Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Održan seminar „Bolja integracija strukturnih reformi u srednjoročne fiskalne projekcije’’

Objavljeno: 2010-09-14 22:36:56 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Danas je u Budvi održan seminar pod nazivom ,,Bolja integracija strukturnih reformi u srednjoročne fiskalne projekcije’’, koji su organizovali Ministarstvo finansija i Program za razvoj kapaciteta (CDP) . Na otvaranju seminara govorili su stalni koordinator sistema UN/stalni predstavnik UNDP-a u Crnoj Gori, Aleksandar Avanesov, i pomoćnik ministra finansija, Milorad Katnić.

G-din Avanesov rekao je da kancelarija UNDP-a u Crnoj Gori sa zadovoljstvom podržava jačanje kapaciteta Ministarstva finansija i drugih institucija koje su nadležne za pripremu i sprovođenje Ekonomskog i fiskalnog programa (EFP), ali i drugih strateških dokumenata koji se odnose na pristupanje Evropskoj uniji i stalne reforme. On je kazao da je današnji seminar početak priprema za sledeći, četvrti EFP, koji treba da osigura dosljednost strukturnih reformi i fiskalnog planiranja i na taj način doprinese rastu životnog standarda u Crnoj Gori.

“Ova radionica je samo dio ogromnog posla koji Ministarstvo finansija sa nacionalnim partnerima sprovodi i odrađuje, a mi u UNDP-u smo ponosni što smo dio tog poduhvata. Stalno se pomjeramo od jednog do drugog programa, a u svaki od njih Ministarstvo finansija ulaže velike napore da pojača i unaprijedi analize, kao i strateško razmišljanje i njihov kvalitet. Posebna pažnja posvećuje se strukturalnim reformama i srednjoročnim fiskalnim projekcijama, što je veoma važno sada, kada brojne zemlje u regionu, uključujući i Crnu Goru, izlaze iz recesije. Nadamo se da će taj proces biti brz, iako znamo da taj proces i taj period nijesu laki“, saopštio je Avanesov.

On je ocijenio je da će rezultat seminara, imajući u vidu stručnost učesnika i iskustvo međunarodnih eksperata, biti unaprijeđen kvalitet narednog EFP-a, posebno u ciljevima strukturnih reformi u oblastima: preduzetništva (privatizacije, konkurentnosti, državne pomoći i javnih nabavki, ambijenta za biznis, uključujući i poreske aspekte), finansijskog sektora (bankarskog sektora, ne-bankarskog sektora), tržišta rada (zapošljavanja, budućih regulatornih mjera ekonomske politike na tržištu rada, reformi sistema socijalnog osiguranja) i administrativnih reformi (javne administracije, koordinacije procesa integracije u EU, informacionog društva i medija, pravosuđa, obrazovanja, poljoprivrede i ruralnog razvoja, itd.).

G-din Avanesov je istakao izvanrednu saradnju UNDP-a i Ministarstva finansija na projektu „Jačanje kapaciteta Ministarstva finansija za efikasno planiranje, analizu i upravljanje javnim finansijama“, u okviru kojeg je i organizovan današnji seminar. Projekat Jačanje kapaciteta finansira Vlada Kraljevine Holandije, a sprovode CDP i Ministarstvo finansija.

Prema riječima g-dina Avanesova, već se pokazalo da je ovaj projekat vrijedan instrument podrške Ministarstvu finansija u oblasti makroekonomskih projekcija, uspostavljanja sistema redovnog praćenja međunarodne konkurentnosti zemlje, jačanja kapaciteta za emisiju euro-obveznica, itd.

Pomoćnik ministra finansija, Milorad Katnić, naveo je da seminar predstavlja početak pripreme četvrtog EFP-a, s ciljem daljeg unapređenja kvaliteta tog dokumenta koji zauzima veoma važno mjesto u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji.

On je rekao da će, organizovanjem ovog seminara, Ministarstvo finansija pokušati da uvede unaprijeđeni pristup, kako bi se uzele u obzir sve primjedbe i nedostaci koje je Evropska komisija identifikovala u poslednjoj verziji EFP-a, posebno u dijelu strukturnih reformi koje, kako je dodao, treba da budu konkretne i konzistentne sa srednjoročnim makroekonomskim i fiskalnim projekcijama. G-din Katnić je kazao i da će naredni EFP biti poslednji koji će Crna Gora pripremati, imajući u vidu predstojeće mišljenje Evropske komisije i strateški cilj da nakon njegovog dobijanja država stekne status kandidata. On je naglasio da to znači da se već mora razmišljati o Pretpristupnom ekonomskom programu (PEP).

G-din Katnić poručio je da ovim seminarom Ministarstvo finansija namjerava da poveća svijest javnosti u pogledu ovog veoma bitnog zadatka i poboljša učešće svih ministarstava i institucija u izradi EFP-a i budućeg PEP-a, što će biti kontinuirani zadatak u procesu pristupanja. On je rekao da će seminar olakšati buduće zadake i obezbijediti vještine i informacije neophodne za dalja poboljšanja EFP-a, kao i pripremu PEP-a.

Učesnici seminara razmatraće i moguće uticaje krize na javne finansije država jugoistočne Evrope, komparativne analize ekonomskih i fiskalnih programa i pretpristupnih ekonomskih programa u regionu, te analize specifičnih primjera crnogorskog EFP-a i njegove uloge u kontekstu crnogorskih dokumenata koji se odnose na fiskalno planiranje. Učesnici seminara će posebnu pažnju usmjeriti na pripremu EFP-a za 2011. godinu, analizu i komentare Evropske komisije na prethodni EFP, s naglaskom na unapređenje dokumenta u oblasti strukturnih reformi.

Ekonomski i fiskalni program predstavlja vrstu pripreme za izradu pretpristupajućeg ekonomskog programa, koji su zemlje dužne da pripreme nakon dobijanja statusa kandidata za ulazak u Evropsku uniju. Osnovna korist koja se postiže pripremama ovog dokumenta je da se zemljama olakša kreiranje konzistentne ekonomske politike, s obzirom da se program ažurira svake godine i daje obrazloženje eventualnog odstupanja od postavljenih parametara u prethodnoj godini.

Predavači na seminaru biće ugledni stručnjaci - predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda, Brajan Olden, predstavnici Generalnog direktorata Evropske komisije za ekonomska i monetarna pitanja, Bernard Boem i Antonio Sančez-Pareha, pomoćnik ministra finansija, Milorad Katnić, glavni međunarodni ekspert projekta, prof. dr Mojmir Mrak, i međunarodni ekspert, Matija Rojec.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

KANCELARIJA UJEDINJENIH NACIJA
ZA RAZVOJ (UNDP) U CRNOJ GORI