Danas je u Bijelom Polju održana VII redovna sjednica Socijalnog savjeta, kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja i predsjednik Socijalnog savjeta dr Suad Numanović.
Predsjedništvo Socijalnog savjeta je, u cilju dinamiziranja i jačanja rada socijalnih savjeta na lokalnom nivou, donijelo zaključak da se VII redovna sjednica Savjeta održi u Bijelom Polju, uz prisustvo rukovodstava lokalnih socijalnih savjeta, odnosno predstavnika socijalnih partnera iz Andrijevice, Bijelog Polja, Berana, Mojkovca, Kolašina, Pljevalja, Rožaja, Žabljaka i Plava.
Na sjednici se diskutovalo o jačanju rada lokalnih socijalnih savjeta, kao i o njihovoj ulozi u rješavanju ekonomskih i socijalnih pitanja na nivou opštine.
Ministar Numanović je istakao da se socijalni dijalog u zemljama Jugoistočne Evrope, iako na različitom stepenu u pojedinim državama, dokazao kao veoma efikasan i uspješan za koordinaciju interesa države, poslodavaca i samih zaposlenih. Činjenica da su najpovoljnije rezultate u procesu tranzicije ostvarile one zemlje koje su postigle bar minimalni socijalni konsenzus oko nacionalnih interesa i u kojima su se socijalni partneri saglasili o nespornim zajedničkim ciljevima, ukazuje na apsolutnu opravdanost svih zalaganja za unapređenje socijalnog dijaloga u Crnoj Gori. Stoga je bitno da se socijalni dijalog razvija na lokalnom nivou, naročito kroz formiranje, jačanje i dinamiziranje rada savjeta na nivou opštine.
Ministar Numanović je podsjetio da je kroz Socijalni savjet na nacionalnom nivou uspostavljen kvalitetan socijalni dijalog, ali da je neophodno da se takav dijalog uspostavi i na lokalnom nivou. Crna Gora ima veoma razvijen sistem lokalne samouprave, sa veoma izraženim specifičnostima svake od opština na ekonomskom, demografskom i drugim poljima, tako da postoji potreba da se uspostavi sistem socijalnog dijaloga koji će maksimalno uvažavati karakteristike svake od njih.
Njihovim formiranjem u sredinama gdje još nijesu osnovani i dinamiziranjem rada i jačanjem njihove uloge tamo gdje su već formirani, uz učešće svih partnera, stvoriće se uslovi da se problemi prije uočavaju i, kroz zajedničko djelovanje, nađu najefikasnija rješenja. Za rješavanje problema treba koristiti postojeće institucije i važeći zakonodavni okvir, uz brze i efikasne procedure. Takođe, svaka opština treba da se okrene valorizaciji prirodnih resursa, uz mogućnost korišćenja Investicionog razvojnog fonda.
Ministar je podsjetio da je između socijalnih partnera potpisan Memorandum o socijalnom partnerstvu za vrijeme trajanja globalne ekonomske krize, koji između ostalog ima za cilj i očuvanje radnih mjesta, što treba da podstakne poslodavce i zaposlene da razvijaju socijalni dijalog i zajednički pronalaze rješenja. U tom kontekstu, istakao je da i institucije kao što su Agencija za mirno rješavanje radnih sporova i Fond rada, kao dio institucionalnog okvira, koji stoje na raspolaganju. Ministar je naglasio da ohrabruje pad stope nezaposlenosti, uz očekivanje da će taj trend biti nastavljen.
Sjednici je prisustvovao i ministar ekonomije Branko Vujović, koji je istakao da je organizovanje ovakvih sastanaka uz prisustvo predstavnika lokalnih savjeta, odlična prilika da se čuju aktuelni problemi i predlože rješenja. On je naglasio da lokalni socijalni savjeti imaju bitnu ulogu u smanjenju posledica tranzicije u opštinama, ali i da mogu dati i smjernice za valorizovanje prirodnih potencijala, naročito energetskih i rudnih, koji su prisutni na sjeveru Crne Gore. U tom smislu je bitna Strategija regionalnog razvoja, koja će uskoro biti usvojena, i kojom će se definisati obaveze i zadaci lokalnih samouprava. Ministar Vujović je podsjetio da ta Strategija treba da podstakne brži razvoj nedovoljno razvijenih opština, naročito kroz kapitalne projekte.
Treba insistirati na očuvanju privrednih kapaciteta, ali na zakonitostima realne ekonomije, jer nije dobro institirati na nerealnim zahtjevima u trenutku postojanja globalne ekonomske krize, zaključio je ministar Vujović.
Sjednici su prisustvovali i predsjednik opštine Bijelo Polje Tarzan Milošević, pomoćnik ministra ekonomije Dragan Kujović, pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Anka Stojković, direktor Fonda rada Dušan Perović i direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova Zdenka Burzan.