Objavljeno:
2010-09-24 •
20:34:24
Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović učestvuje na godišnjem Forumu lidera koju organizuje Urbanistička investiciona mreža ULI-Urbanističke investicione mreže u Istanbulu. U radu foruma učestvuje 49 učesnika iz oblasti urbanističkog planiranja, izgradnje nekretnina, kao i lokalne i državne administracije iz cijelog svijeta.
Tema ovogodišnjeg Foruma je „Otpornost gradova: Opstajanje gradova u novom svijetu. Privatne investicije, državna imovina, uspjeh gradova”. Diskusijama se analiziraju izazovi gradova u novonastalim okolnostima i inovativna rješenja koja su osmišljena da se gradovi suprotstave tim izazovima. Ekološka pitanja, finansijske prijetnje i fizičke prepreke su opisane kao izazovi na koje treba odgovoriti da bi se obezbijedila dugoročna održivost gradova i prostora.
Na skupu su prezentirane najbolje svjetske prakse. Ministar Gvozdenović je govorio i o načinu na koji Crna Gora oblikuje novi, savremeni identitet, kako se nosi sa globalnim prijetnjama i kako ostvariti balans izmedju razvoja i održivosti, a pri tom zadržati različitost i na taj način ostvariti konkurentsku prednost.
Ministar Gvozdenović je prezentirao investicioni potencijal Crne Gore i koncept ekološke države. Rješenja koja Crna Gora prezentuje izazvala su veliku pažnju u smislu doprinosa primjeni principa održivog razvoja.
Domaćin skupa bio je gradonačelnik Istanbula Kadir Topbaš, a rezultat skupa biće formulisanje 10 osnovnih principa uspješnosti gradova.
Tokom trajanja Foruma vodjene su rasprave na temu kako eliminisati spontani razvoj, kako definisati viziju razvoja prostora, kao se u gradovima na pravi način odnositi prema očuvanju prirode.
************************************************************************************
Na poziv predsjednika Urbanističke investicione mreže ULI, Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine je u junu 2010. godine pristupilo ovoj renomiranoj međunarodnoj organizaciji u oblasti upravljanja prostorom i održivog razvoja. Suština djelovanja ove organizacije je otvorena razmjena ideja, mogućnost umrežavanja i prilika rada sa liderima u oblasti upravljanja prostorom.
ULI (Urban Land Institute) je neprofitni edukativni i istraživački institut koji je podržan od strane njegovih članova, kojih ima oko 40.000 širom svijeta, uključujuči i 2.500 evropskih članova. Institut okuplja ključne aktere u pomenutim oblastima od vlada, lokalnih zajednica, pa do privatnih preduzeća.
Osnovna misija mreže je da obezbijedi liderstvo u odgovornom korišćenju prostora i u stvaranju održivih, uspješnih i naprednih društvenih zajednica. Takođe, rad ULI-ja posvećen velikom broju istraživanja vezanih za pitanja urbanizacije, obnove, korišćenja zemljišta, kapitala i održivog razvoja.