Osobe s invaliditetom (OSI) imaju pravo na jednake mogućnosti, dobre uslove na radnom mjestu i u potpunosti da učestvuju u životu svoje zajednice, koja treba da im obezbijedi puno učešće u društvu, na ravnopravnoj osnovi sa drugima.
To je saopšteno na otvaranju sajma za zapošljavanje OSI, koji je organizovao Caritas Barske nadbiskupije u Baru, u okviru kojeg učesnici i posjetioci sajma mogu da prošetaju izložbenim dijelom i prisustvuju radionicama za OSI u cilju dobijanja korisnih informacija za lakše pronalaženje posla.
Državna sekretarka ministarstva rada i socijalnog staranja, Edina Dešić, kazala je da se na tržištu rada Crne Gore, ali i u drugim državama, OSI često suočavaju sa preprekama pri zapošljavanju, koje im onemogućavaju da se ravnopravno uključe u rad sa ostalim licima, kao i da budu konkuretni na tržištu rada.
Zato je potrebno da cjelokupno društvo pruži podršku i razumijevanje, ali i priliku kao što je ova danas, da svi naši građani iskažu svoj puni potencijal i mogućnost da svako lice pruži doprinos zajednici,
rekla je Dešić.
Ukazala je na podsticajne mjere na poslodavce koji zaposle OSI, podsjećajući da Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica s invaliditetom na sveobuhvatan način pravno uređuje pitanje iz ove oblasti.
Osnovni cilj ovog zakona je stvaranje uslova za povećanje zaposlenosti OSI i njihovo ravnopravno učešće na tržištu rada. Poslodavci, ukoliko zaposle OSI, neće biti u obavezi da plaćaju poseban doprinos, dok će sa druge strane, ostvariti benefite kao što su subvencija bruto zarade za zaposlenog do 75 odsto, sredstva za prilagođavanje radnog mjesta, povoljne kredite, kao i učešće u finansiranju asistenata u radu za to lice,
navela je Dešić.
Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, kazao je da ga raduje da je projekat koji realizuje Caritas, samo nastavak niza aktivnosti koje ova institucija realizuje sa ciljem dodatnog osnaživanja OSI i njihove inkluzije kroz radni angažman.
Ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa, ocijenila je da Crna Gora mora da pretvori dugogodišnju situaciju isključenosti OSI u pozitivnu viziju života u zajednici sa jednakim šansama.
Projekat, koji nas danas ovdje dovodi, bavi se kombinovanim pitanjima poboljšanja pristupa tržištu rada uz stvaranje boljih mogućnosti za zapošljavanje najugroženijih grupa, posebno OSI. Takođe, radi na unapređenju sistema za OSI u pristupu poslu, kako na institucionalnom, tako i na korporativnom nivou,
navela je Popa.
Poručila je da će EU nastaviti da prava OSI stavlja visoko na dnevni red, navodeći da trenutno sa crnogorskim vlastima razgovaraju o novom Programu koji će biti fokusiran na zapošljavanje i socijalnu zaštitu.
Želimo da se fokusiramo na nezaposlene mlade, žene, dugotrajno nezaposlene i one koji su uz najvećem riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti,
istakla je Popa.
Direktor Caritasa Crne Gore Marko Đelović, kazao je da je cilj sajma povezivanje svih važnih aktera iz javnog, civilnog, kao i privatnog sektora.
Sajmom povezujemo OSI sa poslodavcima i pružamo im informacije o mogućnostima zapošljavanja, obuka i obrazovanja. Na ovaj način je omogućena neposredna interakcija između OSI koje traže zaposlenje i poslodavaca koji već imaju ili traže novo zapošljene u ovoj ciljnoj grupi,
naveo je Đelović.
Prema njegovim riječima, kroz sajam se promoviše pravo OSI na zapošljavanje i želi se javnost bolje upoznati sa mogućnostima zapošljavanja i modelima radne i socijalne integracije OSI.