Ministar inostranih poslova Milan Roćen učestvovao je juče na međunarodnoj konferenciji o Avganistanu u Kabulu koja je okupila visoke predstavnike zemalja kontributora ISAF misije, država u okruženju, međunarodnih organizacija, finansijskih institucija i civilnog sektora. Najveći multilateralni skup ikada održan u Avganistanu, koji su otvorili predsjednik Hamid Karzai i Generalni sekretar UN Ban Ki Mun, kao nastavak londonske konferencije, pružio je punu podršku vlastima ove zemlje u naporima da se stabilizuje situacija kroz implementaciju projekata u sferi ekonomije, jačanje političkog dijaloga i procesa pomirenja, regionalnu saradnju i borbu protiv trgovine narkoticima i korupcije. U posebnom fokusu bilo je snaženje saradnje sa međunarodnim snagama u sprovođenju strategije postepene tranzicije vlasti ka avganistanskom vođstvu. Na Konferenciji su, između ostalih, učestvovali šefovi diplomatija SAD, Rusije, Kine, Indije i Kanade, kao i ključnih evropskih zemalja i visoki predstavnik EU za spoljnu politku Ketrin Ešton, generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen i komandant ISAF, američki general Dejvid Petreus.
Ministar Roćen je tokom Konferencije imao neformalne susrete sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom, državnim sekretarom SAD Hilari Klinton, ministrima inostranih poslova Rusije Sergejem Lavrovim, Kine Jang Jiečijem, Njemačke Gvidom Vesterveleom, Francuske Bernarom Kušnerom, Velike Britanije Vilijamom Hejgom, Italije Frankom Fratinijem, Kanade Lorensom Kenonom, generalnim sekretarom NATO Anders Fog Rasmusenom, generalnim sekretarom Organizacije islamske konferencije Ekmeledinom Išanogluom, kao i sa brojnim drugim visokim učesnicima ovog skupa.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton u razgovoru sa ministrom Roćenom odala je priznanje Crnoj Gori za rezultate u procesu evropske integracije, i za ulogu koju ima u regionu. Ona je potvrdila da je Zapadni Balkan visoko na agendi politike Evropske Unije i najavila da će posjetiti region do kraja ove godine, kao i da će sa zadovoljstvom posjetiti Crnu Goru.
U odvojenom razgovoru sa njemačkim ministrom Gvidom Vesterveleom razmijenjena su mišljenja o aktuelnim kretanjima na Zapadnom Balkanu, posebno u svijetlu skorog objavljivanja mišljenja Međunarodnog suda pravde o Kosovu. Bilo je riječi i o rezultatima i planovima Crne Gore u procesu evropske integracije. Istaknuta je potreba intenziviranja bilateralnih kontakata, i u tom cilju dogovoreno da se razmotri mogućnost organizovanja posjete ministra Vestervelea Crnoj Gori, ili ministra Roćena Berlinu, do kraja ove godine.
Tokom susreta sa generalnim sekretarom Organizacije islamske konferencije (OIC) Ekmeledinom Išanoglu odato je priznanje Crnoj Gori za politiku multietničkog sklada. Išanoglu je obavijestio Roćena da je u toku rad na inoviranju pravila za prijem novih članica u OIC. U tom kontekstu izražena je obostrana spremnost za održavanje redovnih kontakata.
Ministar inostranih poslova Belgije, predsjedavajućeg EU, Steven Vanaker u razgovoru sa ministrom Roćenom ponovio je da je politika proširenja EU visoko na listi prioriteta belgijskog predsjedavanja. U tom kontekstu istaknut je značaj daljeg progresa zemalja Zapadnog Balkana na putu ka EU, sa posebnim akcentom na realna očekivanja Crne Gore da će važne odluke za našu zemlju biti donijete tokom belgijskog predsjedavanja.
Ministar Roćen je tokom kratkog boravka u Kabulu, u nemogućnosti da posjeti pripadnike crnogorskog kontigenta u ISAF misiji, telefonom razgovarao sa komandantom u bazi Pol-e-Komri Sašom Jovanovićem, koji mu je prenio da su svi crnogorski vojnici i drugi učesnici, uključujući i oficire u Mazar-e-Šarifu, dobro, i da u bezbjednim uslovima, i u odličnoj atmosferi, kroz saradnju sa predstavnicima drugih zemalja, krajnje profesionalno ispunjavaju sve svoje obaveze.