U Osnovnoj školi „Aleksa Đilas Bećo” u Mojkovcu je održan seminar u sklopu programa obuke za praćenje i implementaciju projekta „Cirkularna ekonomija u Eko-školama (E-SPACE)“. Pored nastavnika i nastavnica koji su dio Eko tima za sprovođenje međunarodnog programa Eko-škola, seminaru je prisustvovao i direktor škole, gospodin Dejan Rubežić.
Učesnike/ce seminara je pozdravila gospođa Jelena Peruničić, predstavnica GIZ-a, koja je ukratko predstavila program „Integrisano upravljanje otpadom i prevencija morskog otpada na Zapadnom Balkanu“, koji sprovodi Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u ime Vlade Njemačke. Kroz ovaj program, nastavnicima/cama ove škole je dodijeljena vrijedna donacija u obliku PETko reciklera i 3D štampača. Program podržava četiri zemlje u aktivnostima usmjerenim ka smanjenju ispuštanja plastike u Jadransko more: Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Kosovo.
Tokom seminara, nastavnici/ce su razmjenjivali iskustva u implementaciji ciljeva cirkularne ekonomije u Eko-školama. Diskutovali su o mogućnostima za umrežavanje i unapređenje saradnje među školama, kao i o podizanju svijesti lokalne zajednice kroz pronalaženje kreativnih urbanističkih rješenja. Takođe, razmatrane su strategije za kreiranje modula za nastavu koji podstiču razvoj kreativnih digitalnih i dizajnerskih rješenja za promociju cirkularne ekonomije u lokalnoj zajednici.
Svi učenici/ce ove škole će 8. novembra, na Svjetski dan urbanizma (urbane ekologije), učestvovati u online kvizu o cirkularnoj ekonomiji. Takođe, do 22. aprila 2024. godine, uradiće mozaik koji će skrenuti pažnju na značaj prikupljanja i ponovne upotrebe plastike.
Seminar je realizovan u saradnji i uz finansijsku podršku GIZ-a. Obuku su vodile Marina Fusco, ekspertica GIZ-a i Nevena Čabrilo, koordinatorka međunarodnog programa Eko-škole.