Predstavnice Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Tamara Đurović, rukovoditeljka Direkcije za vazduh, vodu i zemljište u Direktoratu za ekologiju i Slavica Braunović, samostalna savjetnica u Direktoratu za ekologiju učestvovale su na prvoj Međunarodnoj konferenciji o nuklearnom zakonu u organizaciji Međunarodne agencije za atomsku energiju u Beču, od 25 do 29. aprila 2022. godine.
Konferencija predstavlja multilateralni forum na kojem se uporedo sa plenarnim zasijedanjem održava niz paralelnih tehničkih sesija i događaja na marginama. Konferenciju, koja se prvi put održava s težnjom da postane periodična, otvorio je generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju, Rafael Mariano Grossi. On je u svom obraćanju naglasio potrebu usklađenosti pravnog okvira svake države sa standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju, te potrebnu uključenost svih aktera društva pri izradi pravnog okvira, na koji se moraju reflektovati svi međunarodno-pravni instrumenti.
Iako je visoko specijalizovano područje prava, nuklearno pravo prožima cijeli nuklearni sektor. Bilo da se radi o međunarodnim ugovorima o sigurnosti i bezbjednosti nuklearnih elektrana, radioaktivnih izvora, radijacionih i nuklearnih postrojenja, sporazumima koji omogućavaju provjeru obaveza drzava u pogledu nuklearnog neširenja oruzja, odredbama koje omogućuju pripravnost i odgovoru u hitnim slučajevima ili onima koje se bave pitanjima naknade i građanske odgovornosti za nuklearnu štetu – nuklearni zakon podupire svu miroljubivu upotrebu nuklearnih nauka i tehnologije. Kako se svakodnevno pojavljuju obećavajuće nove tehnologije, nuklearni zakon takođe treba prihvatiti i urediti sva ta nova dostignuća, omogućujući na taj nacin nuklearnim naukama i tehnologiji rješavanje neposrednih izazova, uključujući sve prisutnije klimatske promjene.
Tokom pet dana, Prva međunarodna konferencija o nuklearnom pravu: Globalna debata pružila je jedinstven forum za vodeće svjetske stručnjake iz vlada, međunarodnih i nevladinih organizacija, industrije, akademske zajednice i civilnog društva za razmjenu iskustava i raspravu o aktualnim temama s ciljem daljeg razvoja različitih područja nuklearnog prava i promocije međunarodne ekspertize u ovom području.
Predstavnice Ministarstva su uzele učešća na paralelnim tehničkim sesijama, na taj način stičući nova znanja i razmjenu iskustava u oblasti radijacione i nuklearne sigurnosti i bezbjednosti, zaštitnih mjera i oblasti odgovornosti za nuklearne štete.
Učešće na Konferenciji bilo je od izuzetnog značaja, imajući u vidu činjenicu da se do kraja 2022. godine od strane Vlade Crne Gore očekuje utvrđivanje novog Predloga zakona o zaštiti od jonizujućih zračenja, radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbjednosti, na predlog Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.