Pariz, 24. februar 2024. godine
Države koje su pod pojačanim nadzorom FATF-a
Bugarska, Burkina Faso, Kameroon, Demokratska Republika Kongo, Hrvatska, Haiti, Jamajka, Kenija, Mali, Mozambik, Namibia, Nigerija, Filipini, Senegal, Južna Afrika, Južni Sudan, Sirija, Tanzanija, Tuska, Vijetnam, Jemen
DRŽAVE KOJE VIŠE NISU POD POJAČANIM NADZOROM FATFa
Barbados, Gibraltar, Uganda, Ujedinjeni Arapski Emirati
Države koje su pod pojačanim nadzorom FATFa aktivno rade sa FATF-om na uklanjanju strateških nedostataka u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma (TF) i finansiranja proliferacije. Kada FATF objavi da je država pod pojačanim nadzorom, to znači da se država obavezala da će brzo da ukloni utvrđene strateške nedostatke u okviru dogovorenog vremenskog perioda i ista podliježe pojačanom nadzoru. Ova lista se često naziva „siva lista“.
FATF i regionalna tijela koja funkcionišu po uzoru na FATF (FATF-style regional bodies - FSRBs) nastavljaju da rade sa dolje navedenim državama koje izvještavaju o napretku koji je ostvaren po pitanju uklanjanja utvrđenih strateških nedostataka. FATF poziva ove države da efikasno sprovode svoje dogovorene akcione planove i to u dogovorenim vremenskim okvirima. FATF pozdravlja njihovu posvećenost i pomno će pratiti njihov napredak. FATF ne poziva na primjenu produbljene provjere i praćenja poslovanja klijenta u vezi sa ovim državama. Standardi FATF-a ne predviđaju smanjenje rizika ili prestanak poslovanja sa čitavom grupom klijenata, ali pozivaju na primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika. Stoga, FATF podstiče svoje članice da prilikom svojih analiza rizika uzmu u obzir informacije navedene u daljem tekstu.
FATF kontinuirano identifikuje dodatne države koje imaju strateške nedostatke u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja proliferacije. Jedan broj država još uvijek nije razmatran od strane FATF-a i FSRB-a, ali će vremenom i one biti razmatrane.
FATF pruža određenu fleksibilnost državama koje , na dobrovoljnoj osnovi, u propisanim rokovima ne izvještavaju o ostvarenom napretku. FATF je od oktobra 2023. godine preispitao napredak sljedećih zemalja: Barbados, Bugarska, Burkina Faso, Hrvatska, Demokratska Republika Kongo, Gibraltar, Jamajka, Mali, Mozambik, Nigerija, Filipini, Senegal, Južna Afrika, Južni Sudan, Tanzanija, Turska, UAE i Uganda. Za navedene države, u nastavku su data ažurirana obavještenja. Države: Kamerun, Haiti, Sirija, Vijetnam i Jemen su odlučile da odlože izvještavanje; prema tome, prethodna obavještenja objavljena u vezi sa ovim državama navedena su u nastavku, ali ona ne moraju nužno da odražavaju najnoviji status sistema SPN/FT u ovim državama. Nakon izvršenih provjera, FATF je takođe identifikovao Keniju i Namibiju kao države pod pojačanim nadzorom.
BUGARSKA
Od oktobra 2023. godine Bugarska se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i Manivalom (MONEYVAL) na jačanju efikasnosti svog sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma (u daljem tekstu: SPNFT). Bugarska je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT uključujući otklanjanje nedostataka u odnosu na stepen tehničke usklađenosti sistema u odnosu na Preporuke 6,10 i 24. Bugarska treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana kako bi se otklonili strateški nedostaci, uključujući i sljedeće: (1) sprovesti svoju nacionalnu strategiju za BPPN/BPFT usvajanjem sveobuhvatnog akcionog plana; (2) otkloniti preostale nedostatake utvrđene u odnosu na tehničku usklađenost; (3) prikazati početak primjene nadzora zasnovanog na procjeni rizika za poštanske operatere koji vrše usluge prenosa novca, usluge zamjene valuta i agente za nekretnine i uspostavljanje kontrole ulaska na tržište za VASP i poštanske operatere koji pružaju usluge prenosa novca; (4) omogućiti da su informacije o stvarnom vlasništvu koje se čuvaju u Registru tačne i ažurne; (5) završiti implementaciju automatizovanog sistema kako bi se obezbijedilo automatizovano određivanje prioriteta kod izvještaja o sumnjivim transakcijama; (6) unapređenje istraga i krivičnog gonjenja različitih vrsta pranja novca u skladu sa rizicima, uključujući korupciju na visokom nivou i organizovani kriminal; (7) obezbijediti da se konfiskacija sprovodi kao cilj nacionalne politike; (8 osigurati osposobljenost organa za sprovođenje paralelnih finansijskih istraga u svim istragama o terorizmu; (9) otkloniti nedostake u primjeni okvira za primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa FT i finansiranjem proliferacije (TFS); i (10) identifikovati podskup nevladinih organizacija koje su najranjivije da budu zloupotrebljene za FT i prikazati početak primjene nadzora zasnovanog na procjeni rizika kako bi se sprečila zloupotreba u svrhe FT.
BURKINA FASO
Od februara 2021. godine, kada se Burkina Faso na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Burkina Faso je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući povećanje broja istraga i gonjenja u skladu sa profilom rizika države. Burkina Faso će nastaviti da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) jačanje resursa svih nadzornih organa za sprečavanje PN/FT i sprovođenje nadzora nad finansijskim institucijama i nefinansijskim institucijama (DNFBP) zasnovanih na procjeni rizika; (2) održavanje sveobuhvatnih i ažuriranih osnovnih i podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveza transparentnosti pravnih lica; (3) povećanje raznovrsnosti izvještaja obveznika o sumnjivim transakcijama; (4) uspostavljanje procedura za djelotvorno sprovođenje uredbe o prekograničnoj prijavi prenosa novca (valuta) i prenosivih instrumenata na donosioca i (5) uspostavljanje efikasnog sistema ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije, kao i praćenje i nadzor neprofitnih organizacija (NPO) koji su zasnovani na procjeni rizika.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Burkine Faso u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje nedovršen. FATF ohrabruje Burkinu Faso da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci pošto su svi rokovi istekli u decembru 2022.godine.
KAMERUN
(saopštenje iz 2023. godine)
U junu 2023.godine, Kamerun se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GABAC-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja izvještaja nako sprovedene evaluacije (Mutual Evaluation Report-MER) u oktobru 2021. godine, Kamerun je postigao napredak u odnosu na neke od aktivnosti preporučenih u Izvještaju kroz povećanje resursa FOSa i unapređenjem kapaciteta istražnih organa i pravosudnih tijela kako bi na djelotvoran način realizovali slučajeve u vezi sa PN/FT.
Kamerun će raditi na implementaciji svog akcionog plana izrađenog zajedno sa FATF-om tako što će: (1) uskladiti nacionalne strategije i politike u oblasti SPN/FT sa rezultatima nacionalne procjene rizika (NPR) i pratiti njihovu primjenu, kao i demonstrirati saradnju i koordinaciju između nadležnih organa u oblasti SPNFT; (2) osigurati primjenu pristupa zasnovanog na procjeni rizika prilikom određivanja prioriteta pristiglih zahtjeva za međunarodnom saradnjom u skladu sa procjenjenim rizicima i dostavljati odgovore na djelotvoran način; (3) Unaprijediti nadzor kod banaka zasnovan na procjeni rizika i sprovoditi djelotvoran nazor zasnovan na procjeni rizika za ne-bankarske finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP), i ostvariti odgovarajući kontakt sa visokorizičnim finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP); 4) Voditi i obezbijediti blagovremen pristup nadležnim organima adekvatnim i ažurnim podacima o stvarnom vlasništvu pravnih lica i uspostaviti sistem sankcija propisanih za kršenje obaveza transparentnosti koji se primjenjuju na pravna lica; (5) Unaprijedit bezbjednu razmjenu informacija između FOSa, obveznika i nadležnih organa i prikazati povećanje broja proslijeđenih finansijsko obavještajnih informacija radi podrške operativnim potrebama nadležnih organa; (6) Pokazati da su nadležni organi u stanju da sprovode opseg istraga o pranju novca i krivično gone PN u skladu sa utvrđenim rizicima; (7) Sprovoditi politike i postupke za privremeno i trajno oduzimanje prihoda i sredstava stečenih kriminalom i upravljanje zamrznutom, privremeno i trajno oduzetom imovinom, i davanje prioriteta privremenom i trajnom oduzimanju sredstava na granici; (8) Prikazati da se istrage i krivično gonjenje za FT sprovode shodno utvrđenim rizicima; i (9) Prikazati efikasnu implementaciju režima ciljanih finansijskih sankcija u odnosu na FT i zabranu finansiranja proliferacije oružja za masovno uništenje i pristupa zasnovanog na procjeni rizika prema NPO bez ometanja njihovih legitimnih aktivnosti.
DEMOKRATSKA REPUBLIKA KONGO (DRK)
Od oktobra 2022. godine, DRK se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GABAC-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja izvještaja o evaluaciji (MER) u oktobru 2020. godine, DRK je preduzela korake u cilju unapređenja sistema SPNFT uključujući finalizaciju izrade trogodišnje nacionalne procjene rizika (NPR).
DRK treba da nastavi sa primjenom akcionog plana FATFa kako bi otklonila svoje strateške nedostatke, uključujući i: (1) proslijeđivanje NPR od PN i FT i usvajanje nacionalne strategije SPN/FT; (2) razvijanje i sprovođenje plana nadzora zasnovanog na procjeni rizika; (3) izgradnja kapaciteta FOSa za sprovođenje operativnih i strateških analiza; (4) jačati sposobnosti organa uključenih u istrage i krivično gonjenje PN i FT; i (5) demonstriranje efikasne primjene ciljanih finansijskih sankcija vezanih za FT i finansiranje proliferacije.
Od juna 2023. godine, Hrvatska se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i Manivalom (MONEYVAL) na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Hrvatska je preduzela korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući završetak izrade svoje nacionalne procjene rizika.
Hrvatska treba da nastavi da radi na implementaciji svog akcionog plana kako bi se otklonili strateški nedostaci, na način što će: (1) Povećati ljudske resurse FOSa i unaprijedit njene analitičke mogućnosti; (2) nastaviti da unapređuje rad organa za sprovođenje zakona u odnosu na otkrivanje, istrage i krivičnog gonjenja različitih vrsta krivičnog djela pranje novca, uključujući pranje novca koje obuhvata predikatna krivična djela počinjena u inostranstvu i zloupotrebu pravnih lica; (3) Demonstrirati kontinuiranog povećanja primjene privremenih mjera obezbjeđenja direktne/indirektne imovinske koristi, kao i sredstava stečenih u inostranstvu koja podliježu postupku trajnog oduzimanja; (4) Pokazati sposobnosti sistematskog otkrivanja i, gdje je relevantno, istrage FT u skladu sa procijenjenim profilom rizika države; (5) Uspostaviti nacionalni okvir za primjenu mjera u vezi sa ciljanim finansisjskim sankcijama Ujedinjenih nacija i izradit smjernice i ostvariti saradnju sa obveznicima u cilju njihovog informisanja i sprovođenja obuka; i (6) Identifikovati podgrupe NPO koje su najranjivije na zloupotrebu u svrhe FT-a i ostvariti ciljanu saradnju sa NPO-ima i donatorskom zajednicom radi njihovog informisanja o potencijalnoj ranjivosti NPO-a u odnosu na zloupotrebu u svrhe finansiranja terorizma.
HAITI
(izjava iz oktobra 2023)
Od juna 2021. godine, Haiti se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Haiti je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT, uključujući omogućavanjem razmjene informacija sa relevantnim stranim partnerima i otklanjanjem tehničkih nedostataka u odnosu na krivična djela PN, FT i preventivnim mjerama za SPNFT. FATF je prepoznao političku posvećenost koja je izražena na visokom nivou i napore koje je Haiti pokazao kako bi unaprijedio svoje obaveze usred izazovne socijalne, ekonomske i bezbjednosne situacije u zemlji. Haiti treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) završetak procesa procjene rizika od PN/TF i objavljivanje-proslijeđivanje zaključaka iste; (2) primjenu nadzora SPNFT, zasnovanog na procjeni rizika, za sve finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP) za koje se smatra da predstavljaju veći rizik za PN/FT; (3) obezbijediti da se osnovne i informacije o stvarnom vlasništvu čuvaju na odgovarajući način i da je omogućen blagovremen pristup tim informacijama; (4) osigurati da nadležni organi koji se bore protiv PN i FT bolje koriste finansijsko obavještajne i druge informacije; (5) prikazati da naležni organi identifikuju, istražuju i procesuiraju slučajeve pranja novca na način u skladu sa profilom rizika Haitija; (6) prikazati povećanje broja identifikovane, pronađene i vraćene imovine stečene kriminalnom djelatnošću; (7) otklanjanje tehničkih nedostataka u sistemu primjene ciljanih finansijskih sankcija; i (8) sprovođenje odgovarajućeg praćenja NPO podložnih zloupotrebi u svrhe finansiranja terorizma, bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NPO-a.
FATF konstatuje da je Haiti nastavio da ostvaruje napredak u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje nedovršen. FATF ohrabruje Haiti da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci.
JAMAJKA
U februara 2020. godine, Jamajka se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Na plenarnom zasijedanju FATFa, u februaru 2024. godine, donijeta je inicijalna odluka da je Jamajka u velikoj mjeri završila svoj akcioni plan i da garantuje procjenu na licu mjesta kako bi se potvrdilo da je implementacija reformi u sistemu SPNFT počela i da se nastavlja, i da na snazi ostaje neophodna politička posvećenost kako bi se nastvilo sa implementacijom akcionog plana i u budućnosti.
Jamajka je izvršila ključne reforme, uključujući: (1) razvoj sveobuhvatnog razumjevanja svojih rizika od PN/TF; (2) uključivanje svih finansijskih i ne-finansijskih (DNFBP) institucija sistem SPNFT i sprovođenje adekvatnog nadzora zasnovanog na procjeni rizika u svim sektorima; (3) preduzimanje odgovarajućih mjera za sprečavanje zloupotrebe pravnih lica i aranžmana u kriminalne svrhe i obezbjeđivanje da tačne i ažurne osnovne i stvarne informacije o vlasništvu budu dostupne na vreme; (4) preduzimanje odgovarajućih mera za povećanje istraga i krivičnog gonjenja PN, u skladu sa profilom rizika zemlje, i povećanje upotrebe finansijskih obaveštajnih informacija u istragama PN; (5) sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija za finansiranje terorizma bez odlaganja; i (6) implementaciju pristupa zasnovanog na procjeni rizika za nadzor sektora neprofitnih organizacija kako bi se spriječila njihova zloupotreba u svrhe FT.
MALI
Od oktobra 2021. godine, Mali se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Mali je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/BPFT, uključujući proslijeđivanje rezultata nacionalne procjene rizika od PN/FT povezanog sa pravnim licima sprovođenje paralelnih finansijskih istraga u slučajevima terorizma i korišćenje drugih mjera krivičnog pravosudnog sistema kada osuđujuće presude za finansiranje terorizma nisu moguće, i jačanje pravnog okvira u odnosu na ciljane finansijske sankcije.
Mali treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) prikazivanje pravovremenog pristupa tačnim informacijama o stvarnom vlasništvu; (2) identifikovanje i istraživanje aktivnosti finansiranja terorizma u skladu sa profilom rizika zemlje; (3) primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije; i (4) primjeni pristupa zasnovanog na procjeni rizika za praćenje sektora nevladinih organizacija kako bi se spriječila njihova zloupotreba u svrhe FT.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Malija u primjeni akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i preostalo je da se radi na ispunjenju akcionog plana. FATF podstiče Mali da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se u najkraćem roku otklonili gore navedeni strateški nedostaci.
MOZAMBIK
Od oktobra 2022. godine, Mozambik se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Mozambik je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPNFT uključujući obezbjeđivanje saradnje i koordinacije među relevantnim organima za primjenu strategija za SPNFT zasnovanih na procjeni rizika, sprovođenje obuke za sve organe za sprovođenje zakona o pružanju međunarodne pravne pomoći i sprovođenje sveobuhvatne procjene rizika od finansiranja terorizma.
Mozambik treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) obezbijediti adekvatne finansijske i ljudske resurse supervizorima, izraditi i sprovoditi plan nadzora zasnovanog na procjeni rizika; (2) obezbjediti adekvatne resurse organima kako bi počeli sa prikupljanjem adekvatnih, tačnih i ažurnih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica; (3) povećati ljudske resurse FOSa kao i povećati broj finansijsko obavještajnih podataka koji se šalju nadležnim organima; (4) demonstrirati sposobnosti organa za sprovođenje zakona da efikasno istraže slučajeve PN/TF koristeći finansijsko obavještajne podatke; (5) početi sa primjenom sveobuhvatne nacionalne strategije protiv finansiranja terorizma; (6 povećanje svijesti o finansiranju terorizma i finansiranju priliferacije u vezi sa primjenom ciljanih finansijskih sankcija; i (7) sprovesti procjenu rizika o ranjivosti NPO na zloupotrebu u svrhe finansiranja terorizma u skladu sa standardima FATF-a i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana informisanja NPO.
NAMIBIJA
U februaru. godine, Namibija se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG -om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja MER-a, u septembru 2022. godine, Namibija je postigla napredak u odnosu na preporučene aktivnosti iz MERa kako bi osigurala zajedničko razumjevanje rizika PNFT među ključnim zainteresovanim stranama, kao i unaprijedila međunarodnu saradnju.
Namibija će raditi na sprovođenju svog akcionog plana definisanog zajedno sa FATF-om, tako što će: (1) ojačati nadzor zasnovan na procjeni rizika u pogledu SPNFT kroz unapređenje ljudskih kapaciteta i kapaciteta koji se odnose na druge resurse, sprovođenje inspekcija na licu mesta i iz kancelarije zasnovanih na instrumentima za procjenu rizika kod nadzora i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenje obaveza SPNFT; (2) unapređenje preventivnih mera kroz inspekcije i povezivanje sa obveznicima kako bi se osiguralo da finansijske i ne-finansijske institucije( DNFBP) primenjuju produbljene CDD mjere kao i obaveze u odnosu na primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i finansiranjem proliferacije i PF bez odlaganja; (3) povećanje broja dostavljenih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i aranžmana, i primjena korektivnih mjera i/ili djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija protiv kršenja usaglašenosti sa obavezama u vezi sa stvarnim vlasništvom; (4) obezbeđivanje FOSu adekvatnih ljudskih i finansijskih resursa, kao i obuka, za poboljšanje operativne i strateške analize; (5) unapređenje saradnje između FOSa i organa za sprovođenje zakona radi poboljšanja upotrebe i integracije finansijskih obaveštajnih podataka u istragama; (6) unapređenje operativnih sposobnosti organa uključenih u istrage i krivično gonjenje PN i FT tako što im se obezbjeđuju adekvatni resursi i ciljane obuke; (7) prikazati sposobnosti organa za sprovođenje zakona da efikasno istraže i krivično gone slučajeve PN/FT; i (8) odobravanje izmjenjene Nacionalne strategije za borbu protiv terorizma.
NIGERIJA
Od februara 2023. godine Nigerija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Nigerija je preduzela korake u odnosu na unaprjeđenje svog sistema SPNFT, uključujući ažuriranje nacionalne strategije SPNFT i drugih relevantnih strategija, uspostavljanje mehanizma prikupljanja I čuvanja sveobuhvatnih podataka o konfiskaciji imovine i ostvarivanje ciljane saradnje ciljane i saradnje koja se zasniva na procjeni rizika sa NPO koji su izložene riziku od zloupotrebe u svrhe finansiranja terorizma.
Nigerija treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) proslijediti/objaviti rezultate nacionalne procjene rizika od PN/TF; (2) unaprijediti formalnu i neformalnu međunarodnu saradnju u skladu sa rizicima PN/TF; (3) unaprijediti nadzor finansijskih institucija i ne-finansijskog sektora (DNFBP) koji je zasnovan na procjeni rizika od PN/FT i unaprijediti sprovođenja preventivnih mjera za visokorizične sektore; (4) obezbjijediti da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažurnim informacijama o stvarnom vlasništvu pravnih lica i primjenu sankcija za kršenje obaveza u vezi sa stvarnim vlasništvom; (5) prikazati povećanja broja proslijeđenih finansijsko obaveštajnih podataka od strane FOSa i njihovog korišćenja od strane organa za sprovođenje zakona; (6) prikazati kontinuirano povećanje istraga PN i krivičnog gonjenja u skladu sa rizicima od PN; (7) proaktivno otkrivanje kršenja obaveza prijave prenosa gotovine i primjena odgovarajućih sankcija; (8) prikazati kontinuirano povećanj istraga i krivičnog gonjenja različitih vrsta finansiranja terorizma i aktivnosti u skladu sa utvrđenim rizikom i unaprijediti međuagencijsku saradnju u istragama finansiranja terorizma; i (9) sprovesti pristup zasnovan na procjeni rizika i ciljani pristupi NPO-ima koji su u opasnosti od zloupotrebe u svrhe finansiranja terorizma i nadzor zasnovan na procjeni rizika za podgrupu NPO-a koje su u riziku od zloupotrebe u svrhe finansiranja terorizma bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NPO-a.
FILIPINI
Od juna 2021. godine, Filipini su se na visokom političkom nivou obavezali da će raditi sa FATF-om i APG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Filipini su preduzeli korake u cilju unapređenja svog sistema SPNFT, uključujući identifikovanje i istragu slučajeva finansiranja terorizma. Filipini treba da nastave da rade na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) demonstriranje da postoji djelotvoran nadzor nad ne-finansijskim sektorom (DNFBP) zasnovan na procjeni rizika; (2) demonstriranje da supervizori koriste kontrole SPN/FT kako bi ublažili rizike povezane sa kockarskim putnim aranžmanima (casino junkets); (3) poboljšanje i pojednostavljenje pristupa nadležnih organa za sprovođenje zakona informacijama o stvarnom vlasniku i preduzimanje koraka da se osigura da su informacije o stvarnim vlasnicima tačne i ažurne; (4) prikazivanje povećanja upotrebe finansijsko obavještajnih podataka i povećanje istraga i krivičnog gonjenja za PN u skladu sa procijenjenim rizikom; (5) prikazivanje povećanja u odnosu na identifikovanje, istraživanje i krivično gonjenju slučajeva finansiranja terorizma.
FATF podstiče Filipine da nastave sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci u najkraćem roku pošto su svi rokovi istekli u januaru 2023. godine.
SENEGAL
Od februara 2021. godine, kada se Senegal na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, Senegal je preduzeo korake u cilju unaprjeđenja svog sistema SPNFT, uključujući unaprjeđenje otkrivanja kršenja propisa za SPNFT od strane finansijskih i ne-finansijskih (DNFBP) institucija, uspostavljanje djelotvornog mehanizma vođenja tačnih i ažurnih informacija o stvarnom vlasništvu pravnih lica, identifikovanje i istraživanje aktivnosti FT i primjenu djelotvornog sistema primjene ciljanih finansijskih sankcija , uključujući ostvarivanje saradnje sa finansijskim i ne-finansijskim(DNFBP) institucijama u odnosu na njihove obaveze. Senegal treba da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili strateški nedostaci, uključujući: (1) poboljšanje usklađenosti visokorizičnih finansijskih i ne-finansijskih(DNFBP) institucijama u odnosu na njihovu obavezu izveštavanja o sumnjivim transakcijama; i (2) sprovođenje nadzora nad NPO zastovanog na procjeni rizika od njihove zloupotrebe u svrhe FT.
FATF napominje je Senegal nastavio da primjenjuje svoj akcioni plana, međutim svi rokovi su sada istekli i preostalo je da se radi na istom. FATF podstiče Senegal da nastavi sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci u najkraćem mogućem roku jer svi rokovi su istekli u septembru 2022. godine.
JUŽNA AFRIKA
Od februara 2023. godine, Južna Afrika se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Južna Afrika je preduzela korake u cilju unaprjeđenja svog sistema SPN/FT, uključujući i rešavanje tehničkih nedostataka u svom sistemu za primjenu ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma, povećanje upotrebe finansijsko obaveštajnih podataka FOSa kako bi se podržale istrage PN/FT i unaprijedili resursi nadzornih organa u sistemu SPNFT. Južna Afrika treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) prikazati kontinuirani porast odlaznih zahtjeva za međunarodnom pravnom pomoći koji pomažu u olakšavanju istraga PN/TF i konfiskacije različitih vrsta imovine u skladu sa svojim profilom rizika; (2) unaprijediti nadzor kod ne-finansijskog sektora ( DNFBP), zasnovanog na procjeni rizika i pokazati da svi supervizori za SPN/FT primjenjuju djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije za neusaglašenostisa propisanim obavezama SPNFT; (3) obezbjijediti da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnim vlasnicima pravnih lica i aranžmanima i da se primjenjuju sankcija za kršenje obaveza pravnih lica u vezi sa obavezama u odnosu na stvarno vlasništvo; (4) prikazati stalni porast zahtjeva organa za sprovođenje zakona za finansijskim obavještajnim podacima od FOSa za potrebe istraga PN/FT; (5) prikazati kontinuirano povećanje istraga i krivičnog gonjenja „ozbiljnog“ i složenog pranja novca i čitavog spektra aktivnosti FT u skladu sa svojim profilom rizika; (6) unapređenje identifikovanja, zaplijene i konfiskacije imovine stečene od kriminala i sredstava(instrumenata) kojima su stečena iz šireg spektra predikatnih krivičnih djela, u skladu sa svojim profilom rizika; (7) ažurirati svoje Procjene rizika u vezi sa FT kako bi se informisalo o sprovođenju sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv finansiranja terorizma; i (8) obezbjijediti djelotvornu primjenu ciljanih finansijskih sankcija i prikazati djelotvoran mehanizma za identifikaciju pojedinaca i entiteta koji ispunjavaju kriterijume za uvrštavanje na nacionalnu listu terorista.
JUŽNI SUDAN
Od juna 2021. godine, kada se Južni Sudan na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, Južni Sudan je preduzeo korake u cilju unapređenja svog sistema SPN/FT, uključujući izradu dokumenta nacionalne procjene rizika od PNFT.Južni Sudan će nastaviti da radi na sprovođenju svog akcionog plana, i to: (1) sprovođenjem sveobuhvatne revizije Zakona o SPN/FT (2012), uz podršku međunarodnih partnera, uključujući tehničku pomoć, kako bi se uskladili sa FATF standardima; (2) punu implementacijom Bečke konvencije iz 1988. godine, Palermo konvencije iz 2000. godine i Konvencije o finansiranju terorizma iz 1999. godine; (3) osiguravanjem da su nadležni organi na odgovarajući način struktuirani i osposobljeni za sprovođenje pristupa zasnovanog na procjeni rizika kada je u pitanju nadzor nad sprovođenjem SPN/FT od strane finansijskih institucija; (4) izradom sveobuhvatnog pravnog okvira za prikupljanje i verifikaciju tačnosti informacija o stvarnom vlasništvu pravnih lica; (5) operativna i potpuno funkcionalnai nezavisna FOS; (6) uspostavljanjem i sprovođenjem pravnog i institucionalnog okvira za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih Nacija o terorizmu i finansiranju širenja oružja za masovno uništenje; i (7) početi sa implementacijom ciljanog nadzora zasnovanog na procjeni rizika neprofitnih organizacija koje su u riziku od zloupotrebe za finansiranje terorizma (FT).
FATF primjećuje ograničen napredak Južnog Sudana u svom akcionom planu, kako su svi rokovi istekli i preostalo je da se radi na istom. FATF podstiče Južni Sudan da nastavi sa sprovođenjem svog akcionog plana kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci u najkraćem mogućem roku i da pokaže snažna politička i institucionalna posvećenost u jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, posebno u podršci vodećoj agenciji za SPN/FT u koordinaciji nacionalnih napora za SPN/FT.
SIRIJA
(saopštenje od februara 2023. godine)
Od februara 2010. godine, kada se Sirija na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT, Sirija je postigla napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. godine FATF je utvrdio da je Sirija u velikoj mjeri ispunila akcioni plan na tehničkom nivou, uključujući i kriminalizaciju finansiranja terorizma i uspostavljanje procedura za zamrzavanje imovine terorista. Iako je FATF utvrdio da je Sirija ispunila dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i aktivnosti počeo i da li se primjenjuje. FATF će nastaviti da prati situaciju i izvršiće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
TANZANIJA
Od oktobra 2022. godine, kada se Tanzanija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT, Tanzanija je preduzela korake u cilju unaprjeđenja svog sistema SPN/FT, uključujući izgradnju kapaciteta svojih organa za sprovođenje zakona kako bi vršili istrage i gonili različite slučajeve pranja novca kroz regrutovanje i obuku novih i postojećih zaposlenih, kao i otklanjanje tehničkih nedostataka u vezi sa primjenom ciljanih finansijskih sankcija.
Tanzanija treba da nastavi sa primjenom akcionog plana kako bi otklonila svoje strateške nedostatke, tako što će: (1) unaprijediti nadzor zasnovan na procjeni rizika u odnosu na finansijskei ne-finansijske institucije (DNFBP), uključujući sprovođenje kontrola zasnovanih na osjetljivosti obveznika na rizike i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost u ispunjavanju obaveza; (2) pokazati sposobnosti organa da djelotvorno sprovode niz istraga i krivičnih gonjenja za pranje novca u skladu sa profilom rizika države; (3) dokazati da organi za sprovođenje zakona preduzimaju mjere da identifikuju, uđu u trag, zaplijene i konfiskuju sredstva i instrumente izvršenja krivičnih djela; (4) sprovesti sveobuhvatnu procjene rizika od FT i početi sa primjenom sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv terorizma, kao i prikazati sposobnosti za sprovođenje istraga o FT i krivično gonjenje u skladu sa profilom rizika zemlje; (5) povećanje svijesti privatnog sektora i nadležnih organa u odnosu na finansiranje terorizma i finansiranje proliferacije i primjenom i ciljanih finansijskih sankcija; i (6) sprovesti procjenu rizika od TF za NPO u skladu sa standardima FATF i koristiti ovaj dokument kao osnovu za razvoj plana za informisanje i saradnju sa NPO.
TURSKA
U oktobru 2021. godine, kada se Turska na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPNFT. Na plenarnom zasjedanju FATFa, u februaru 2024. godine, donijeta je inicijalna odluka da je Turska u velikoj mjeri završila svoj akcioni plan i da garantuje procjenu na licu mjesta kako bi se potvrdilo da je implementacija reformi sistema SPNFT počela i da se održava, da neophodna politička posvećenost ostaje na snazi kako bi se implementacija ostvarivala i u buduće.
Turska je izvršila ključne reforme, uključujući: (1) unaprjeđenje svog sistema nadzora SPN/FT zasnovanog na procjeni rizika; (2) preduzimanje koraka kako bi se osiguralo da sankcije za kršenja obaveza sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i da su zahtjevi za utvrđivanjem stvarnog vlasništvaodvraćajući; (3) povećanje resursa za svoju FOJ i korišćenje dobijenih finansijskih obaveštajnih podataka; (4) preduzimanje složenijih istraga i krivičnog gonjenja za PN u skladu sa utvrđenim rizicima; (5) poboljšanje svog sistema povraćaja imovine; (6) davanje prioriteta istragama, krivičnom gonjenju i konfiskacijama vezanim za grupe koje su označene na listi UN; (7) unaprjeđenje sprovođenja ciljanih finansijskih sankcija za finansiranje terorizma; i (8) povećanje saradnje sa širokim spektrom NPO-a i preduzimanje koraka kako bi se osiguralo da je nadzor nad NPO-ima zasnovan na procjeni rizika i da ne ometa ili obeshrabruje legitimne aktivnosti NPO-a, kao što je prikupljanje sredstava.
VIJETNAM
(saopštenje od februara 2023. godine)
U junu 2023. godine, Vijetnam se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i APG-om u cilju jačanja djelotvornosti svog sistema SPNFT. Od usvajanja MERa u novembru 2021. godine, Vijetnam je postigao napredak u odnosu na neke od preporučenih aktivnosti iz izvještaja o evaluaciji tako što se pridružio Azijsko- pacifičkoj međuagencijskoj mreži za povraćaj imovine (ARIN-AP) i usvojio nacionalni akcioni plan za sprečavanje pranja novca, borbu protiv finansiranja terorizmna i finansiranja proliferacije (SPN/FT/FP). Vijetnam će raditi na implementaciji svog akcionog plana izrađenog u saradnji sa FATF-om tako što će: (1) povećati razumijevanje rizika, nacionalnu koordinaciju i saradnju u borbi protiv PN/FT; (2) unaprijediti međunarodnu saradnju; (3) sprovoditi djelotvoran nadzor zasnovan na procjeni rizika u odnosu na finansijske i nefinansijske institucije (DNFBP); (4) preduzeti aktivnosti regulisanja virtuelne imovine i pružalaca usluga u vezi sa virtuelnom imovinom; (5) otkloniti tehničke nedostatake usklađenosti sa FATF preporukama, uključujući one koji se odnose na krivično djelo PN, ciljane finansijske sankcije, mjere provjere identiteta i transakcija klijenata (CDD mjere) i izvještavanje o sumnjivim transakcijama; (6) sprovesti aktivnosti ostvarivanja saradnje sa privatnim sektorom; (7) uspostaviti sistem koji nadležnim organima obezbjeđuje adekvatne, tačne i ažurne informacije o stvarnom vlasništvu; (8) obezbijediti nezavisnost FOSa i poboljšati kvalitet i kvantitet finansijsko obavještajnih analiza i proslijeđenih podataka; (9) dati prioritet paralelnim finansijskim istragama i demonstrirati povećanja broja preduzetih istraga i krivičnog gonjenja za PN; (10) prikazati da postoji nadzor nad finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP) u odnosu na njihovu usklađenost sa primjenom ciljanih finansijskih sankcija i sprečavanje finansiranja proliferacije i da postojanje saradnje i koordinacija između nadležnih organa kako bi se spriječilo izbegavanje primjene ciljanih finansijskih sankcija i mjera sprečavanja finansiranja proliferacije.
JEMEN
(saopštenje od februara 2023. godine)
Od februara 2010. godine, kada se Jemen na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u sistemu SPN/FT, Jemen je postigao napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. Godine FATF je utvrdio da je Jemen u velikoj meri otklonio tehničke nedostatke u svom akcionom planu, uključujući: (1) adekvatnu kriminalizaciju pranja novca i finansiranja terorizma; (2) uspostavljanje procedura za identifikaciju i zamrzavanje sredstava terorista; (3) unapređenje primjene CDD mjera i izveštavanjao sumnjivim transakcijama; (4) objavljivanje smjernica; (5) unapređenje kapaciteta nadzornih organa i finansijsko obavještajne službe za praćenje i nadzor finansijskog sektora; i (6) uspostavljanje potpuno operativne i djelotvorne i funkcionalne finansijske obaveštajne službe.
Iako je FATF utvrdio da je Jemen završio svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i aktivnosti počeo i da li se sprovodi. FATF će nastaviti da prati situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
Države koje više nisu pod pojačanim nadzorom FATFa
BARBADOS
FATF pozdravlja značajan napredak Barbados u unapređenju sistema SPN/FT. Barbados je ojačao djelotvornost svog sistema SPN/FT kako bi ispunio obaveze iz akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2020. godine, uključujući: Barbados je realizovao sledeće ključne reforme: (1) prikazivanje da se djelotvorno sprovodi nadzor nad finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBPs), (2) preduzimanje odgovarajućih mjera za sprečavanje zloupotrebe pravnih lica i aranžmana u kriminalne svrhe i obezbeđivanje da su tačni ažurirani podataci o stvarnom vlasništvu blagovremenog dostupnosti; (3) povećanje kapaciteta FOSa kako bi se omogućilo povećanje kvaliteta svojih finansijskih informacija što bi dodatno pomoglo organima za sprovođenje zakona u istrazi PN ili FT; (4) demonstriranje da su istrage i krivično gonjenje za pranje novca u skladu sa profilom rizika zemlje i smanjenje zaostatka u odlučivanju u krivičnim predmetima, posebno u slučajevima pranja novca koji uključuju konfiskaciju, i demonstriranje primjene sankcija kada je to potrebno; i (5) dalje traženje konfiskacije u pranju novca, uključujući traženje pomoći od stranih kolega. Barbados stoga više nije predmet pojačanog procesa praćenja FATF-a. Barbados bi trebalo da nastavi da sarađuje sa CFATF-om kako bi održao poboljšanja u svom sistemu SPNFT.
GIBRALTAR
FATF pozdravlja Gibraltarov značajan naprdak kod unaprjeđenja kako bi se ispunili strateški nedostaci koje je FAT identifikovao u junu 2022. godine, uključujući: (1) primjenu djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenje propisa SPNFT od strane nebankarskih finansijskih institucija i sektora (DNFBP); i (2) sprovođenje pravosnažnih presuda o konfiskaciji srazmjerno riziku i kontekstu Gibraltara. Gibraltar stoga više nije predmet pojačanog procesa praćenja od strane FATF-a.Gibraltar stoga više nije predmet pojačanog procesa praćenja FATF-a. Gibraltar bi trebalo da nastavi da sarađuje sa MONEYVAL-om kako bi održao unaprjeđenja ostvarena u svom sistemu SPNFT.
UGANDA
FATF pozdravlja značajan napredak Ugande u unaprjeđenju sistema SPN/FT. Uganda je ojačala djelotvornost svog Sistema SPNFT kako bi ispunila obaveze iz svog akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2020. uključujući: (1) usvajanje nacionalne strategije za SPNFT; (2) poboljšanje upotrebe međunarodne pravne pomoći i vođenje statistike; (3) unaprjeđenje nadzora finansijskog i nefinansijskog (DNFBP) sektora zasnovanog na procjeni rizika; (4) izvršitiena procjena rizika od PN/TF u vezi sa pravnim licima i obezbeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim, osnovnim i tačnim podacima o stvarnom vlasništvu; (5) sprovođenje istraga i krivičnog gonjenja PN, primena optužbi za pranje novca u skladu sa profilom rizika zemlje i uspostavljanje procedura za praćenje i oduzimanje prihoda stečenih od kriminala; (6) demonstriranje sposobnosti za sprovođenje istrage i krivičnog gonjenja finansiranja terorizma; (7) otklanjanje tehničkih nedostataka u pravnom okviru za implementaciju ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem proliferacije; (8) razvijanje plana za saradnju i nadzor zasnovan na procjeni rizika kako bi zaštitio sektor nevladinih organizacija od potencijalne zloupotrebe finansiranja terorizma. Uganda stoga više nije predmet pojačanog nadzora od strane FATF-a.
Uganda bi trebalo da nastavi da sarađuje sa ESAAMLG kako bi održala unaprjeđenja u svom sistemu SPNFT, uključujući obezbjeđivanje da je nadzor nad neprofitnim organizacijama zasnovan na procjeni rizika i u skladu sa standardima FATF, a ne da sve NPO klasifikuje kao obveznike. Uganda se snažno ohrabruje da nastavi saradnju sa ESAAMLG po ovom pitanju.
UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI
FATF pozdravlja značajan napredak koji su UAE ostvarili kod unaprjeđenja svog Sistema SPN/FT. UAE su ojačali djelotvornost svog sistema SPN/FT kako bi ispunili obaveze iz akcionog plana u vezi sa strateškim nedostacima koje je FATF identifikovao u februaru 2022. Godine, uključujući: Ujedinjeni Arapski Emirati su izvršili sledeće ključne reforme, uključujući: (1) povećanje broja odlaznih zahteva za međunarodnom pravnom pomoći kako bi se pomoglo u istragama PN/TF; (2) unapređenje razumijevanja rizika od PN/FT od strane nadzornih organa za ne-finansijski sektor(DNFBP), primjenom djelotvornih i srazmjernih sankcija za neusaglašenost sa obavezama SPN/FT u čiju primjenu su uključene finansijske i ne-finansijske institucije(DNFBP), i povećanje broja izvještaja o sumnjivim transakcijama od strane ovih sektora; (3) unapređenje boljeg razumijevanja rizika od zloupotrebe pravnih lica i primjena mjera za ublažavanje rizika zasnovanih na procjeni rizika a u cilju sprečavanja njihove zloupotrebe; (4) obezbeđivanje dodatnih resursa FOSu kako bi se povećali njeni kapaciteti za dostavljanje finansijsko obaveštajnih podataka organima za sprovođenje zakona i u većoj mjeri koristili finansijsko obaveštajni podaci, uključujući i podatke od stranih partnerskih službi, radi gonjenja visokorizičnih pretnji za PN; (5) povećanje broja istraga i krivičnog gonjenja za pranje novca u skladu sa profilom rizika zemlje; (6) obezbeđivanje djelotvorne primjene ciljanih finansijskih sankcija kroz sankcionisanje nepoštovanja obaveza od strane obveznika i pokazivanjem boljeg razumijevanja izbegavanja sankcija UN od strane privatnog sektora.
UAE stoga više nisu predmet pojačanog nadzora od strane FATF-a. Ujedinjeni Arapski Emirati treba da nastave da rade sa MENAFATF-om kako bi održali poboljšanja u sistemu SPN/FT.
Original saopštenje na engleskom jeziku možete naći na sljedećem linku https://www.fatf-gafi.org/en/publications/High-risk-and-other-monitored-jurisdictions/Increased-monitoring-february-2024.html