Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović i ministar ekonomije Branko Vujović sastali su se sa predstavnicima velikog broja ambasada u Crnoj Gori (Rusija, Italija, Bugarska, Velika Britanija, Grčka, Mađarska, Slovenija, Njemačka, Hrvatska, BiH, Srbija, Rumunija) i predstavnicima UNDP i EU u Crnoj Gori, kako bi prezentirali realizovane, tekuće i planirane aktivnosti na projektu HE na Morači, jednom od najvećih projekata u Crnoj Gori. Ovo je drugi sastanak sa stranim predstavnicima u Crnoj Gori, koji se organizuje radi njihovog kontinuiranog praćenja svih aktivnosti na projektu.
Ministar Gvozdenović je prezentirao aktivnosti koje se tiču resora planiranja i zaštite živone sredine: Nacrt izvještaja sa javne rasprave koji je u pripremi, i upoznao ambasadore sa dopunskim aktivnostima koje se sprovode na dva projektna dokumenta u nadležnosti ovog Ministarstva: Detaljnom prostornom planu za sliv Morače i Strateškoj projeni uticaja na životnu sredinu za taj plan.
Govoreći o izmjenama Nacrta detaljnog prostornog plana za sliv Morače, ministar je naglasio da je sa javne rasprave dobijena poruka da treba iskoristiti hidropotencjal, ali treba predvidjeti i alternativno rješenje iskorištavanja potencijala Morače. Uvažavajući mišljenja i preporuke sa javne rasprave, Ministarstvo jr pristupilo doradi dokumenta Nacrt DPP na nekoliko nivoa, od kojih je najbitniji uvođenje novog alternativnog rješenja sa nižom kotom Andrijeva. Novo rješenje još više stavlja akcenat na zaštitu životne sredine, posebno zbog uticaja na manastir Morača, ali i generalno zbog uklapanja u ekološko, kulturno, saobraćajno i drugo okruženje. Gvozdenović je naglasio se su time vrlo pažljivo osluškivane sugestije sa javne rasprave, imajući u vidu neophodnost uticaja javnosti na projekat, kao i misiju Ministarstva koja se zasniva na održivom razvoju.
Ministar Gvozdenović takođe je informisao ambasadore da je sa javne rasprave dostavljeno 40 formalnih komentara, te da je od tih komentara sa četiri okrugla stola izdvojeno oko 500 pitanja iz različitih oblasti. On je naglasio da se, uvažavajući pristigle sugestije, pristupilo izradi nekoliko dodatnih istraživanja u oblasti biodiverziteta i kluturne baštine za:
b) Novu studiju za biodiverzitet u slivu Morače
d) Elaborat o zaštiti spomenika kulture.
Ministar ekonomije Branko Vujović je ambasadorima prezentirao šta bi sve, u skladu sa zakonom, trebalo da sadrži Nacrt koncesionog akta koji će, kako je naglasio, takođe biti na Javnoj raspravi u zakonskom roku od 15 - 30 dana. Kao posebno značajno, potencirao je ulogu države u tom projektu, koja će snositi troškove eksproprijacije, kao i troškove sanacije Manastira Morače.
„Tako važna pitanja koja su od suštinskog značaja za stanovnike tog kraja ne možemo ostaviti investitoru. Posebno kada je u pitanju Manastir Morača, kao jedan od najvažnijih kulturno-istorijskih i duhovnih objekata Crne Gore. Sanacija Manastira Morače je važno pitanje za državu koja je, upravo zbog toga, odlučila da snosi te troškove“ rekao je ministar Vujović.
Ukupna ulaganja države ne bi trebalo da prelaze 65 miliona eura.
Vujović je istakao da neće biti prihvatljive ponude koje predviđanju proizvodnju ispod 600 Gwh na godišnjem nivou i podsjetio da je nedavno održana konferencija sa kvalifikovanim ponuđačima.
Ambasadori su pokazali interesovanje i za male hidrocentrale i vjetrogeneratore, pa je ministar Vujović podsjetio da su nedavno valorizovani potencijali vjetra u Ulcinju i Nikšiću, te da se u oktobru očekuje novi tender za 15 malih hidrocentrala. „Ulaganja u energetiku i energetska stabilnost prioritet su svake zemlje i Crna Goru tu svakako neće zaostajati“ zaključio je Vujović.
Tokom sastanka, ambasadori su informisani i o realizaciji aktivnosti na drugim projektima, koji uključuju obnovljive izvore energije. U tom kontekstu, bilo je riječi o Komarnici koja se realizuje uporedo sa Moračom i za koju je završen projektni zadatak, pa će Ministarstvo uređenja prostora ubrzo raspisati tender za izradu Prostornog plana za to područje. Ministar Gvozdenović je pozvao ambasadore da informišu planere u svojim zemljama o namjeri Ministarstva da raspiše tender za izradu Prostornog plana za područje Komarnice. On je, takođe, informisao goste o tekućim, najbitnijim projektima Ministarstva iz oblasti zaštite životne sredine i prostornog planiranja:
1. Izradi planskih dokumenata uz pomoć Svjetske Banke i svjetski poznatih planerskih kuća
2. Projektu pretvaranja neformalnih naselja u formalna, sa akcentom na seizmičke izazove za koji je u pripremi program kreditne podrške
3. Projektu 1000+ stanova
4. Upravo završenom projektu regionalnog vodovoda
5. Velikom Projektu Očistimo Crnu Goru, koji se planira u nekoliko narednih mjeseci i za koji se računa sakupljanje do 5000 t otpada
6. Aktivnostima na završetku Strategije Biodiverziteta, na izmjeni zakonodavstva u oblasti komunalne infrastrukture i na podizanju svijesti crnogorskih građanja u oblasti zaštite životne sredine.
Amabasadori su pozdravili odluku o održavanju sastanka, kao i napore na izmjeni dokumenata koji imaju za cilj još veće usklađivanje sa održivim standardima. Imali su i veliki broj pitanja, kako o projektu HE na Morači, tako i o nekoliko aktuelnih projekata iz oblasti energetike i zaštite živtne sredine.