Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Potpredsjednik Vlade i ministar finansija dr Igor Lukšić i predsjednik Savjeta Centralne banke Ljubiša Krgović učestvovali na godišnjim sastancima MMF-a i Svjetske banke

Objavljeno: 2010-10-12 17:59:06 Autor: Biro
Potpredsjednik Vlade i ministar finansija dr Igor Lukšić i predsjednik Savjeta Centralne banke Ljubiša Krgović učestvovali su u period od 8. do 11. oktobra na godišnjim sastancima MMF-a i Svjetske banke u Vašingtonu.

Tokom godišnjih sastanaka potpredsjednik Vlade Lukšić i predsjednik Savjeta Krgović susreli su se sa zamjenikom direktora MMF-a Murilom Portugalom, izvršnim direktorom MMF-a pri holandskoj Konstituenci Age Bakerom, šefom misije MMF-a za Crnu Goru Gervinom Belom, potpredsjednikom Svjetske banke za ECA region Filipom Leruom, regionalnim koordinatorom za jugoistočnu Evropu Džejn Armitidž i izvršnim direktorom Svjetske banke Rudom Trefersom. Delegacija je imala i druge bilateralne sastanke.

Sagovornici iz MMF-a i Svjetske banke čestitali su na uspješnoj emisiji euroobveznica i istakli posvećenost daljoj podršci Crnoj Gori. Na sastancima je razgovarano i o trenutnoj ekonomskoj i finansijskoj situaciji u Crnoj Gori, predstavljen je status aktivnosti na pripremi budžeta za 2011. godinu, reformi penzionog sistema, o potrebi daljeg unaprjeđenja poslovnog ambijenta, kao i o bankarskom sistemu. Predstavnici MMF-a i SB su istakli očekivanje da novi menadžment Centralne banke nastavi sa politikom konsolidacije bankarskog sektora.

Razmijenjena su mišljena na temu nove razvojne strategije Svjetske banke za Crnu Goru kojom će se definisati projekti od interesa za Crnu Goru, između ostalog, iz oblasti zaštite životne sredine (tzv. hot spots), nauke i reforme visokog obrazovanja. S tim u vezi, stvoreni su uslovi za nastavak uspješne saradnje sa Svjetskom bankom u narednom periodu.

Istovremeno, sastanci su predstavljali priliku i za najavu tehničke misije MMF-a u novembru, tokom koje će se predstaviti revidirani makroekonomski podaci, imajući u vidu trend postepenog oporavka crnogorske ekonomije, što bi moglo pozitivno da se odrazi na kreditni rejting Crne Gore.