Pariz, 23. jun 2023. – Države koje su pod pojačanim nadzorom aktivno rade sa FATF-om na uklanjanju strateških nedostataka u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma (TF) i finansiranja proliferacije. Kada FATF stavi državu pod pojačani nadzor, to znači da se država obavezala da će brzo da ukloni utvrđene strateške nedostatke u okviru dogovorenog vremenskog perioda i ista podliježe pojačanom nadzoru. Ova lista se često naziva „siva lista“.
FATF i regionalna tijela koja funkcionišu po uzoru na FATF (FATF-style regional bodies - FSRBs) nastavljaju da rade sa dolje navedenim državama dok države izvještavaju o napretku koji je ostvaren po pitanju uklanjanja utvrđenih strateških nedostataka. FATF poziva ove države da efikasno sprovode svoje dogovorene akcione planove i to u dogovorenim vremenskim okvirima. FATF pozdravlja njihovu posvećenost i pomno će pratiti njihov napredak. FATF ne poziva na primjenu produbljene provjere i praćenja poslovanja klijenta u vezi sa ovim državama. Standardi FATF-a ne predviđaju smanjenje rizika ili odsijecanje čitavih klasa klijenata, ali pozivaju na primjenu pristupa zasnovanog na riziku. Stoga, FATF podstiče svoje članice da prilikom svojih analiza rizika uzmu u obzir informacije navedene u daljem tekstu.
FATF kontinuirano identifikuje dodatne države koje imaju strateške nedostatke u svojim sistemima za borbu protiv pranja novca, finansiranja terorizma i finansiranja proliferacije. Jedan broj država još uvijek nije razmatran od strane FATF-a i FSRB-a, ali će vremenom i one biti razmatrane.
FATF pruža određenu fleksibilnost državama koje se ne suočavaju sa neposrednim rokovima da prijave napredak na dobrovoljnoj osnovi. FATF je od februara 2023. pregledao napredak sljedećih zemalja: Albanija, Barbados, Burkina Faso, Kajmanska ostrva, Demokratska Republika Kongo, Gibraltar, Jamajka, Jordan, Mali, Mozambik, Panama, Filipini, Senegal, Južna Afrika, Južni Sudan, Turska, UAE i Uganda. Za ove države, ažurirane izjave su date u nastavku. Haiti, Nigerija, Sirija, Tanzanija i Jemen odlučile su da odlože izvještavanje; stoga su izjave koje su prethodno izdate za te države uključene u nastavku, ali ne moraju nužno odražavati najnoviji status sistema SPN/FT u ovim državama. Nakon izvršenog pregleda, FATF sada identifikuje i Kamerun, Hrvatsku i Vijetnam.
Albanija
U februaru 2020. godine, Albanija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MONEYVAL-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Na svom plenarnom zasedanju u februaru 2023, FATF je doneo početnu odluku da je Albanija suštinski završila svoj akcioni plan. Međutim, u to vrijeme, FATF je odlučio da ne odobri posjetu zemlji jer je bio zabrinut da očigledni planovi Albanije za uspostavljanje programa dobrovoljnog poreskog usaglašavanja (VTC) nisu u skladu sa principima FATF-a za upravljanje primjenama programa VTC u SPN/FT ili najboljim FATF praksama u ovoj oblasti
Na plenarnoj sjednici održanoj u junu 2023. godine, Albanija je potvrdila da je odustala od planiranog programa VTC i obavezala se da će poštovati principe FATF-a i najbolje prakse u vezi sa programima VTC ako razmatra usvajanje programa VTC u budućnosti. Kao rezultat toga, FATF je odlučio da izvrši procjenu na licu mjesta kako bi potvrdio da je implementacija albanskog sistema SPN/FT počela i da se održava, te da neophodna politička posvećenost ostaje na snazi za održavanje implementacije u budućnosti. FATF napominje da bi uvođenje programa VTC koji ne poštuje principe i najbolje prakse FATF-a uticalo na razmatranje FATF-a o napretku zemlje u rješavanju svojih nedostataka u SPN/FT i na njenu posvećenost poboljšanju svog sistemaSPN/FT. FATF će nastaviti da prati Albaniju i razvoj programa VTC.
Barbados
Od februara 2020. godine, kada se Barbados na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF i CFATF na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Barbados je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući pokazivanje da su tačne i ažurne informacije o stvarnom vlasništvu dostupne na blagovremenoj osnovi, kao i praćenjem repatrijacije i podjele konfiskovane imovine sa drugim zemljama. Barbados treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka demonstriranjem da su nivoi prijavljivanja sumnjivih aktivnosti od strane određenih obveznika u skladu sa rizicima.
FATF izražava zabrinutost što Barbados nije uspio da završi svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u aprilu 2022. FATF snažno apeluje na Barbados da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do oktobra 2023. god. ili će FATF razmotriti sledeće korake, ako ne bude dovoljno napretka.
Burkina Faso
Od februara 2021. godine, Burkina Faso se obavezala na visokom političkom nivou da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Burkina Faso bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rješavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) ažuriranje svog razumijevanja rizika od PN/TF, uključujući reviziju nacionalne procjene rizika u skladu sa sektorskim prioritetima identifikovanim u svojoj nacionalnoj strategiji; (2) jačanje resursnih kapaciteta svih nadzornih organa za SPN/FT i sprovođenje nadzora nad finansijskim institucijama i nefinansijskim institucijama (DNFBP) zasnovanih na riziku; (3) održavanje sveobuhvatnih i ažuriranih osnovnih i podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveza transparentnosti; (4) povećanje raznovrsnosti izvještaja sumnjivih transakcija; (5) uspostavljanje procedura za efektivno sprovođenje uredbe o prekograničnoj deklaraciji valuta i prenosivih instrumenata na donosioca; (6) unapređenje saradnje između organa za sprovođenje zakona i tužilačkih organa koji se bore protiv finansiranja terorizma i vođenja istraga i krivičnog gonjenja protiv finansiranja terorizma u skladu sa svojim profilom rizika; i (7) sprovođenje efikasnog sistema ciljanih finansijskih sankcija u vezi sa finansiranjem terorizma i proliferacije, kao i praćenje i nadzor neprofitnih organizacija (NVO) koji su zasnovani na riziku.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Burkina Faso u pogledu svog akcionog plana, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje. FATF ohrabruje Burkina Faso da nastavi da sprovodi svoj akcioni plan kako bi se što prije otklonili gore navedeni strateški nedostaci, pošto su svi rokovi istekli u decembru 2023. godine.
Kamerun
U junu 2023. godine, Kamerun se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GABAC-om na jačanju djelotvornosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja Izvještaja nakon sprovedene evaluacije u oktobru 2021. godine, Kamerun je postigao napredak u nekim aktivnostima preporučenih u Izvještaju kroz povećanje resursa FOSa i unapređenjem kapaciteta istražnih organa i pravosudnih tijela kako bi na djelotvoran način realizovali slučajevi u vezi sa PN/FT.
Kamerun će raditi na implementaciji svog akcionog plana izrađenog zajedno sa FATF-om tako što će: (1) uskladiti nacionalne strategije i politike u oblasti SPN/FT sa rezultatima nacionalne procjene rizika (NPR) i pratiti njihovu primjenu, kao i demonstrirati saradnju i koordinaciju između nadležnih organa u oblasti SPN/FT; (2) osigurati primjenu pristupa prioriteta pristiglih zahtjeva za međunarodnu saradnju na osnovu rizika u skladu sa procjenjenim rizicima i dostavljati odgovore na djelotvoran način; (3) Unaprijediti nadzor banaka zasnovan na procjeni rizika i sprovoditi djelotvoran nazor zasnovan na procjeni rizika za nebankarske finansijske institucije i nefinansijske institucijame (DNFBP), i ostvariti odgovarajući kontakt sa visokorizičnim finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP); 4) Održavati i obezbijediti blagovremeni pristup nadležnih organa adekvatnim i ažurnim podacima o stvarnom vlasništvu pravnih lica i uspostavljanje režima sankcija za kršenje obaveza transparentnosti koji se primjenjuju na pravna lica; (5) Unaprijediti bezbjednu razmjenu informacija između FOSa, obveznika i nadležnih organa i prikazati povećanje broja proslijeđenih finansijsko obavještajnih informacija radi podrške operativnim potrebama nadležnih organa; (6) demonstrirati da su nadležni organi u stanju da sprovode niz istraga o pranju novca i krivično gone PN u skladu sa utvrđenim rizicima; (7) sprovoditi politike i postupke za privremeno i trajno oduzimanje prihoda i sredstava stečenih kriminalom i upravljanje zamrznutom, privremeno i trajno oduzetom imovinom, i davanje prioriteta privremenom i trajnom oduzimanju imovine na granici; (8) prikazati da se istrage i krivično gonjenje za FT sprovode shodno utvrđenim rizicima; i (9) demonstrirati efikasnu implementaciju režima ciljanih finansijskih sankcija u odnosu na FT i zabranu finansiranja proliferacije oružja za masovno uništenje i pristupa zasnovanog na procjeni rizika prema NVO bez ometanja njihovi legitimnih aktivnosti.
Kajmanska ostrva
U februara 2021. godine, Kajmanska ostrva su se obavezala na visokom političkom nivou da će sarađivati sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Na plenarnoj sjednici u junu 2023. godine, FATF je donio početnu odluku da su Kajmanska ostrva u velikoj mjeri završila svoj akcioni plan i da garantuje procjenu na licu mjesta kako bi se potvrdilo da je implementacija sistema SPN/FT počela i da se održava, te da neophodna politička posvećenost ostaje na snazi za održavanje implementacije u budućnosti. Kajmanska ostrva su napravila sljedeće ključne reforme, uključujući: (1) primjenu sankcija koje su efikasne, proporcionalne i odvraćajuće, te preduzimanje administrativnih kazni i prinudnih mjera protiv obveznika kako bi se osiguralo da se kršenja otklone efikasno i blagovremeno; (2) izricanje adekvatnih i efektivnih sankcija u slučajevima kada relevantne strane (uključujući pravna lica) ne dostave tačne, adekvatne i ažurne informacije o stvarnom vlasništvu; i (3) demonstriranje da procesuiraju sve vrste pranja novca u skladu sa profilom rizika države i da takva gonjenja rezultiraju primjenom odvraćajućih, djelotvornih i proporcionalnih sankcija.
Demokratska Republika Kongo (DRK)
Od oktobra 2022. godine, kada se DRK na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GABAC-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, DRK je preduzela korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući jačanje svog pravnog okvira za kriminalizaciju pranja novca. DRC bi trebao da nastaviti da radi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a kako bi riješio svoje strateške nedostatke, uključujući: (1) finalizaciju NPR o PN i FT i usvajanje nacionalne strategije za SPN/FT; (2) određivanje nadzornih organa za sve sektore DNFBP-a i razvoj i sprovođenje plana nadzora zasnovanog na riziku; (3) adekvatne resurse FOS-a i izgradnju njenih kapaciteta za sprovođenje operativnih i strateških analiza; (4) jačanje sposobnosti organa uključenih u istragu i krivično gonjenje PN i FT; i (5) demonstriranje efikasne implementacije ciljanih finansijskih sankcija vezanih za FT i finansiranje proliferacije.
Hrvatska
U junu 2023. godine, Hrvatska se na visokom političkom nivou obavezala da će sarađivati sa FATF-om i Manivalom (MONEYVAL) na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja izvještaja o evaluaciji u decembru 2021.godine, Hrvatska je postigla napredak u odnosu na preporučene aktivnosti iz izvještaja o evaluaciji kroz poboljšanje svog sistema licenciranja i praćenjem registracije VASP-a (pružalaca usluga trgovine virtuelnom imovinom), poboljšanjem i primjenom djelotvornijih aktivnosti kod sprovođenja nadzora i poboljšanjem primjene preventivnih mjera za visoko rizične sektore. Hrvatska će raditi na implementaciji svog akcionog plana izrađenog u saradnji sa FATF-om, tako što će: (1) završiti nacionalnu procjenu rizika, uključujući procjenu rizika od PN/TF povezanog sa zloupotrebom pravnih lica i pravnih aranžmana i upotrebom gotovine u sektoru nekretnina; (2) povećati ljudske resurse FOSa i unaprijediti njegove analitičke mogućnosti; (3) nastaviti da unapređuje rad organa za sprovođenje zakona u odnosu na otkrivanje, istrage i krivičnog gonjenja različitih vrsta krivičnog djela pranje novca, uključujući pranje novca koje obuhvata predikatna krivična djela počinjena u inostranstvu i zloupotrebu pravnih lica; (4) demonstrirati kontinuiranog povećanje primjene privremenih mjera u obezbjeđivanju direktne/indirektne imovinske koristi, kao i sredstava stečenih u inostranstvu a koja podliježu oduzimanju; (5) pokazati sposobnosti sistematskog otkrivanja i, gdje je relevantno, istrage FT u skladu sa profilom rizika države; (6) uspostaviti nacionalni okvir za primjenu mjera u vezi sa ciljanim finansijskim sankcijama Ujedinjenih nacija i izraditi smjernice i ostvariti saradnju sa obveznicima u cilju informisanja i sprovođenja obuka; i (7) identifikovati podgrupe NVO koje su najranjivije na zloupotrebe u svrhe FT-a i ostvariti ciljanu saradnju sa NVO-ima i donatorskom zajednicom radi informisanja o potencijalnoj ranjivosti NVO-a na zloupotrebu u svrhe FT-a.
Gibraltar
Od juna 2022. godine, kada se Gibraltar na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MONEIVAL-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Gibraltar je preduzeo korake da to učini kroz demonstriranje da nadzorni organi za trustove i pružaoci usluga kompanijama, advokati, poslovi klađenja, agenti za nekretnine i druga nebankarska pravna lica sada koriste niz djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za kršenja SPN/FT, posebno preduzimanjem više prinudnih radnji, izricanjem finansijskih kazni i objavljivanjem rezultata slučajeva, gdje je to potrebno. Gibraltar bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rješavanje svojih strateških nedostataka tako što će pokazati da je u stanju da sprovodi više konačnih presuda o konfiskaciji srazmjerno riziku i kontekstu Gibraltara.
FATF napominje da je Gibraltar nastavio napredovati u svom akcionom planu; međutim, svi rokovi su sada istekli. FATF ohrabruje Gibraltar da nastavi sa implementacijom svog akcionog plana za rješavanje gore navedenih strateških nedostataka što je prije moguće.
Haiti
U junu 2021. godine, Haiti se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. FATF prepoznaje političku posvećenost izraženu na visokom nivou i napore koje je Haiti pokazao da unaprijedi svoje obaveze usred izazovne socijalne, ekonomske i bezbjednosne situacije u zemlji. Haiti treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) završetak procesa procjene rizika od PN/TF i širenje nalaza; (2) olakšavanje razmjene informacija sa relevantnim inostranim partnerima; (3) otklanjanje tehničkih nedostataka u svom zakonodavnom i regulatornom okviru koji sprečavaju sprovođenje preventivnih mjera SPN/FT i sprovođenje nadzora SPN/FT zasnovanog na procjeni rizika za sve finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP) za koje se smatra da predstavljaju veći rizik od PN/FT; (4) osiguravanje da se čuvaju osnovne i korisne informacije o stvarnom vlasništvu i da je omogućen blagovremen pristup tim informacijama; (5) obezbjeđivanje bolje upotrebe finansijskih obavještajnih podataka i drugih relevantnih informacija od strane nadležnih organa za borbu protiv PN i FT; (6) otklanjanje tehničkih nedostataka u odnosu na definiciju krivičnog djela PN i prezentovanje da organi identifikuju, istražuju i procesuiraju slučajeve pranja novca na način u skladu sa profilom rizika Haitija; (7) prezentovanje povećanja broja identifikacije, praćenja i povraćaja imovine stečene kriminalnom djelatnošću; (8) otklanjanje tehničkih nedostataka u definiciji krivičnog djela finansiranja terorizma i režimu ciljanih finansijskih sankcija; i (9) sprovođenje odgovarajućeg praćenja NVO podložnih zloupotrebi u svrhe finansiranja terorizma, bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NVO-a.
Jamajka
Od februara 2020. godine, kada se Jamajka na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i CFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Jamajka je preduzela korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući obezbjeđivanje da je definicija BO u skladu sa FATF standardima. Jamajka bi trebalo da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) osiguranje adekvatnog nadzora zasnovanog na riziku u svim sektorima DNFBP-a; i (2) dokazivanje da su tačne i ažurne osnovne i stvarne informacije o vlasništvu pravovremeno dostupne nadležnim organima i da se primjenjuju efikasne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije.
FATF ponovo izražava zabrinutost što Jamajka nije uspjela da dovrši svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u januaru 2022. godine. FATF snažno apeluje na Jamajku da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do oktobra 2023. godine ili će FATF razmotriti sljedeće korake, koji bi mogli dovesti do pozivanja svojih članova da primijene pojačanu dužnu pažnju u poslovnim odnosima i transakcijama sa Jamajkom.
Jordan
U oktobra 2021. godine, Jordan se na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Na plenarnoj sjednici u junu 2023. Godine, FATF je donio početnu odluku da je Jordan u velikoj mjeri završio svoj akcioni plan prije dogovorenog vremenskog okvira I da garantuje procjenu na licu kako bi potvrdio da je implementacija sistema SPN/FT počela i da se održava, te da neophodna politička posvećenost ostaje na snazi za održavanje implementacije u budućnosti. Jordan je izvršio sljedeće ključne reforme, uključujući: (1) kompletiranje i prosljeđivanje procjene rizika od PN/TF za pravna lica i virtuelnu imovinu; (2) sprovođenje inspekcija obveznika uključujući finansijske institucije i nefinansijske institucije (DNFBP) (3) implementacija mehanizma sankcija za kršenje obaveza transparentnosti koje se odnose na pravna lica i aranžmane; (4) primjena djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za nepoštivanje; (5) sprovođenje istraga i krivičnog gonjenja pranja novca za prethodna krivična dela u skladu sa svojim profilom rizika; (6) primjena djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija u slučajevima pranja novca; (7) implementacija pravnog i institucionalnog okvira za TFS; i (8) dokazivanje da je usklađenost sa TFS procenjena i da su nedostaci TFS otklonjeni.
Mali
Od oktobra 2021. godine, kada se Mali se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Mali je preduzeo korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući obezbjeđivanje resursa finansijskim nadzornim organima i nadležnim organima koji su uključeni u istragu i krivično gonjenje finansiranja terorizma i informisanje NVO koje su u opasnosti od zloupotrebe TF. Mali treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) sprovođenje nacionalnog strateškog akcionog plana za SPN/FT u skladu sa NPR; (2) razvijanje i implementacija pristupa zasnovanog na procjeni rizika za nadzor nad finansijskim institucijama i DNFBP sa visokim rizikom od PN/FT i primjenjivanje djelotvorne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije za neusaglašenost; (3) sprovođenje sveobuhvatne procjene rizika PN/TF u vezi sa svim vrstama pravnih lica; (4) povećanje kapaciteta FOJ i organa za sprovođenje zakona i unapređenje njihove saradnje u korišćenju finansijskih obavještajnih podataka; (5) sprovođenje paralelne finansijske istrage; (6) jačanje kapaciteta relevantnih nadležnih organa za istragu i krivično gonjenje slučajeva finansiranja terorizma; (7) jačanje pravnog okvira i procedure za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija za FT i finansiranje proliferacije; i (8) sprovođenje pristupa zasnovanog na procjeni rizika za nadzor sektora nevladinih organizacija kako bi se spriječile zloupotrebe u svrhe finansiranja terorizma.
Mozambik
Od oktobra 2022. godine, kada se Mozambik na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Mozambik je preduzep korake na ka poboljšanju svog sistema SPN/FT , uključujući i rješavanje nedostataka identifikovanih u Preporuci 10. Mozambik treba da nastavi da radi na implementaciji svog akcionog plana za rješavanje svojih strateških nedostataka, tako što će: (1) obezbijediti saradnju i koordinaciju među relevantnim organima u sprovođenju strategija i politika za SPN/FT zasnovanih na riziku; (2) sprovođenje obuke za sve organe za sprovođenje zakona o uzajamnoj pravnoj pomoći kako bi se poboljšalo prikupljanje dokaza ili zaplijena/konfiskacija imovinske koristi stečene krivičnim djelom; (3) obezbjeđivanje adekvatnih finansijskih i ljudskih resursa supervizorima, razvoj i sprovođenje plana nadzora zasnovanog na riziku; (4) obezbjeđivanje adekvatnih resursa organima za početak prikupljanja adekvatnih, tačnih i ažurnih podataka o stvarnom vlasništvu pravnih lica; (5) povećanje ljudskih resursa FOJ kao i povećanje finansijskih obavještajnih podataka koji se šalju organima; (6) demonstriranje sposobnosti organa za sprovođenje zakona da efikasno istraže slučajeve PN/TF koristeći finansijske obavještajne podatke; (7) sprovođenje sveobuhvatne procjene rizika od finansiranja terorizma i početak implementacije sveobuhvatne nacionalne strategije protiv finansiranja terorizma; (8) povećanje svijesti o finansiranju terorizma i finansiranju priliferacije vezanim za ciljane finansijske sankcije; i (9) sprovođenje procjene rizika od finansiranja terorizma za nevladine organizacije u skladu sa standardima FATF-a i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana informisanja.
Nigerija
U februaru 2023. godine, Nigerija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja svog MER-a u avgustu 2021. godine, Nigerija je postigla napredak u nekim od preporučenih radnji MER-a za poboljšanje svog sistema, uključujući poboljšanje zakonodavnog okvira za SPN/FT, ažuriranje svoje procjene inherentnih rizika od PN/finansiranja terorizma (TF)/ finansiranja proliferacije (PF) i jačanje njegove primjene ciljanih finansijskih sankcija. Nigerija će raditi na sprovođenju svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) završiti procjenu preostalog rizika od PN/TF i ažurirati svoju nacionalnu strategiju za SPN/FT kako bi obezbijedila usklađenost sa drugim nacionalnim strategijama relevantnim za visokorizična predikatna krivična djela; (2) unapređenje formalne i neformalne međunarodne saradnje u skladu sa rizicima PN/TF; (3) poboljšanje nadzora finansijskih institucija i DNFBP-a zasnovanog na riziku za SPN/FT i unapređenje sprovođenja preventivnih mjera za visokorizične sektore; (4) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažurnim informacijama stvarnog vlasništva (BO) pravnih lica i primjena sankcija za kršenje obaveza BO; (5) demonstriranje povećanja u širenju finansijskih obaveštajnih podataka od strane FOJ i njihovog korišćenja od strane organa za sprovođenje zakona; (6) demonstriranje kontinuiranog povećanja istraga i krivičnog gonjenja PN u skladu sa rizicima PN; (7) proaktivno otkrivanje kršenja obaveza deklarisanja valute i primjenjivanje odgovarajućih sankcija i održavanje sveobuhvatnih podataka o zamrznutoj, zaplijenjenoj, konfiskovanoj i oduzetoj imovini; (8) demonstriranje kontinuiranog povećanja istraga i krivičnog gonjenja različitih vrsta finansiranja terorizma i aktivnosti u skladu sa rizikom i unapređenje saradnje među agencijama u istragama finansiranja terorizma; i (9) sprovođenje ciljanog pristupa NVO-ima koji su u opasnosti od zloupotrebe finansiranja terorizma na osnovu rizika i sprovođenje praćenja zasnovanog na riziku za podgrupu NVO-a u riziku od zloupotrebe finansiranja terorizma bez ometanja ili obeshrabrivanja legitimnih aktivnosti NVO-a.
Panama
U junu 2019. godine, Panama se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i GAFILAT-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Na plenarnoj sjednici u junu 2023, FATF je donio početnu odluku da je Panama u velikoj mjeri završila svoj akcioni plan i da opravdava procjenu na licu mjesta kako bi se potvrdilo da je implementacija reformi SPN/FT započela i da se održava, te da neophodna politička posvećenost ostaje na snazi kako bi se održala implementacija u budućnosti. Panama je izvršila sljedeće ključne reforme, uključujući: (1) jačanje razumijevanja nacionalnog i sektorskog rizika od PN/TF i informisanje o nalazima u svojim nacionalnim politikama za ublažavanje identifikovanih rizika; (2) preduzimanje radnji za identifikaciju nelicenciranih prenosioca novca, primjenu pristupa zasnovanog na riziku u nadzoru nefinansijskog sektora DNFBP i primjenu efikasnih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za ponovno kršenje SPN/FT; (3); provjera ažuriranih podataka o stvarnom vlasništvu od strane obveznika, uspostavljanje mehanizama za praćenje aktivnosti offshore subjekata, procjena postojećih rizika od zloupotrebe pravnih lica i aranžmani za definisanje i implementacija specifičnih mjera za sprječavanje zloupotrebe nominalnih dioničara i direktora, te omogućavanje pravovremenog pristupa na adekvatne i tačne informacije o stvarnom vlasništvu; i (4) korištenje podataka FOJ za istrage PN, demonstrirajući svoju sposobnost da istražuje i krivično goni PN u vezi sa stranim poreskim krivičnim djelima i pružanje konstruktivne i pravovremene međunarodne saradnje u vezi s takvim krivičnim djelima, te nastavljak fokusiranja na istrage PN u vezi s oblastima visokog rizika identifikovanim u NPR i MER.
Filipini
Od juna 2021. godine, kada su se Filipini na visokom političkom nivou obavezali da će raditi sa FATF-om i APG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Filipini su preduzeli korake da promovišu razumevanje obaveza ciljanih finansijskih istraga među finansijskim i nefinansijskim institucijama, kako bi povećali korišćenje finansijskih obavještajnih i istražnih LEA zaduženih za istrage PN i davanje prioriteta identifikovanju imovine i trajnom oduzimanju u trenutku presude u krivičnim predmetima. Filipini bi trebalo da nastave da rade na implementaciji svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) demonstriranje da postoji efikasan nadzor nad DNFBP zasnovan na riziku; (2) demonstriranje da supervizori koriste kontrole za SPN/FT kako bi ublažili rizike povezane sa kazino džunketima; (3) poboljšanje i pojednostavljenje pristupa LEA informacijama o BO i poduzimanje koraka kako bi se osiguralo da su informacije BO tačne i ažurne; (4) demonstriranje povećanja istraga i krivičnog gonjenja PN u skladu sa rizikom; i (5) demonstriranje povećanja u identifikaciji, istrazi i krivičnom gonjenju slučajevima finansiranja terorizma.
FATF apeluje na Filipine da brzo sprovedu svoj akcioni plan za rješavanje gore navedenih strateških nedostataka pošto su svi rokovi istekli u januaru 2023. godine.
Senegal
Od februara 2021. godine, kada se Senegal na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i GIABA-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Senegal je ojačao nadzor nad DNFBP-ima zasnovan na riziku, povećao broj proslijeđenih informacija od strane FIU prema organima za sprovođenje zakona , kao i resurse posvećene istrazi i krivičnom gonjenju TF. Senegal treba da nastavi da radi na implementaciji svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) poboljšanje usklađenosti otkrivanjem kršenja protiv pranja novca i finansiranja terorizma i nametanjem delotvornih, srazmernih i odvraćajućih sankcija protiv neusaglašenih DNFBP; (2) ažuriranje i održavanje sveobuhvatnih podataka o stvarnom vlasništvu o pravnim licima i aranžmanima i jačanje sistema sankcija za kršenje obaveza transparentnosti; (3) identifikovanje i istraživanje aktivnosti finansiranja terorizma u skladu sa profilom rizika zemlje; i (4) sprovođenje efektivnog režima ciljanih finansijskih istraga koji se odnosi na TF i PF, kao i praćenje i nadzor NVO zasnovanih na riziku.
FATF konstatuje kontinuirani napredak Senegala u svom akcionom planu, međutim svi rokovi su sada istekli i posao ostaje. FATF poziva Senegal da što prije sprovede svoj akcioni plan za rješavanje gore navedenih strateških nedostataka.
Južna Afrika
Od februara 2023. godine, kada se Južna Afrika na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog režima SPN/FT, Južna Afrika je preduzela korake ka poboljšanju svog režima SPN/FT tokom svog prvog ciklusa izveštavanja, uključujući poboljšanje kriminalizacije finansiranja terorizma. Južna Afrika treba da nastavi da radi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) demonstrirati kontinuirani porast odlaznih zahtjeva za uzajamnu pravnu pomoć koji pomažu u olakšavanju istraga PN/TF i konfiskacije različitih vrsta imovine u skladu sa svojim profilom rizika; (2) poboljšanje nadzora DNFBP zasnovanog na riziku i pokazivanje da svi supervizori za SPN/FT primjenjuju efikasne, srazmjerne i djelotvorne sankcije za nepoštovanje; (3) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim i ažuriranim informacijama o stvarnim vlasnicima (BO) o pravnim licima i aranžmanima i primjena sankcija za kršenje obaveza pravnih lica od strane BO; (4) demonstriranje stalnog porasta zahtjeva agencija za sprovođenje zakona za finansijskim obavještajnim podacima od strane Savjeta stranih investitora za njegove istrage PN/TF; (5) demonstrirati kontinuirano povećanje istraga i krivičnog gonjenja ozbiljnog i složenog pranja novca i čitavog spektra TF aktivnosti u skladu sa svojim profilom rizika; (6) unapređenje njegove identifikacije, zaplijene i konfiskacije imovine stečene i sredstava šireg spektra predikatnih krivičnih djela, u skladu sa svojim profilom rizika; (7) ažuriranje svoje Procjene rizika TF kako bi se informisalo o sprovođenju sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv finansiranja terorizma; i (8) obezbjeđivanje efektivne primjene ciljanih finansijskih sankcija i demonstriranje djelotvornog mehanizma za identifikaciju pojedinaca i entiteta koji ispunjavaju kriterijume za domaće imenovanje.
Južni Sudan
Od juna 2021. godine, kada se Južni Sudan na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog režima BPPN/BPFT, Južni Sudan je preduzeo korake ka poboljšanju svog režima SPN/FT, uključujući sprečavanje kriminalaca da kontrolišu ili posjeduju finansijske institucije. Južni Sudan treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana, uključujući: (1) sprovođenje sveobuhvatne revizije Zakona o SPN/FT (2012), uz podršku međunarodnih partnera, uključujući tehničku pomoć, kako bi se uskladili sa FATF standardima; (2) postati potpisnica i u potpunosti implementirati Bečku konvenciju iz 1988., Palermsku konvenciju iz 2000. i Konvenciju o finansiranju terorizma iz 1999. godine; (3) obezbjeđivanje da su nadležni organi na odgovarajući način strukturisani i osposobljeni za sprovođenje pristupa zasnovanog na riziku kada je u pitanju nadzor nad SPN/FT za finansijske institucije; (4) razvijanje sveobuhvatnog pravnog okvira za prikupljanje i verifikaciju tačnosti informacija o stvarnom vlasništvu za pravna lica; (5) operacionalizacija potpuno funkcionalne i nezavisne FOJ; (6) uspostavljanje i sprovođenje pravnog i institucionalnog okvira za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija u skladu sa rezolucijama Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija o terorizmu i finansiranju širenja oružja za masovno uništenje; i (7) otpočinjanje implementacije ciljanog nadzora/monitoringa zasnovanog na riziku nevladinih organizacija koje su u riziku od zloupotrebe za finansiranje terorizma (TF).
FATF primjećuje ograničen napredak Južnog Sudana u njegovom akcionom planu sa svim rokovima koji su sada istekli, a posao ostaje. FATF ponovo ohrabruje Južni Sudan da nastavi s implementacijom svog akcionog plana za rješavanje gore navedenih strateških nedostataka što je prije moguće i demonstrira svoju snažnu političku i institucionalnu posvećenost jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, posebno u podršci vodećoj agenciji za SPN/FT u koordinaciji nacionalnih napora za SPN/FT.
Sirija
Od februara 2010. godine, kada se Sirija na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na rešavanju svojih strateških nedostataka u SPN/BPFT, Sirija je postigla napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. FATF je utvrdio da je Sirija u velikoj mjeri postupila sa svojim akcionim planom na tehničkom nivou, uključujući inkriminisanje finansiranja terorizma i uspostavljanje procedura za zamrzavanje imovine terorista. Iako je FATF utvrdio da je Sirija završila svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i akcija počeo i da li se održava. FATF će nastaviti da prati situaciju i izvršiće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
Tanzanija
U oktobru 2022. godine, Tanzanija se na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om i ESAAMLG-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT. Od usvajanja svog MER-a u aprilu 2021. godine, Tanzanija je postigla napredak u nekim od preporučenih radnji MER-a za poboljšanje svog sistema, uključujući razvoj pravnog okvira za finansiranje terorizma i ciljane finansijske sankcije (TFS) i širenje strateške analize FOJ. Tanzanija će raditi na implementaciji svog akcionog plana FATF-a: (1) poboljšanjem nadzora finansijskih institucija i DNFBP zasnovanog na riziku, uključujući sprovođenje inspekcija na osnovu osjetljivosti na rizik i primjenom djelotvornih, srazmjernih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost; (2) pokazivanjem sposobnosti organa da efikasno sprovode niz istraga i krivičnog gonjenja pranja novca u skladu sa profilom rizika države; (3) dokazivanjem da organi za sprovođenje zakona preduzimaju mjere da identifikuju, uđu u trag, zaplijene i konfiskuju prihode i sredstva koja potiču od izvršenja krivičnih djela; (4) sprovođenje sveobuhvatne procene rizika od FT i početak primjene sveobuhvatne nacionalne strategije za borbu protiv terorizma, kao i demonstraciju sposobnosti za sprovođenje istraga o FT i krivično gonjenje u skladu sa profilom rizika zemlje; (5) povećanje svijesti privatnog sektora i nadležnih organa o TF i PF vezanim za ciljanih finansijskih sankcija ; i (6) sprovođenje procjene rizika od TF za NVO u skladu sa standardima FATF i korišćenje iste kao osnove za razvoj plana za informisanje.
Turska
Od oktobra 2021. godine, kada se Turska na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Turska je preduzela pozitivne korake ka poboljšanju svog sistema SPN/FT, uključujući (1) povećanje inspekcija na licu mjesta od strane nadzornih organa u svim sektorima, srazmjerno riziku; (2) poboljšanje upotrebe finansijskih obavještajnih podataka za podršku istragama o pranju novca; (3) preduzimanje koraka za poboljšanje pristupa zasnovanog na riziku za nadzor neprofitnih organizacija kako bi se spriječila njihova zloupotreba od finansiranje terorizma. Turska treba da nastavi da radi na implementaciji svog akcionog plana za rješavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) preduzimanje složenijih istraga i krivičnog gonjenja PN; i (2) sprovođenje više finansijskih istraga u slučajevima terorizma, davanje prioriteta istragama i krivičnom gonjenju u vezi sa grupama koje su odredile UN.
FATF napominje da je Turska nastavila da napreduje u svom akcionom planu; međutim, svi rokovi su sada istekli. FATF ohrabruje Tursku da nastavi da sprovoditi svoj akcioni plan za rješavanje gore navedenih strateških nedostataka što je prije moguće.
Uganda
Od februara 2020. godine, kada se Uganda na visokom političkom nivou obavezala da će raditi sa FATF i ESAAMLG na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, Uganda je pokazala napredak, uključujući razvoj i implementaciju nadzora finansijskih institucija i DNFBP-a zasnovanog na riziku. Uganda treba da nastavi da radi na sprovođenju svog akcionog plana za rešavanje svojih strateških nedostataka, uključujući: (1) obezbjeđivanje da nadležni organi imaju blagovremen pristup tačnim osnovnim i stvarnim podacima o vlasništvu za pravna lica; i (2) povećanje svijesti o ciljanim finansijskim istragama u vezi sa finansiranjem proliferacije sprovođenjem obuke za finansijske institucije i DNFBP sektor o ciljanim finansijskim istragama. FATF nastavlja da prati nadzor Ugande nad sektorom nevladinih organizacija kako bi podstakao primjenu pristupa zasnovanog na riziku u nadzoru nevladinih organizacija u skladu sa FATF standardima i ublažio neželjene posljedice.
FATF izražava zabrinutost što Uganda nije uspjela da završi svoj akcioni plan, koji je u potpunosti istekao u maju 2022. FATF snažno apeluje na Ugandu da brzo pokaže značajan napredak u završetku svog akcionog plana do oktobra 2023. ili će FATF razmotriti sledeće korake ako ne bude dovoljno napretka.
Ujedinjeni Arapski Emirati
Od februara 2022. godine, kada su Ujedinjeni Arapski Emirati preuzeli političku obavezu na visokom nivou da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na jačanju efikasnosti svog sistema SPN/FT, UAE su pokazali značajan napredak, uključujući jačanje i održavanje zajedničkog razumijevanja rizika PN/TF između različitih sektora i institucija DNFBP-a i obezbjeđivanje detaljnijeg razumijevanja rizika od zloupotrebe pravnih lica i pravnih aranžmana za PN/TF.
Ujedinjeni Arapski Emirati treba da nastave da rade na implementaciji svog akcionog plana FATF-a tako što će: (1) demonstrirati kontinuirano povećanje primjene djelotvornih, proporcionalnih i odvraćajućih sankcija za neusklađenost FI i DNFBP-a sa zahtjevima za SPN/FT; pokazujući da sektori DNFBP-a sprovode CDD zasnovanu na riziku; i pokazujući povećanje broja i kvaliteta STR koje su podnijele FI i DNFBP; (2) demonstriranje kontinuiranog povećanja izdavanja odvraćajućih, djelotvornih i srazmjernih sankcija tamo gdje je to neophodno za kršenje obaveza stvarnog vlasništva i (3) demonstriranje kontinuiranog povećanja efektivnih istraga i krivičnog gonjenja različitih tipova slučajeva pranja novca u skladu sa profilom rizika UAE.
Vijetnam
U junu 2023. godine, Vijetnam se na visokom političkom nivou obavezao da će sarađivati sa FATF-om i APG-om u cilju jačanja efikasnosti svog režima SPN/FT. Od usvajanja izvještaja o evaluaciji u novembru 2021. godine, Vijetnam je postigao napredak u odnosu na neke od preporučenih aktivnosti iz izvještaja o evaluaciji tako što se pridružio Azijsko- pacifičkoj međuagencijskoj mreži za povraćaj imovine (ARIN-AP) i usvojio nacionalni akcioni plan za sprečavanje pranja novca, borbu protiv finansiranja terorizmna i finansiranja proliferacije (SPN/FT/FP). Vijetnam će raditi na implementaciji svog akcionog plana izrađenog u saradnji sa FATF-om tako što će: (1) povećati razumijevanje rizika, nacionalnu koordinaciju i saradnju u borbi protiv PN/FT; (2) unaprijediti međunarodnu saradnju; (3) sprovoditi djelotvoran nadzor zasnovan na procjeni rizika u odnosu na finansijske i nefinansijske institucijame (DNFBP); (4) preduzeti aktivnosti regulisanja virtuelne imovine i pružalaca usluga u vezi sa virtuelnom imovinom; (5) otkloniti tehničke nedostatake usklađenosti, uključujući one koji se odnose na krivično djelo PN, ciljane finansijske sankcije, mjere provjere identiteta i transakcija klijenata (CDD mjere) i prijavljivanje sumnjivih transakcija; (6) sprovesti aktivnosti ostvarivanja saradnje sa privatnim sektorom; (7) uspostaviti sistem koji nadležnim organima obezbjeđuje adekvatne, tačne i ažurne informacije o stvarnom vlasništvu; (8) obezbijediti nezavisnost FOSa i poboljšati kvalitet i kvantitet finansijsko obavještajnih analiza i proslijeđenih podataka; (9) dati prioritet paralelnim finansijskim istragama i demonstriranje povećanja broja preduzetih istraga i krivičnog gonjenja za PN; (10) prikazati da postoji nadzor nad finansijskim i nefinansijskim institucijama (DNFBP) u odnosu na njihovu usklađenost sa primjenom ciljanih finansijskih sankcija i sprečavanje finansiranja proliferacije i da postoji saradnja i koordinacija između nadležnih organa kako bi se spriječilo izbegavanje primjene ciljanih finansijskih sankcija i mjera sprečavanja finansiranja proliferacije.
Jemen
Od februara 2010. godine, kada se Jemen na visokom političkom nivou obavezao da će raditi sa FATF-om i MENAFATF-om na otklanjanju svojih strateških nedostataka u SPN/FT, Jemen je postigao napredak u poboljšanju svog sistema SPN/FT. U junu 2014. FATF je utvrdio da je Jemen u velikoj mjeri postupio na tehničkom nivou svog akcionog plana, uključujući: (1) adekvatnu kriminalizaciju pranja novca i finansiranja terorizma; (2) uspostavljanje procedura za identifikaciju i zamrzavanje sredstava terorista; (3) poboljšanje zahtjeva za dužnu pažnju klijenata i izvještavanje o sumnjivim transakcijama; (4) izdavanje uputstva; (5) razvijanje kapaciteta za praćenje i nadzor nadzornih organa finansijskog sektora i finansijske obavještajne jedinice; i (6) uspostavljanje potpuno operativne i efektivno funkcionalne finansijske obavještajne jedinice. Iako je FATF utvrdio da je Jemen završio svoj dogovoreni akcioni plan, zbog bezbjednosne situacije, FATF nije bio u mogućnosti da izvrši posjetu na licu mjesta kako bi potvrdio da li je proces sprovođenja potrebnih reformi i akcija počeo i da li se održava. FATF će nastaviti da prati situaciju i obaviće posjetu na licu mjesta u najkraćem mogućem roku.
Original saopštenje na engleskom jeziku možete naći na sljedećem linku:
https://www.fatf-gafi.org/en/publications/Fatfgeneral/Increased-monitoring-june-2023.html