Ministarstvo javne uprave aktivno priprema novi Zakon o slobodnom pristupu informacijama, jer je to garant unapređenja demokratskih procesa poručio je ministar javne uprave mr Marash Dukaj, naglašavajući da će proces biti transparentan i inkulzivan, kako bi svi zajedno doprinijeli što boljem zakonskom rješenju i otvorenijoj i efikasnijoj javnoj upravi.
Dukaj je na konferenciji o slobodnom pristupu informacijama „Kako do boljeg Zakona“, koju je organizovala Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), kazao da je pravo na pristup informacijama jedno od osnovnih ljudskih prava u svim demokratskim zemljama i da je garantovano kako Ustavom Crne Gore tako i međunarodnim dokumentima kojima se uređuje ta oblast.
“Jedino proaktivno objavljene informacije će smanjiti ćutanje administracije, kao i potrebu za podnošenjem zahtjeva, a to je garant unapređenja demokratskih procesa u zemlji”, poručio je Dukaj.
Podsjetio je da Crna Gora ima Zakon o slobodnom pristupu informacijama od 2005. godine, a 2012. godine donijet je novi zakon kojim je značajno unaprijeđena transparentnost organa vlasti i postupak po zahtjevima za pristup informacijama.
“Prve i jedine izmjene ovog Zakona uslijedile su pet godina kasnije, odnosno 2017, kada je dopunjen novim institutima kojima je regulisana ponovna upotreba informacija, a obuhvaćene su i odredbe kojima je unaprijeđen sistem ostvarivanja prava na slobodan pristup informacijama. Tokom 2019. godine, pokrenut je postupak donošenja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama koji nažalost, nakon dugih procedura i političkih dešavanja u zemlji, nije rezultirao usvajanjem predloženog Zakona“, kazao je Dukaj.
Predlog zakona o slobodnom pristupu informacijama utvrđivale su, kako je rekao, 42. i 43. Vlada, kada je upućivan Skupštini, ali i povlačen iz procedure zbog promjena izvršne vlasti.
„44. Vlada je ovaj Predlog utvrdila krajem 2023. godine i uputila ga u skupštinsku proceduru. Međutim, Skupština Crne Gore ga je u junu ove godine izostavila sa dnevnog reda zbog, kako su naveli, neusaglašenosti sa pravno-tehničkim pravilima za izradu propisa. Cjelokupna javnost zna da skupštinski odbori nisu imali suštinske zamjerke na rješenje ovog zakona, već je problem bila, kako su naveli, forma u kojoj je zakon predložen. Ovo potvrđuje i pozitivno mišljenje relevantnih institucija, tj. Sekretarijata za zakonodavstvo, drugih ministarstava i najbitnije- tu je i maksimalno pozitivno mišljenje Evropske komisije“, istakao je Dukaj.
S obzirom na značaj, Ministarstvo javne uprave odmah je počelo proceduru za pripremu novog Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
„Sproveli smo javne konsultacije i objavili izvještaj. Objavili smo poziv za člana radnog tijela ispred nevladinih organizacija i formirali Radno tijelo. Takođe, uz podršku SIGMA-e, dogovorili smo izradu posebne Analize koja će nam u detalje ukazati sa kojim međunarodnim propisima i u kojoj mjeri će biti potrebno uskladiti novi Zakon o slobodnom pristupu informacijama“, saopštio je Dukaj.
Očekuje da će Analiza biti završena tokom septembra, kako bi Radno tijelo u što kraćem roku imalo sve preduslove za rad na pripremi zakona.
Dukaj je zaključio da je ostvarivanje i zaštita prava na pristup informacijama suočena sa određenim izazovima koji negativno utiču na efikasnost, na ostvarivanje prava, a samim tim i na transparentnost rada organa.
“Ovo se jasno i decidno mora regulisati novim zakonom. Ministarstvo javne uprave će tokom čitavog procesa biti potpuno otvoreno i inkluzivno, kao što smo bili i u prethodnom periodu, što se i pokazalo tokom konsultativnog saslušanja pred nadležnim skupštinskim odborom. I današnji događaj i moje učešće jasno pokazuju opredjeljenje Ministarstva i Vlade da ovaj proces bude transparentan, inkluzivan, kako bi mogli svi zajedno doprinijeti što boljem zakonskom rješenju, a samim tim i transparentnijoj i efikasnijoj javnoj upravi, što je jedan od ključnih zahtjeva naših međunarodnih partnera”, poruka je Dukaja.