Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Analiza KEI: Ovogodišnji Izvještaj Evropske komisije ima najbolju ocjenu spremnosti do sada; reforma pravosuđa ključ

Objavljeno: 2021-10-28 17:30:00 Autor: KEI

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o ključnim nalazima iz Godišnjeg izvještaja Evropske komisije za Crnu Goru za 2021. godinu koju je pripremila Kancelarija za evropske integracije. Uz analizu ključnih ocjena, informacija sadrži uporedni trend godišnjeg napretka u odnosu na 2019. i 2020. godinu.

U aneksu informacije, Kancelarija za evropske integracije je dala pregled ključnih izazova identifikovanih Izvjestajem EK koji će poslužiti kao osnova za izradu Vladinog Plana implementacije preporuka Evropske komisije u dijelu njenih nadležnosti, s jasnim fokusom na pojačanu angažovanost resora.

„Ovogodišnji Izvještaj koji pokriva period jun 2020-jun 2021, ima srednju ocjenu, i približnih je nalaza kao i izvještaji iz prethodne dvije godine. Analiza Kancelarije za evropske integracije pokazuje da ovogodišnji Izvještaj Evropske komisije ima najbolju sveukupnu ocjenu spremnosti do sada, dok kada je riječ o mjerenju godišnjeg učinka, dobar napredak bilježe 2 poglavlja, određeni napredak 17 poglavlja, ograničeni napredak imamo u 13 poglavlja, a samo jedno poglavlje nije zabilježilo napredak“, kazala je novoimenovana zamjenica glavne pregovaračice, Dragana Marković predstavljajući analizu.

"Lošiji trend bilježi oblast reforme pravosuđa, i to će biti ključ daljeg uspjeha procesa pregovora s EU".

Ona je istakla da Izvještaj konstatuje jasnu političku posvećenost Vlade ostvarenju strateškog cilja – članstva u EU, ali i da u Političkim kriterijumima poziva sve tri grane vlasti na veći nivo angažovanosti i odgovornosti u pravcu reforme vladavine prava.

Kako je pojasnila, u ovogodišnjem izvještaju se po prvi put daju nalazi za pregovaračka poglavlja u odnosu na tzv. tematske klastere definisane kroz Novu metodologiju pristupanja EU.

„Klaster Temeljna poglavlja, pored vladavine prava, poseban fokus, između ostalog, stavlja i na ekonomske kriterijume. Ključni princip cjelokupnog daljeg napretka u procesu ostaje neophodnost ispunjenja privremenih mjerila u okviru poglavlja 23 i 24“, kazala je Marković.

SEKTOR ZA INFORMISANJE JAVNOSTI O EVROPSKOJ UNIJI I PROCESU PRISTUPANJA EVROPSKOJ UNIJI

GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE