Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

REAGOVANJE NA TEKST U VIJESTIMA (GVOZDENOVIĆ: ODLUČIĆE CRNA GORA, A NE ITALIJA – objavljen 31. jula 2010. godine)

Objavljeno: 2010-08-02 23:46:11 Autor: Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine

Odluka kada je riječ o prostorno planskom aspektu Projekta podvodnog kabla je u rukama Crne Gore, biće donijeta na osnovu crnogorske zakonske regulative i ima osnovu u svim relevantnim dokumentima. Tu tvrdnju iznosimo zato što:

U Prostornom planu Crne Gore do 2020 godine predviđeno je sledeće: »planirati u regionu Crnogorskog primorja elektroenergetsko postrojenje 400KV koje bi bilo povezano dalekovodom 400KV sa trafostanicom 400/110Kv Podgorica 2, kao i stvoriti preduslove za realizaciju projekta povezivanja prenosnih sistema Crne Gore i Italije podvodnim kablom.«

Takođe, u Strategiji razvoja energetike do 2025. godine na strani 42 (poglavlje 7.13 Razvoj prenosnog sistema) navedeno je: » Posebnu pažnju razvoju prenosnog sistema i regionalne interkonekcije treba posvetiti mogućnosti gradnje podvodnog transmisionog sistema koji bi povezivao CG i Italiju. Pored toga, u Akcionom planu za implementaciju Strategije, na strani 52, 10.2.1 Program razvoja elektroenergetskih mreža predviđene su aktivnosti na pripremi projekta povezivanja Crne Gore i Italije podvodnim kablom.

Iz prethodnog se vidi da je ovaj projekat, u mjeri u kojoj je to bilo moguće u momentu izrade ovih dokumenata, predviđen kako Prostornim planom, tako Strategijom razvoja energetike odnosno Akcionim planom za implementaciju Strategije, odnodno svim relevantnim dokumentima.

U tekstu na koji se reaguje se navodi da je u februaru mjesecu ove godine, od strane AD Prenosa i Terne, potpisan Ugovor o izgradnji podvodnog elektrokabla kapaciteta 1.000MW na tačno definisanoj relaciji Peskara – Tivat što nije tačna informacija. Ove dvije kompanije su u julu 2009. godine potpisale dokument - Osnovni elementi ugovora o izgradnji novog italijansko-crnogorskog sistema interkonekcije i realizaciji strateškog partnerstva između Terna S.p.A. i Prenosa AD - Term Sheet kojim su definisani osnovni elementi cjelokupnog projekta. Nakon toga u februaru mjesecu ove godine, od strane ministra ekonomije Crne Gore i ministra za ekonomski razvoj Republike Italije, potpisan je Sporazum između Crne Gore i Republike Italije o izgradnji podmorske elektro-energetske interkonekcije između prenosnih mreža Crne Gore i Italije sa realizacijom strateškog partnerstva operatora prenosnog sistema.

Kada je riječ o netačnim navodima u pomenutom tekstu da je Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine uputilo dopis opštini Tvat »tražeći da baš Tivćani na svojoj teritoriji ucrtaju priključak na podmorski kabl sa Italijom«, napominjemo da je Ministrstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine 12 oktobra 2009. godine uputilo dopise ne jednoj nego dvjema opštinama i to Opštini Tivat i Opštini Kotor, prosljedjujući im dokumentaciju dobijenu od AD Prenos u kojoj je AD Prenos opisao prostorne kapacitete i pravce vezane za projekat podmorskog kabla, radi obezbjeđenja prostorno planskih preduslova u okviru planske dokumentacije čija izrada je bila u toku.

Neophodno je pojasniti da su se u inicijalnim fazama projekta aktivnosti uglavnom odvijale na kompanijskom nivou, te je radni naziv trafostanice Tivat 2 odnosno prenosnog voda Pljevlja – Tivat na zahtjev Ministarstva uredjenja prostora u dijelu koji se odnosi na primorski dio, u Sporazumu koji su u februaru ove godine potpisala resorna Ministarstva Republike Italije i Crne Gore, promijenjen u Tivat/Kotor.

Imajući u vidu kompleksnost projekta podvodnog kabla i potrebu za sprovođenjem detaljne i sveobuhvatne analize u pogledu prostorno-planskih preduslova za realizaciju ovog projekta, Ministarstvo je 27.05.2010. godine objavilo Poziv na Otvoreni postupak javne nabavke za izbor najpovoljnije ponude za izradu Detaljnog prostornog plana za koridor dalekovoda 400 kV sa optičkim kablom od Crnogorskog primorja do Pljevalja i podmorski kabal 500 kV sa optičkim kablom Italija – Crna Gora sa Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu.

Plan treba utvrditi optimalan razmještaj aktivnosti i fizičkih struktura na području uticaja budućeg dalekovoda 400 kV i podmorskog kabla, uz uvažavanje ekonomskih, tehničko-tehnoloških, prostorno-funkcionalnih kriterijuma i principa održivog razvoja.

Tokom izrаdе ovog planskog dokumenta analiziraće se varijante širih koridora, i tek po njihovom odabiru i kroz paralelnu izradu proјеktnе dokumеntаciје nа nivou idејnog proјеktа, utvrdiće sе uži koridor dalekovoda i zaštitnih zona, tj. granice zahvata plana.

U skladu sa odabranom varijantom koridora dalekovoda i transformatorskog postrojenja, definisaće se i mjesto priključenja dalekovoda na pomorski kabl te odgovarajući koridor podmorskog kabla.

Tender za izbor kompanije koja će raditi ovaj Detaljni prostorni plan je završen i tokom ove nedjelje se očekuje potpisivanje ugovora sa izabranim obrađivačem.

Iz prethodno navedenog jasno je da je konačna odluka kada je riječ o prostorno planskom aspektu Projekta podvodnog kabla u našim rukama i biće donijeta na osnovu crnogorske zakonske regulative i u skladu sa zakonom propisanim koracima.