Obrazovanje za 21. vijek, veće učešće mladih i žena u društvenim procesima, osnaživanje institucija za ljudska prava kao i podizanje svijesti o ljudskim pravima, nejednakosti i diskriminaciji, snažniji fokus na proizvodnju i veće korišćenje podataka uz jasno postavljene ciljne vrijednosti, neki su od glavnih zaključaka koji su proizašli iz nacionalnih konsultacija o prioritetima Crne Gore za ubrzanje Agende 2030 koji su održani danas sa ciljem identifikacije inputa za listu nacionalnih obaveza koje će država predstaviti na predstojećem Samitu o ciljevima održivog razvoja u sjedištu UN u septembru 2023. Dijalog koji su organizovali Vladina Kancelarija za održivi razvoj i Tim UN u zemlji okupio je različite nacionalne aktere kako bi zajednički razmotrili moguće nacionalne obaveze koje će biti predstavljene na Generalnoj skupštini UN kao opredjeljenje Crne Gore za ubrzanje ostvarivanja Agende 2030.
Prioritizacija u procesu ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja nije jednostavan zadatak. To je prilično složen i inkluzivan proces i zato je veoma važno da imamo širok dijalog kao što je naš danas, koji će omogućiti široko učešće u trasiranju puta naše zemlje u drugoj polovini ostvarivanja Agende 2030., kazao je Mladen Grgić, savjetnik Predsjednika, napominjući da je Ustav Crne Gore odlična osnova i ali vizija za definisanje nacionalnih obaveza za budućnost.
Vršilac dužnosti rezidnentnog koordinatora UN i predstavnik UNICEF u zemlji, Huan Santander podsjetio je da se „na polovini puta ostvarivanja Agende 2030, svijet nalazi na stopi od svega 12% punog ispunjenja Ciljeva održivog razvoja. Predstojeći Samit o Ciljevima održivog razvoja je prilika za ubrzanje implementacija ovog globalnog kolektivnog plana kroz obnovljene obaveze zemalja”, rekao je Santander, naglasivši da ispunjenje Agende 2030. može biti uspješno jedino ukoliko taj proces uključuje sve aktere.
Savjetnik u Kabinetu predsjednika Vlade Andrej Bracanović istakao je da su ispunjeni preduslovi za dostizanje Ciljeva održivog razvoja kroz pozicioniranje institucionalnog okvira u Generalnom Sekretarijatu Vlade i naglasio važnost finansiranja održivog razvoja.
Fond za ubrzani razvoj Crne Gore biće snažna podrška ispunjavanju obaveza Crne Gore u implementaciji Ciljeva održivog razvoja, rekao je Andrej Bracanović, savjetnik u Kabinetu predsjednika Vlade, ističući da je u veoma kratkom periodu od osnivanja Fond generisao značajna sredstva, koja će do kraja godine iznositi šest miliona EUR.
Dijalog učesnika inspirisan je nalazima Studije o nacionalnim prioritetima uoči nastupa Crne Gore na predstojećem Samitu o ciljevima održivog razvoja u septembru ove godine. Istraživanje koje su sproveli konsultanti UNDP Olivera Komar i Džerald Berger analizira moguće intervencije zemlje u specifičnim oblastima kao što su zelena tranzicija i klimatska akcija, kvalitetno obrazovanje, pravda za sve, rodna ravnopravnost, ne izostavljanje nikoga i učešće mladih.
Studija u osnovi prikazuje gdje se zemlja nalazi sada i gdje može biti u dogledno vrijeme, nudeći konkretne moguće ciljeve kojima se zemlja može posvetiti. Kada se razmatraju obaveze, veoma je važno biti realan, ali dodala bih i donekle ambiciozan, kazala je Olivera Komar, koautorka studije i profesorka na Fakultetu političkih nauka.
Tokom fokusiranog grupnog rada, učesnici su razmatrali strateške prioritete u kontekstu vizije zemlje do 2030. Zaključci koji su proizašli iz dijaloga poslužiće kao ključni inputi za nacionalnu izjavu u okviru nastupa Crne Gore na Samitu o Ciljevima održivog razvoja, tokom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u septembru ove godine.
Događaj je organizovan pod platformom "Dijalog za razvoj" Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, koja je uspostavljena kroz projekat Nacionalni plan adaptacije finansiran od strane Zelenog klimatskog fonda.