Crna Gora ostvarila veliki ekonomski napredak u post kovid periodu

Objavljeno: 2025-02-05 11:52:00 Autor: Ministarstvo finansija

Ministar finansija Novica Vuković sastao se sa predstavnicima Evropske komisije, na čelu sa Andrasom Tarijem, zamjenikom šefa Jedinice za zemlje kandidate za članstvo u EU, kako bi razgovarali o ocjeni Programa ekonomskih reformi 2025 – 2027 (PER).

Ministar Vuković poručio je da Crna Gora mora biti spremna, na svim nivoima, da što skorije postane članica EU, te da je Vlada svjesna važnosti dijaloga o ekonomskom upravljanju sa EU. On je saopštio da Ministarstvo finansija veoma ozbiljno pristupa svim aktivnostima u vezi sa PER-om, kao jednim od najvažnijih dokumenata koji priprema Vlada, na organizaciono i logistički ustaljen način, koji je kao takav, prepoznat i pohvaljen od strane Evropske komisije.

Ministar je sagovornike iz EK, upoznao sa najaktuelnijim makroekonomskim i fiskalnim prognozama, u skladu sa kojima će se tokom 2025. godine ostvariti dinamičan privredni rast od 4,8%. Kako je poručio pozitivne prognoze bazirane su na predviđenom rastu domaće potrošnje, intenziviranju investicionog ciklusa kroz poboljšanje poslovnog ambijenta, smanjenju administrativnih barijera i nastavku pozitivnih trendova u sektoru turizma.

Akcentovao je i Vladin pristup kapitalnim investicijama koji je obilježio i prethodnu godinu, a koji podrazumijeva da se u kapitalni budžet uvrste samo zreli projekti, podsjetivši na izuzetno visoku realizaciju kapitalne potrošnje, od čak 106% tokom 2024. godine. Kazao je i da je usvojena Srednjoročna strategija upravljanja dugom za period 2025-2027. godine, prema kojoj će Crna Gora biti u skladu sa Mastrihtskim kriterijumom. Istakao je da ga raduje prognoza o zatvaranju pregovaračkog poglavlja 5 u junu ove godine, kao i dalje snaženje sistema javnih nabavki koje predstoji na bazi reformi.

Gospodin Tari iskazao je zadovoljstvo povodom najavljenog usvajanja budžeta i prevazilaženja tehničkih poteškoća koje je MF imalo po tom osnovu u prethodnom periodu. Takođe je pohvalio veliki napredak koji je, kako je ocijenio, crnogorska ekonomija zabilježila u post kovid periodu.

Nakon toga ukazao je na izazove na kojima je potrebno dodatno raditi u cilju daljeg snaženja fiskalnog učinka i prevazilaženja određenih fiskalnih rizika.

Tokom sastanka napravljen je i osvrt na ministarski sastanak, koji je u okviru ekonomskog i finansijskog dijaloga EU sa zemljama Zapadnog Balkana, Turske, Moldavije, Gruzije i Ukrajine, održan u maju prethodne godine, u Briselu, kada su date preporuke, koje su, kako je ocijenjeno, usklađene sa Fiskalnom strategijom 2024-2027.

Današnji sastanak upriličen je u okviru redovne PER misije, a prethodili su mu tehnički sastanci radnih timova Ministarstva finansija i Evropske komisije. Proces pripreme PER-a otpočeo je u septembru 2024. godine, Vlada ga je usvojila u januaru ove godine, kada je i dostavljen Evropskoj komisiji, od koje se, tokom aprila, očekuje dobijanje ocjene.