Ćulafić – Gangi: Doprinijeti stvaranju otpornijeg prehrambenog sistema

Objavljeno: 2024-10-16 08:00:00 Autor: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) održali su sastanak na kojem se razgovaralo o ključnim pitanjima vezanim za prehrambeni sistem i izazove koje postavljaju klimatske promjene.

Predstavnici FAO-a su naglasili da je njihov trenutni fokus usmjeren na unapređenje prehrambenog sistema, posebno u kontekstu sve izraženijih globalnih izazova. Istaknuto je da Ujedinjene nacije prepoznaju potrebu za sistemima koji su ne samo efikasni već i otporni na ekološke i klimatske promjene, kao i održivi na dugoročnom nivou. U tom smislu, FAO se aktivno zalaže za implementaciju strategija koje će osigurati da prehrambeni sistemi mogu da se prilagode promjenama i da dugoročno osiguraju sigurnost hrane za sve ljude.

Jedna od ključnih tema sastanka bile su klimatske promjene, koje sve više utiču na poljoprivredu, prirodne resurse i sigurnost hrane. Zamjenik regionalnog predstavnika FAO-a za Evropu i Centralnu Aziju Nabil Gangi istakao je da je organizacija već u procesu pripreme dva važna projekta koji će biti posvećeni prilagođavanju klimatskim promjenama i ublažavanju njihovih posljedica, čime će se doprinijeti stvaranju otpornijeg prehrambenog sistema u Crnoj Gori.

Pored toga, istaknuta je važnost obilježavanja Svjetskog dana hrane, kao globalnog podsjetnika na potrebu da svaka osoba na planeti ima jednak pristup kvalitetnoj i zdravoj hrani. Ova inicijativa je od izuzetnog značaja, posebno u svjetlu rastućih izazova nejednakosti i globalnih poremećaja u lancu snabdijevanja hranom.

Razgovarano je i o potencijalnim mogućnostima korišćenja Zelenog klimatskog fonda, koji predstavlja važan resurs za finansiranje projekata koji se odnose na zaštitu životne sredine i klimatske promjene. Takođe je pomenut i Fond za zaštitu životne sredine, čija sredstva su donirana za sprovođenje važnih ekoloških projekata, a ostaje da se vidi kako će se raspodijeliti sredstva za narednu godinu, uzimajući u obzir rastuće potrebe za ovim resursima.

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Damjan Ćulafić, govorio je o trenutnom statusu projekta GEF-6, koji je fokusiran na zaštitu životne sredine, održivi razvoj i odgovore na klimatske izazove. Naglasio je da Crnu Goru očekuje još mnogo posla u vezi sa Poglavljem 27, koje se odnosi na životnu sredinu u okviru pristupnih pregovora sa Evropskom unijom. Iako je normativni dio većinom završen, ministar je istakao da predstoji značajan rad na prilagođavanju infrastrukture kako bi se postigli evropski standardi zaštite životne sredine.

Ministar Ćulafić je takođe istakao da bi stručna podrška FAO-a u vidu konsultantskih usluga bila izuzetno korisna za finalizaciju zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena, čime bi se omogućila bolja implementacija međunarodnih standarda i obaveza u ovoj oblasti.

Na kraju, ministar je potvrdio da je Vlada Crne Gore posvećena planiranju i realizaciji budžeta za narednu godinu, posebno u segmentu zaštite životne sredine i održivog razvoja.