Generalna skupština UN je na svom 49 plenarnom zasijedanju 1994 godine proglasila 16. septembar Međunarodnim danom zaštite ozonskog omotača. Na taj dan 1987. godine u Montrealu je usvojen protokol koji je omogućio da Bečka konvencija o zaštiti ozonskog omotača, usvojena dvije godine ranije, postane operativna. Bečka konvencija je fokusirana na pitanja naučnog istraživanja ozonskog omotača i međunarodne saradnje u toj oblasti, dok je Montrealski protokol skoncentrisan na pitanja kontrolnih mjera i smanjenje, odnosno isključivanje iz upotrebe supstanci koje oštećuju ozonski omotač.
Ove godine ovaj dan u svijetu se obilježava pod motom ''Najbolje upravljanje i poštovanje propisa''.
Kada je Montrealski protokol potpisan prije dvadeset i tri godine, tada nije bilo izvjesno da li će biti moguće postići eliminaciju supstanci koje oštećuju ozonski omotač u kratkom periodu, koji je je utvrđen ovim ugovorom. Međutim, danas je Potokol najuspješniji sporazum u oblasti zaštiti životne sredine koji su ratifikovale sve zemlje svijeta i broji 196 zemalja članica. Od ovog broja 146 zemalja je sa niskom potrošnjim supstanci koje oštećuju ozonski omotač, među kojima I Crna Gora, i pripadaju članu 5 Montrealskog protokola, što znači da imaju duži period za ukidanje ovih suspstanci od zemalja sa visokom potrošnjom.
Implematacijom Montrealskog protokola proizvodnja I potrošnja ovih štetnih supstanci je smanjena za 98%. Ove supstance, pored toga što su štetne za ozonski omotač, doprinose I efektu staklene bašte, te Protokol predstavlja i instrument u borbi protiv klimatskih promjena. Obzirom da je zahvaljujući Protokolu izbjegnuta emisija gasova staklene bašte, što odgovara više od 135 milijardi tona CO2, to će Protokol nastaviti da igra važnu ulogu u oblasti zaštite životne sredine.
Vlada Crne Gore, svjesna svojih odgovornosti na promovisanju zaštite ozonskog omotača i obaveza koje proizilaze iz Montrealskog protokola, u Septembru 2007 godine usvojila je Nacionalni program za eliminaciju iz upotrebe supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Zahvaljujući Nacionalnom programu Crna Gora je realizovala dinamiku smanjenje godišnje potrošnje CFC supstanci: 2007 godina- 5 tona; 2008 godina- 4 tone; 2009 godina -2 tone i 2010. godina 0 tona.
Implementacijom Nacionalnog Programa i Plana konačne eliminacije CFC supstanci Crna Gora je ispoštovala rokove konačnog eliminisanja CFC supstanci koje oštećuju ozonski omotač, u skladu sa obavezama proisteklim iz člana 5 Montrealskog Protokola, tj da potrošnja, odnosno uvoz istih od 1 januara 2010.god nije dozvoljen. Takođe, realizovane su i sledeće aktivnosti predviđene Planom:
- obuka profesora iz četiri srednje stručne škole (srednja stručna škola „Ivan Uskoković” u Podgorici; Elektro-ekonomska škola u Bijelom Polju, Srednja stručna škola u Nikšiću i Srednja škola „Mladost” u Tivtu). U cilju obuke servisera (postojećih i budućih) koji se bave hlađenjem, škole su opremljene sa: uređajem za demonstraciju načina rada rashladnog uređaja, uređajem za prikupljanje i recikliranje rashladnog fluida, kao i servisnim alatom koji će omogućiti uspješno obavljanje vježbi i praktičnih zadataka na polju rashladne tehnike. U cilju poboljšanja nastavne metode i obezbjeđenja da učenici u ovim školama nauče pravilno rukovati sa rashladnim fluidima, 32 profesora, koji se bavi ovom problematikom, prošlo je dvodnevnu obuku za ''Pravilno rukovanje i servisiranje rashladnih i klima uređaja''
-obuka za postojeće servisere: 236 servisera za rashladne i klima uređaje završilo je obuku za ''Pravilno rukovanje i servisiranje rashladnih i klima uređaja .
-Uspostavljanje sistema rekuperacije (prikupljanja) i recikliranja rashladnih fluida koji će omogućiti Crnoj Gori da i poslije 1. januara 2010. god., održava i servisira uređaje koji sadrže CFC supstance, a koji još uvijek nisu povučeni iz upotrebe. Određeni broj servisnih radionica dobio je opremu za rekuperaciju i recikliranje rashladnog fluida, i drugi servisni alat.
Ipak i ako je Protokol napravio velike korake u nastojanju da zaštiti ozonski omotač, zadatak je daleko od kraja. Naime, tokom narednih godina, zemlje članice Montrealskog protokola moraju raditi na eliminaciji preostalih supstanci koje oštećuju ozonski omotač, što uključuje HCFC grupu supstanci, koje se koriste u rashladnim i klima uređajima, što neće biti lako i zahtijeva dugoročne obaveze kako razvijenih zemalja, tako i zemalja u razvoju.
Hidrohlorofluorougljovodonici (HCFC), koje su ljudi razvili kao alternativu za CFC supstance, su manje štetni, ali njihov udio u tanjenju ozonskog omotač nije zanemarljiv. Izmjenama Montrealskog protokola nastalim u septembru 2007 god, rokovi za eliminaciju ove grupe supstanci su skraćeni. Ove izmjene su nastupile iz razloga što je na osnovu izveštaja zemalja članica iz prethodnih godina, utvrđeno zabrinjavajuće povećanje trenda korišćenja ovih supstanci.
U tom smislu, Agencija za zaštitu životne sredine u saradnji sa UNIDO-om priprema Plan za eliminaciju HCFC supstanci kojim će biti upućen Vladi Crne Gore na usvajanje. Plan će, u skladu sa odredbama Montrealskog protokola, kroz investiocione i neinvesticione projekte, obezbijediti zamrzavanje potrošnje ovih supstanci 01.01.2013.godine na nivou prosjeka potrošnje za 2009. i 2010. godinu i postupno izbacivanje iz upotrebe ovih supstanci do 2040. godine.
Imajući u vidu da obrazovanje ima ključnu ulogu u kreiranju odgovarajućeg stava prema zaštiti životne sredine, predstavnici Ministarstva uredjenja prostora i zaštie životne sredine i Agencije za zaštitu životne sredine 16 septembara održali Ekološki čas u okviru kojeg su upoznali najmlađe sa pojmovima životne sredine. Za tu priliku podijeljene su majce,flajeri, posteri i slikovnice za djecu edukativnog karaktera. Slikovnica „Ozi leti visoko” , govori o uzrocima i posljedicama oštećenja ozonskog omotača i kako da se zaštitimo od štetnog uticaja sunčevog zračenja; dok druga “Ozi ide na sjeverni pol“ koja pravi vezu između zaštite ozonskog omotača i klimatskih promjena.U isto vrijeme Udruženje gorana Podgorice posadice sadnice u okviru školskog dvorišta pomenute škole.