Prema podacima Centralne banke Crne Gore, na kraju avgusta od 52.802 pravnih i fizičkih lica koja obavljaju djelatnost u blokadi je bilo 13.141.
Napominjemo da se ovaj broj odnosi na vrste blokada po svim osnovama, odnosno kako onih koje su nastale usljed poreskog duga, tako i onih iz dužničko povjerilačkih odnosa između pravnih lica itd.
Na osnovu podataka Poreske uprave , za osam mjeseci ove godine donijeto je 4.820 zaključaka o prinudnoj naplati za poreske obveznike, odnosno pravna lica koja nijesu izmirila poreske obaveze u rokovima i na način propisan zakonom.
Pri tome treba imati u vidu da broj donesenih zaključaka ne znači da je bilo isto toliko blokada po osnovu naplate poreza, već je u pitanju naplata prinudnim putem.
Podsjećamo da je Vlada Crne Gore usvojila, u kontekstu prevazilaženja problema nelikvidnosti preduzeća, dvije uredbe o odloženom plaćanju poreskih i neporeskih obaveza.
Jedna uredba omogućava odloženo plaćanje poreza na dobit u šest jednakih mjesečnih rata. Druga uredba usmjerena je ka dodatnoj pomoći privatnom sektoru, a njome je omogućeno odloženo plaćanje poreskih i neporeskih obaveza za određene situacije na rok do šest mjeseci ili na 12 mjesečnih rata.
Ministarstvo finansija, kao i do sada, nastavlja praćenje finansijske situacije i mogućnosti poreskih obveznika, a u tom cilju razmatra se i predlaganje izmjene Uredbe o uslovima za odloženo plaćanje poreskih obaveza kako bi se dodatno pomogla likvidnost preduzeća.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA