u Budvi (Hotelu „Splendid“) 28. i 29. juna 2010. godine.

Na konferenciji su govorili ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović, ministar prosvjete i nauke Slavoljub Stijepović i ministar za imigracije, integracije, nacionalni identitet i solidrani razvoj Republike Francuske Erik Beson.

Ministar Numanović je podsjetio da je ovaj projekat započeo 14. decembra prošle godine, kada je na ministarskom sastanku u Parizu potpisana „Deklaracija o mobilnosti mladih u oblasti Mediterana“, kada je i zaključeno da je pitanje takozvane „konstruktivne mobilnosti“ pitanje budućnosti i da je treba podsticati.
Prva konferencija eksperata je održana u Maroku, i to je bila prilika da sve države učesnice predstave svoju poziciju u pogledu ciljeva i realizacije projekta, rad se nastavlja u Crnoj Gori, i planirano je da treća konferencija bude održana na Kipru. Ministar Numanović je istakao da Crna Gora podržava pristup da mobilnost mladih ljudi, naročito u sticanju znanja i stručnosti, treba da bude pravilo, a ne izuzetak, i da i kroz ovaj projekat naša država daje doprinos regionalnoj saradnji. Investiranje u obrazovanje i stručno usavršavanje je posebno bitno za stvaranje moderne radne snage, koja će naći svoje mjesto na tržištu rada kako svoje zemlje, tako i drugih zemalja. Potrebno je stvarati i podržati kvalitet, jer on omogućava zdravu konkurenciju, kazao je ministar Numanović. On je ukazao da kada se govori mobilnosti mladih, to podrazumijeva kako akademsku mobilnost, tako i mobilnost mladih stručnjaka iz raznih sektora, kao što su turizam, ugostiteljstvo, energetika, građevinarstvo, poljoprivreda, i da je na tržištu rada Crne Gore kroz otvorenost, već dat doprinos mobilnosti radne snage, a time i mobilnosti mladih.


Ministar Numanović je izrazio zahvalnost Vladi Republike Francuske, koja je
dala snažan impuls podsticanju mobilnosti mladih kada je 1. decembra 2009. godine potpisala Sporazum o mobilnosti mladih sa Vladom Crne Gore.

Ministar Stijepović je kazao da Ministarstvo prosvjete i nauke snažno podržava inicijative koje se tiču mobilnosti mladih. Nova znanja i vještine su veoma bitne, jer na taj način mladi ljudi obogaćuju i usavršavaju svoja znanja i obrazovanje, i na taj način se daje doprinos razvoju administrativnih kapaciteta. On je naglasio da je implementacija Sporazuma o mobilnosti mladih koji su potpisali Vlada Crne Gore i Vlada Republike Francuske već počela i da je u toku proces odabira tri kandidata kojima će biti dodijeljene stipendije, koje će finansirati Vlada Francuske.

Ministar Beson je kazao da je zadovoljan tokom implementacije Sporazuma o mobilnosti mladih koji je potpisan sa Vladom Crne Gore, i da će tri stipendije koje se dodijeljuju biti za različite oblasti odnosno za turizam, zatim elekroniku i elektrotehniku, i pravo i političke nauke. Izrazio je zahvalnost što je Crna Gora organizator druge konferencije eksperata, i naglasio ja da kao što Crna Gora smatra da joj je budućnost Evropska unija, tako i Francuska smatra da je budućnost Crne Gore u Evropskoj uniji. Ministar Beson je izrazio očekivanje da se na konferenciji eksperat koja se održava ova dva dana u Crnoj Gori izdefinišu konkretni zaključci u vezi sa budućim aktivnostima regionalnog projekta za mobilnost mladih.


U regionalni projekat „Mediteranske kancelarije za mlade – pilot projekat za mobilnost mladih“ uključeno je 17 država: Albanija, Alžir, Bosna i Hercegovina, Kipar, Hrvatska, Egipat, Španija, Francuska, Grčka, Malta, Maroko, Crna Gora, Italija, Liban, Slovenija, Tunis i Turska.

Prva konferencija eksperata je održana u Maroku, i to je bila prilika da sve države učesnice predstave svoju poziciju u pogledu ciljeva i realizacije projekta, rad se nastavlja ova dva dana u Crnoj Gori, i planirano je da treća konferencija bude održana na Kipru.



PR Služba Ministarstva rada i socijalnog staranja