Objavljeno:
2010-09-01 •
21:22:23
Autor:
Biro
Povodom jednog broja činjenično neutemeljenih tvrdnji iznesenih u tekstu pod nazivom „Da li se Crna Gora može osloboditi imidža kriminalne destinacije?“ objavljenom 31. avgusta na internet sajtu www.bbc.co.uk, Biro za odnose s javnošću Vlade Crne Gore uputio je BBC-ju zahtjev za ispravku sljedeće sadržine:
"Imajući u vidu reputaciju BBC-ja i njegov uticaj na inostranu javnost, Biro za odnose s javnošću Vlade Crne Gore ovim putem kategorično demantuje niz neistinitih navoda i činjeničnih grešaka navedenih u BBC-jevom članku pod naslovom „Da li se Crna Gora može osloboditi imidža kriminalne destinacije?“, koji je objavljen na internet sajtu www.bbc.co.uk 31. avgusta.
Prvo, autor teksta navodi da u Crnoj Gori „postoji značajan otpor Evropskoj uniji“. Istina je, naprotiv, sasvim suprotna – prema najnovijim istraživanjima javnog mnjenja, podrška javnost u Crnoj Gori za pristupanje EU premašuje 70%.
Drugo, BBC citira izvor koji tvrdi da je protiv predsjednika Vlade bila pokrenuta optužnica za navodno „krupno krivično djelo“, što opet predstavlja potpunu neistinu.
Činjenica je da protiv predsjednika Vlade nikada nije pokrenuta optužnica za bilo kakvo krivično djelo. Zapravo, istraga, a ne „optužnica“ protiv njega odbačena je zbog nedostatka dokaza, nakon što je, na sopstvenu inicijativu, otputovao u Bari, Italija, i dao izjavu Italijanskom tužilaštvu.
Sljedeće, gospodin Šinavatra je crnogorsko državljanstvo dobio u svojstvu potencijalnog investitora početkom januara 2009 godine, na osnovu diskrecionog prava tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova, a u skladu sa članom 12 crnogorskog Zakona o državljanstvu.
U to vrijeme, nije postojao bilo kakav Interpolov zahtjev ili nalog za njegovo hapšenje, niti zahtjev od strane Tajlanda, kako to BBC tvrdi, niti je postojala bilo kakva druga pravna pravna smetnja da mu crnogorsko državljanstvo bude dodijeljeno.
Najzad, prošlogodišnja „zapljena kolumbijskog kokaina“, koju BBC pominje, bila je rezultat dobro koordinirane međunarodne operacije, u kojoj je učestvovala crnogoska policija, a osumnjičani u ovom slučaju su pripadnici brojne međunarodne kriminalne grupe, državljana nekoliko zemalja, a ne isključivo crnogoski državljani, kako to BBC sugeriše.
Vlada Crne Gore je istinski posvećena demokratskim reformama, što je u kontinuitetu prepoznato sa svih relevantnih međunarodnih adresa, kao i očigledan napredak Crne Gore u evropskim i evro-atlantskim integracijama (Crna Gora je na pragu članstva u NATO i ove jeseni očekuje dobijanje statusa kandidata za prisupanje EU)
Takođe, nesmanjeno interesovanje uglednih investitora za Crnu Goru, čak i u vrijeme ekonomske krize, pokazuje da je zemlja stabilna, bezbjedna i da se u njoj poštuje vladavina prava.
Vlada je svjesna da postoje određeni nedostaci i problemi, koji, međutim, nisu specifičnost Crne Gore i mogu se sresti i u najrazvijenijim demokratskim državama u svijetu.
Molimo Vas da objavite navedene ispravke činjeničnih grešaka datih u članku.
Biro za odnose s javnošću Vlade Crne Gore"