U okviru višegodišnjeg CBIT projekta (“Jačanje crnogorskog nacionalno utvrđenog doprinosa (NDC) i akcija prilagođavanja transparentnosti kroz Inicijativu za izgradnju kapaciteta transparentnosti”) organizovana je radionica o prikupljanju podataka i informacija za izvještavanje koristeći različite izvore i procjene kapaciteta za izradu indikatora u okvirima budućeg crnogorskog MRV-E sistema.
U prvom dijelu radionice prof. Gordana Đurović, nacionalna konsultantkinja za oblast klimatskog finansiranja na CBIT projektu, održala je obuku o prikupljanju podataka i informacija za izvještavanje korišćenjem različitih izvora koja je obuhvatila veze između različitih indikatora uključujući: UN Agendu 2030 i Ciljeve održivog razvoja (SDGs), SDG indikatore, Evropski zeleni dogovor, Zelenu agendu za Zapadni Balkan, kao i indikatore IPA III. Posebno su predstavljeni modeli finasiranja Evropskog zelenog dogovora i dodatna mobilizacija za Zelenu agendu za Zapadni Balkan. Učesnici su takođe upoznati i sa postupkom odlučivanja u Evropskoj uniji, složenim procesom donošenja odluka između tri evropske institucije, hronologijom donošenja i implementiranja Evropskog zelenog dogovora, kao i sa načinom finansiranja istog. Na kraju prvog dijela CBIT radionice, prof. Đurović je istakla izazove izvještavanja o finansiranju klimatskih akcija i predstavila odgovarajuće preporuke za Zapadni Balkan i Crnu Goru.
U drugom dijelu radionice, predstavljeno je nekoliko relevantnih baza podataka, uključujući:
Kroz debatu, sa predstavnicima institucija, fokus je takođe bio i na diskusiji o kapacitetima institucija za izradu indikatora u okvirima budućeg MRV-E sistema.
Gordana Đurović, Đorđije Vulikić i Mira Vukčević iz CBIT tima moderirali su raspravu s predstavnicima različitih institucija, uključujući: Ministarstvo evropskih poslova, Ministarstvo finansija, Upravu za statistiku, Agenciju za zaštitu životne sredine, Kancelariju za održivi razvoj i Ministarstvo ekologije i prostornog planiranja.
Diskusija je obuhvatila pitanja administrativnih kapaciteta za proizvodnju indikatora budućeg MRV-E sistema, prepoznavanje nedostajućih kapaciteta, modalitete za prevazilaženje tih izazova, kao i kapacitete za prepoznavanje klimatski relevantnih rashoda u budžetu i dokumentima pretpristupne podrške.
Takođe, učesnici su se upoznali i sa okvirom i funkcionalnostima MRV portala Republike Srbije, koji se razvijen u okviru CBIT projekta (analiza portala i njegovih komponenti, koji je još u fazi izrade).
CBIT radionica je uspješno sprovedena i okupila je 22 predstavnika relevantnih institucija kako bi se poboljšali kapaciteti Crne Gore za praćenje, izvještavanje, verifikaciju i evaluaciju u vezi s nacionalno utvrđenim doprinosom i akcijama prilagođavanja kroz Inicijativu za izgradnju kapaciteta transparentnosti.
Obuka o prikupljanju podataka i informacija iz različitih izvora, kao i diskusija o procjeni kapaciteta institucija, doprinijeli su boljem razumijevanju potreba i izazova u vezi sa izvještavanjem o klimatskim akcijama.