U okviru procesa strukturnih reformi, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, Zakona o stručnom obrazovanju, Zakona o gimnaziji i Zakona o visokom obrazovanju.
Osnovni cilj predloženih izmjena je obezbjeđivanje kvalitetnog obrazovanja za sve građane Crne Gore, racionalizacija organa upravljanja u obrazovnim ustanovama, uvođenje modela privatno-javnog partnerstva u sistem obrazovanja, efikasnije ostvarivanje prava iz oblasti obrazovanja za sve korisnike i mogućnost uključenja u rad škole svih subjekata koji su prepoznati kao potencijalni partneri za unapređenje vaspitno-obrazovnog rada. Umjesto Savjeta za opšte obrazovanje, Savjeta za stručno obrazovanje i Savjeta za obrazovanje odraslih, predviđeno je osnivanje Nacionalnog savjeta za obrazovanje, tako da će se objedinjavanjem poslova i nadležnosti stvoriti uslovi za kvalitetniji rad i odlučivanje.
Predloženim zakonima, između ostalog, prvi put se uređuju pitanja koja se odnose na zabranu diskriminacije, angažovanje školske medijacije, izvođenje nastave na crnogorskom jeziku, mogućnost izvođenja nastave na stranom jeziku, upotrebu brajevog pisma. U oblasti visokog obrazovanja definišu se normativi i standardi finansiranja koji će omogućiti budžetsku podršku u realizaciji programa značajnih za razvoj Crne Gore, bez obzira da li je riječ o javnim ili privatnim ustanovama, pod uslovom da njihov kvalutet garantuje obrazovanje stručnjaka sposobnih da doprinesu napretku Crne Gore. Takođe, nova zakonska rješenja omogućavaju jednakost studenata javnih i privatnih ustanova u ostvarivanju prava iz oblasti studentskog standarda.
Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Kako je praksa pokazala da određene odredbe važećeg zakona nijesu sasvim precizne, što otvara dileme prilikom njihove primjene, izmjenama se dodatno razrađuju odredbe koje se odnose na vodič za pristup informacijama, pristup javnim registrima i evidencijama, sadržaj zahtjeva za pristup informaciji, postupk za rješavanje po zahtjevima, nadzor nad sprovođenjem Zakona i odgovornost za nepostupanje u skladu sa Zakonom.
Na današnjoj sjednici Vlada je utvrdila i prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, Zakona o državnim nagradama i Zakona o pozorišnoj djelatnosti.
Polazeći od strateškog opredjeljenja da će Crna Gora svoje bezbjednosne ciljeve najefikasnije i najracionalnije dostići pristupanjem sistemima kolektivne odbrane i kooperativne bezbjednosti NATO-a i Evropske unije, Vlada je donijela Strategijski pregled odbrane Crne Gore. Ovaj strateški dokument se izrađuje prvi put u Crnoj Gori i predstavlja polaznu programsku osnovu kojom se definiše srednjoročno planiranje odbrane, efikasno upravljanje resursima, transparentnost poslova odbrane, izgradnja pretpostavki za demokratsku i civilnu kontrolu, profesionalizaciju i efikasnost Vojske, kao i dalja reforma sistema odbrane.
U cilju afirmacije kulture kao samog temelja milenijumskog istorijskog trajanja Crne Gore i jedne od ključnih poluga njene međunarodne afirmacije, Vlada je donijela Nacrt nacionalnog programa razvoja kulture za period 2011-2016. godine, sa Programom javne rasprave.
Pored ostalog, Vlada je donijela Odluku o izradi Detaljnog prostornog plana za Jadransko-Jonski autoput i razmatrala više pitanja iz svoje nadležnosti..