Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

"Sigurnost za ulaganje"- Nezavisni dnevnik Vijesti, 23.07.2010 godine

Objavljeno: 2010-07-23 16:29:53 Autor: Vladan Dubljević

Zakon o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika

Istraživanje i proizvodnja ugljovodonika, krajnje osjetljiva oblast ljudskog djelovanja koja ima implikacije na globalnu ekonomiju a sa tim i na ukupnu svjetsku politiku, do sada je kod nas bila predmet interesovanje javnosti kroz poznate događaje vezane za privatizaciju kotorskog Jugopetrola.
Postojeći zakoni i podzakonska akta koji su do sada tretirali istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u sklopu istraživanja i proizvodnje drugih mineralnih sirovina, nijesu uvažili posebnosti vezane za specifične uslove naftnih i gasnih ležišta, način njihovog istraživanja i proizvodnje, niti su obezbjeđivali kvalitetne preduslove za motivaciju ozbiljnih investicionih ulaganja u ovoj oblasti.
Kao posljedica navedenog stanja, ranije sklopljeni ugovori koji se odnose na pomenuti resurs, nijesu doveli do željenog cilja i nije došlo do otkrića i proizvodnje ugljovodonika iz sopstvenih izvora. Samimi tim i Crna Gora, odnosno crnogorsko društvo u cjelini, nije osjetilo koristi koje proističu iz ove aktivnosti.
Ovakvim stanjem nametnuta je potreba da se ova materija detaljnije uredi u skladu sa najboljom međunarodnom praksom i pozitivnim propisima drugih zemalja. Zakon o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika o kome se nedavno pozitivno izjasnio crnogorski parlament, stvoriće atraktivan ambijent za investiciona ulaganja. Njegovim usvajanjem, Crna Gora je snažno zaštitila svoj interes u ovoj oblasti i omogućila kvalitetne preduslove da se kroz valorizaciju ovog prirodnog resursa ostvare trajni benifiti za njene građane.
Nafto-gasni biznis je biznis najvećeg mogućeg investicionog rizika. Zašto je to tako? Pa zbog činjenice da su istraživanja nafte i gasa najčešće neuspješna. Bez obzira na sva tehnička dostignuće i savremenost metoda koje se primjenjuju, tek svaka peta bušotina otkrije postojanje nekog ugljovodoničnog resursa. Mnogo se ulaže, mnogo se rizikuje da bi se na kraju mnogo i zaradilo i zbog toga su projekti istraživanja nafte i gasa projekti na koje se računa da traju dugo, najmanje dvadeset do trideset godina, kako bi bilo uspješni. Za ozbiljne naftne kompanije, opredijeljenost za investiciju u neko područje ne zavisi od političke volje ili volje partije koja je na vlasti. Naftne kompanije sigurnost za ulaganje i smanjenje ekonomskog rizika traže upravo u postojanju zakona i kvalitetnih zakonskih okvira kojim se uređuje ova oblast. Kod pisanja ovog Zakona se o tome se itekako vodilo računa.

Novi Zakon razrađuje sve faze procesa istraživanja i proizvodnje ugljovodonika sa jasnim pravilima i obavezama koncesionara sa jedne i koncedenta sa druge strane i predviđa mogućnosti zaključivanja dvije vrste ugovora i to ugovora za koncesiju za istraživanje i ugovora za koncesiju za proizvodnju.
Ugovor o koncesiji za istraživanje dodjeljuje se za prostore na kojima stepen istraženosti nije dovoljan da bi se dodijelio ugovor o koncesiji za proizvodnju. Svrha dodjele ugovora o koncesiji za istraživanje je da se bez ulaganja od strane države, kroz davanje ovog prava kompanijama koje se bave specifičnim sizmičkim istraživanjima, poveća nivo znanja o potencijalnosti nedovoljno istraženog prostora. Istraženi prostor nakon toga dobija na svojoj vrijednosti a kompanije kroz prodaju podataka do kojih su došli, na izvjestan način, vrše njegovu promociju među potencijalnim investitorima.
Ugovor za koncesiju za proizvodnju je ugovor za koji su zapravo zainteresovane naftne kompanije koje se bave istraživanjem i proizvodnjom. Ovaj ugovor se dodjeljuje za prostore gdje je nivo naše informisanosti takav da mi sa izvjesnom pouzdanošću možemo pretpostaviti sa kakvim resursom raspolažemo i koliku dobit država može da ostvari kroz njegovu valorzaciju. Kroz ovaj ugovor koncesionar će biti u mogućnosti da prođe kroz fazu istraživanja, fazu verifikacije rezervi, fazu razvoja i fazu proizvodnje. Niti jedan o predviđena dva tipa ugovora ne daje ekskluzivna prava samo jednom koncesionaru.
Inače, ono što je možda i najbitnije, ovaj Zakon predviđa da država korist ostvaruje kroz naplatu dvije vrste koncesione naknade: i to naknada za ugovor o koncesiji i naknada za proizvedenu naftu i gas. Naknada za ugovor o koncesiji u stvari predstavlja naknadu kojom se plaća prostor koji je pokriven koncesijom i biće računata na osnovu površine koju koncesija pokriva. Naknada za eksploatisanu naftu i gas predstavlja naknadu koja se obračunava na osnovu proizvedene nafte i gasa i vezana je za procentualni iznos količine proizvedene nafte i gasa koja će se plaćati koncedentu. Princip naplate prihoda po ovom osnovu je takav da se on maksimalizuje u toj mjeri sve dok je god moguće privući profitabilne investitore.
Prisustvo komercijalnih ležišta ugljovodonika u zemljama u koje gravitiraju jadranskom basenu, zatim dosadašnji rezultati geoloških i geofizičkih istraživanja ukazuju da i na teritoriji Crne Gore postoji mogućnost pronalaženja komercijalnih ležišta nafte i gasa. Usvajanjem kvalitetnog i modernog Zakona o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika Crna Gora je načinila prvi i najznačajan iskorak na putu ka kvalitetnoj valorizaciji ovog potencijala.

Vladan Dubljević, pomoćnik ministra ekonomije za rudarstvo i geološka istraživanja