Ministar Gvozdenović sa saradnicima danas je ugostio organizatore jedne od najvećih slovenačkih akcija pod nazivom Očistimo Sloveniju!- Janosa Matosa i Petru Matos iz organizacije Ekolozi bez granica.
S obzirom na ranije aktivnosti ovog Ministarstva koje su se ticale čišćenja Skadarskog jezera i lokacija pogodjenih ovogodišnjim januarskim poplavama, od 20.01. do 11.05.2010. god u kojoj je učestvovalo oko 70 organizacija; 3000 volontera; sakupljeno oko 20000 kesa; preko 2000 m3 otpada; 2500 m3 kabastog otpada; očišćene 53lokacije, a s obzirom i na nesebičnu medijsku podršku i naravno svoju minisiju, Ministarstvo planira nastavak navedenih aktivnosti.
Cilj Ministarstva je nastaviti akciju: uključiti veći broj gradjana, angažovati veća sredstva, dalje pospješiti saradnju NVO sektora i javne uprave, angažovati bolju instrastrukturu, veći broj izvršilaca i sl. U skladu sa time, predstavnici ministarstva na sastanku su dobili korisne sugestije oko najboljeg vremena i načina organizacije akcije, kao i vremena i infrastrukture potrebne za organizaciju velikog čišćenja Crne Gore.
Gvozdenović je izrazio je zadovoljstvo zbog uspostavljenne saradnje te je naglašeno da je sjajna polazišna tačka to što će Crna Gora imati bazu informacija od Slovenije, u smislu podataka o organizaciji, strukturi akcije, načinu finansiranja i sl.,a što će umnogome pomoći akciju koja se planira u Crnoj Gori.
Predstavnici ministarstva dobili su informacije o načinu kreiranja baze odnsosno digitalnog registra ilegalnih deponija u Sloveniji kao pripremu akcije, gdje je to radjeno preko interaktivne mape na sajtu akcije, ali i obilježavanjem lokacija mobilnim telefonima, angažovanjem šumarske službe, volontera i sl. u koju je bilo uključeno na stotine ljudi, a što se pokazalo kao jedna od najproblematičnijih tačaka u organizovanju cjelokupne akcije koje je trajalo nekoliko mjeseci.
S obzirom da je Ministarstvo uredjenja prostora i zaštite životne sredine već uradilo nacrt plana aktivnosti za veliko čišćenje Crne Gore koje se planira u narednom periodu, gosti su dali i korisne sugestije na dati materijal, kao i sugestije oko postavljanja organizacione strukture u kojoj bi jednaki partneri trebalo da budu lokalne samouprave, komunalne službe, nevladine organizacije, mediji, donatori i sl.
Sama akcija u Sloveniji u kojoj je učestvovalo oko 250 000 ljudi u jednom danu odnosno 13% slovenačke populacije, gdje je očišćeno 7000 nelegalnih deponija i u kojoj je sakupljeno preko 10 000t otpada, organizovana je potpuno na dobrovoljnoj osnovi, a protivvrijednost usluga domaćih i inostranih medija koje su besplatno pružene ovoj akciji bila oko 600 000e. Čistili su političari, sportisti, javni i kulturni radnici, državljani, turistički radnici, vojnici, policija, komunalna i druga preduzeća fudbaleri FK Maribor, novinari i mnogi drugi, takoreći svi oni, koji žele da imaju čistu Sloveniju. Po ugledu na Estoniju, koja je sličnu akciju izvela prije dve godine, Slovenci su se odlučili da očiste svoju državu od velike količine otpada koja se nalazila u mnogim ilegalnim deponijama po Sloveniji.
Na kraju, predstavnici ministarstva pozvani su da se pridruže svjetkog akciji čišćenja koja će se održati 2012, a koja je već u pripremi, te dogovoreni dalji kontakti sa ciljem realizacije akcije u Crnoj Gori.