Uspješna ekonomska saradnja i porast trgovine između zemalja potpisnica CEFTA sporazuma, a zatim i njihovo priključenje jedinstvenom EU tržištu, zahtijevaju postojanje pouzdanog mehanizma za rješavanje sporova. U Podgorici su održani dvodnevni pregovori o Dodatnom protokolu 7, čime je ostvaren napredak u uspostavljanju efikasnijeg mehanizma za rješavanje sporova.
Ovaj mehanizam podrazumijeva strukturisani proces čiji je cilj rješavanje sporova koji mogu nastati između dvije ili više Strana uključenih u trgovinu. “Da bi se spriječio štetan uticaj na trgovinu i ukupne odnose između CEFTA strana, trgovinske barijere moraju se prevazići, a sporovi rješavati. Uspostavljanje brzog, transparentnog, prilagodljivog i ekonomičnog mehanizma za rješavanje sporova je cilj kontinuiranih pregovora. Takav sistem mora biti vođen pravilima, nezavisan, nepristrasan i u krajnjem mora biti u stanju da garantuje zaštitu i sprovođenje. Očekuje se da će poboljšani mehanizam za rješavanje sporova značajno doprinijeti integraciji unutar CEFTA-e, kroz veću predvidljivost”, izjavio je gospodin Emir Đikić, direktor CEFTA Sekretarijata.
Prepoznajući značaj usvajanja efikasnog mehanizma za rješavanje sporova unutar CEFTA-e, Jovana Krunić, v.d.generalne direktorice za međunarodnu trgovinsku i ekonomsku saradnju u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, istakla je da je finalizacija pregovora o Dodatnom protokolu 7 o rješavanju sporova definisana kao jedan od prioriteta tokom predsjedavanja CEFTA-om 2023. godine i ohrabrila je sve članice CEFTA-e da nastave sa konstruktivnim pristupom pregovorima u cilju zatvaranja preostalih otvorenih pitanja i okončanja pregovora tokom ove godine i tokom predsjedavanja Crne Gore CEFTA 2006. Naglasila je da će funkcionalan mehanizam za rješavanje sporova doprinijeti sprečavanju i rješavanju trgovinskih sporova na blagovremen i efikasan način, smanjujući na taj način neizvjesnost i povećavajući predvidljivost za preduzeća i investitore. Takođe može promovisati poštovanje pravila i obaveza iz sporazuma, što zauzvrat podstiče jednake uslove za sve strane.
Gospodin David Hudson iz Generalnog direktorata za politiku susjedstva i proširenja Evropske komisije (DG NEAR) istakao je da “efikasan mehanizam za rješavanje sporova daje trgovačkim društvima i investitorima povjerenje prilikom upostavljanja poslovanja na novim tržištima. Zbog toga je rad unutar CEFTA-e na poboljšanom mehanizmu za rješavanje sporova toliko važan za jačanje trgovine na Zapadnom Balkanu. Ostvaren je napredak, pa se nadamo da će dogovor biti postignut do kraja godine”.
Pregovori o CEFTA Dodatnom protokolu 7, započeti su 2020. godine, a zasnovani su na sistemu Svjetske trgovinske organizacije (STO) i modelu Evropske unije. Mehanizam uključuje konsultacije ili pregovore, posredovanje i arbitražu za što brže i jednostavnije rješavanje sporova između strana. Dodatni protokol 7 sadrži među opštim odredbama o rokovima, troškovima i logistici, djelove koji se odnose na postupke medijacije, konsultacije, pravila o procedurama za rješavanje sporova, procedure usaglašenosti i pregled usklađenosti, kao i Kodeks ponašanja članova arbitražnog vijeća.
Pregovori o Dodatnom protokolu 7 podržani su od strane UNCTAD projekta “Praćenje i izvještavanje o necarinskim mjerama i podrška implementaciji CEFTA mehanizma za rješavanje sporova”, koji finansira Evropska komisija. “Projekat pruža pravnu pomoć pregovaračima kako bi kroz dogovor usvojili moderan i efikasan mehanizam. Ostale povezane aktivnosti će biti usmjerene na podršku implementaciji Akcionog plana 7 nakon njegovog usvajanja i podizanje svijesti među preduzećima. Takođe će podržati napore u praćenju necarinskih mjera i transparentnosti propisa vezanih za trgovinu”, rekao je predstavnik UNCTAD-a.
Sadašnja pravila za rješavanje sporova propisana su CEFTA sporazumom. Jačanje ekonomske saradnje dovelo je do uvećanja trgovinskih tokova i unaprijeđenih odnosa između Strana, pa se početni mehanizam za rješavanje sporova pokazao neefikasnim za novu realnost i zahtijevao je ozbiljnu reformu zbog ograničene upotrebe.