Delegacija Crne Gore, koju predvodi ministar zdravlja doc.dr Miodrag Radunović, učestvuje na 60. zasijedanju Regionalnog komiteta Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu, koje se održava u Moskvi od 13 -16. septembra 2010. godine.
Na zasijedanju Regionalnog komiteta posebna pažnja je posvećena potrebi definisanja nove zdravstvene politike za Evropu, koja će poslužiti kao koherentni okvir i smjernica zemljama članicama prilikom osmišljavanja nacionalnih politika i odgovora na sve brojnije izazove sa kojima se suočava javno zdravlje u Evropi. Imajući u vidu da je javno - zdravstveni kontekst značajno izmijenjen, Regionalni komitet je jednoglasno podržao inicijativu da se pažljivo preispita i transformiše dosadašnji upravljački koncept i struktura SZO u EURO regionu. Dalje jačanje saradnje sa državama članicama, a naročito intenziviranje strateške saradnje sa Evropskom Unijom, u cilju daljeg unapređenja koherentnosti zdravstvene politike, prepoznati su kao ključni prioriteti. Iskustva u pružanju odgovora tokom trajanja A/H1N1 pandemije, na globalnom i nacionalnom nivou, ukazala su na imperativ ulaganja značajnih napora na formulisanju adekvatne komunikacione strategije, kako bi se obnovio značaj promovisanja koncepta javnog zdravlja i prevencije.
Tokom sjednice Regionalnog komiteta, odgovarajuća pažnja posvećena je i pitanju uticaja životne sredine na javno zdravlje i budućnosti tog procesa..
Predsjednik Vlade Ruske Federacije Vladimir Putin, u obraćanju prisutnima, ukazao je na značaj borbe protiv nezaraznih bolesti koje poprimaju zabrinjavajuće razmjere u Ruskoj Federaciji i Evropi, kao i na potrebu obezbjeđivanja adekvatnog dijela nacionalnog budžeta za sistem zdravstva. Predsjednik Putin dao je punu podrsku predloženoj “Viziji za bolje zdravstvo u Evropi”, koju je prezentirala Regionalni direktor SZO za Evropu Suzana Jakap.
Ministar Radunović je učestvovao u diskusiji tokom sjednice Regionalnog komiteta, pružajući punu podršku predloženim prioritetnim aktivnostima, u cilju rješavanja niza javno-zdravstvenih izazova, od epidemije hroničnih nezaraznih bolesti do transnacionalnih izazova poput pandemije i klimatskih promjena. On je u obraćanju Regionalnom komitetu istakao očekivanje Crne Gore da će, i nakon planiranih promjena u pogledu upravljačkog koncepta SZO u EURO regionu, sve zemlje članice, bez obzira na njihovu veličinu, biti jednako relevantne za SZO.
Tokom radnog ručka, ministri zdravlja zemalja članica Zdravstvene mreže Jugoistočne Evrope razmatrali su postignuti napredak i modalitete daljeg unapređenja regionalne saradnje u cilju jačanja nacionalnih zdravstvenih sistema. Ministar Radunović je naglasio političku posvećenost Crne Gore tom vidu regionalne saradnje, ukazujući na potrebu i obavezu država članica Mreže da razmjenjuju iskustva, a sve u cilju daljeg jačanja strukturnih, organizacionih i administrativnih kapaciteta sistema zdravstva.
Najavljeno je uspostavljanje Nacionalnog centra za životnu sredinu i zdravlje u Crnoj Gori, koji će u perspektivi prerasti u regionalni referentni centar.
Do kraja zasijedanja Regionalnog komiteta biće razmatrani napredak na planu implementacije Okvirne konvencije o kontoli pušenja, uticaj i posljedice finansijke krize na zdravlje i zdravstvene sisteme, kao i potreba promocije javnog zdravlja.
Za vrijeme trajanja Regionalnog komiteta ministar Radunović imao je niz bilateralnih sastanaka sa ministrima zdravlja iz regiona.
Regionalni komitet završava sa radom 16. septembra.