Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Ministar inostranih poslova Milan Roćen , na marginama “Kroacija samita 2010” u Dubrovniku, sastao se sa ministrom vanjskih poslova i evropskih integracija Republike Hrvatske Gordanom Jandrokovićem

Objavljeno: 2010-07-09 02:05:26 Autor: Biro

Ministri su održali sastanak u funkciji kopredsjednika Mješovite komisije za razgraničenje između Crne Gore i Republike Hrvatske. Oni su razmotrili sve što je učinjeno od prethodnog sastanka održanog u januaru prošle godine. Takođe, dogovorili su nastavak rada Komisije i održavanje sljedeće, druge formalne sjednice, na kojoj će dvije strane detaljnije analizirati predložene tekstove Posebnog sporazuma s kojim bi dvije države spor uputile pred Međunarodni sud pravde u Hagu.

Ministar Jandroković istakao je kako Republika Hrvatska postizanje dogovora i potpisivanje Posebnog sporazuma smatra važnim, jer će se time stvoriti uslovi za određivanje granice na moru, u skladu s najvišim međunarodnim standardima mirnog rješavanja sporova. Ministri su se suglasili kako će se na taj način dodatno obezbijediti razvoj dobrosusjedskih odnosa i stvoriti temelji za dalje razvijanje međusobnih odnosa. Oni su ocijenili i da je način na koji Crna Gora I Hrvatska rješavaju ovo pitanje, u evropskom duhu dobrosusjedstva, može služiti kao primjer čitavom regionu. Dva ministra su se saglasili da pitanje razgraničenja ni za Republiku Hrvatsku, niti za Crnu Goru ne predstavlja otvoreno pitanje.

Oni su se složili i da se ovo pitanje rješava bez pritisaka i vremenskih ogrančenja, a u svrhu što skorijeg pronalaska rješenja u interesu obje strane.

Hrvatski ministar Jandroković poručio je da Republika Hrvatska čvrsto podržava Crnu Goru na njenom putu evro-atlantskih integracija I ponovio spremnost na prenošenje hrvatskih znanja i iskustava iz ovih procesa. Na sastanku je takođe obostrano data podrška procesima evro- atlantskih integracija svih zemalja regiona, sa uvjerenjem da je njihovo članstvo u Evropskoj uniji i NATO-u garancija dugoročne stabilnosti u regionu i cijeloj Europi.