EFSA: Mačke i pse ne treba stalno držati u zatvorenim prostorima/boksevima, kavezima i sanducima

Objavljeno: 2023-11-17 09:27:38 Autor: EFSA

Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) preporučuje izbjegavanje trajne upotrebe zatvorenih prostora /bokseva, kaveza ili sanduka u cilju unapređenja dobrobiti mačaka i pasa u komercijalnim objektima za uzgoj. 

Savjet EFSA-e je objavljen u naučnom izvještaju (https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8213) kao podrška potencijalnim zakonskim mjerama za zaštitu mačaka i pasa u komercijalnom uzgoju koji se drže za sport, lov i društvo.

Izvještaj takođe uključuje preporuke o stresu prouzrokovanim nepovoljnom spoljnom temperaturom, uslovima smještaja, praksi estetski prihvatljive hirurgije i zdravstvenim pitanjima koja se odnose na komercijalni uzgoj.

Za većinu odraslih mačaka, spoljna temperatura između 15-26°C sprečava stres uzrokovan nepovoljnim uslovima spoljašnje sredine, dok kod odraslih pasa za reprodukciju/uzgoj nema dovoljno naučnih dokaza da bi se definisao takav opšti temperaturni opseg.

EFSA je procijenila neke estetske i praktične hirurške prakse kao što su (sječenje kandži sa člancima prstiju kod mačaka i sječenje ušne školjke, sječenje i skraćivanje repa kod svih životinja i odstranjivanje glasnih žica (devokalizacija) - kod pasa) ne treba izvoditi osim ako je to neophodno radi zaštite zdravlja životinja.

Reprodukcija kod ženki mačaka i pasa, životinja koje nijesu dostigle polnu zrelost, ne treba početi prije nego što su potpuno odrasle, čak i kad su već postigle polnu zrelost (pubertet). Učestalost graviditeta treba kontrolisati, ali su potrebna dalja istraživanja kako bi se definisao minimalni period između dva partusa. Ženke mačaka i pasa, koje su starije od šest godina, odnosno starije od osam, treba da pregleda veterinar radi opšteg zdravstvenog stanja. 

Druge preporuke za pse uključuju i potrebu za periodom mraka svakog dana. Psi za reprodukciju treba da imaju prostor za druženje i redovno vježbanje, po mogućnosti na otvorenom. Nema dovoljno dokaza da se utvrdi da li su socijalizacija i vježbanje potrebni i na dnevnoj bazi.

Naučno zasnovani savjeti za podršku zakonodavcima

Po zahtjevu Evropske komisije (EK), EFSA je procijenila postoje li naučni dokazi za validaciju preporuka Dobrovoljne inicijativne grupe / Voluntary Initiative Group (https://food.ec.europa.eu/animals/animal-welfare/eu-platform-animal-welfare_en).

Zaštita mačaka i pasa do sada nije bila detaljno regulisana EU zakonodavstvom. EFSA-in naučni izvještaj pruža savjete u vezi sa smještajem, zdravstvenim pitanjima i bolnim procedurama i ukazuje na oblasti u kojima nedostaju dokazi.

Zakonski predlog EK koji se revidira očekuje se 2023. godine (https://food.ec.europa.eu/animals/animal-welfare/evaluations-and-impact-assessment/revision-animal-welfare-legislation_en). 

U okviru podrške zakonodavnom procesu, EFSA je objavila sljedeće procjene o dobrobiti:

Svinja: https://www.efsa.europa.eu/en/news/farm-fork-efsa-provides-recommendations-improve-welfare-farmed-pigs

https://www.efsa.europa.eu/en/news/efsa-alternatives-cages-recommended-improve-broiler-and-hen-welfare

Muznih krava, pataka, gusaka i prepelica: https://www.efsa.europa.eu/en/news/efsa-better-housing-needed-dairy-cows-ducks-geese-and-quail-improve-welfare

Transporta životinja: https://www.efsa.europa.eu/en/news/more-space-lower-temperatures-shorter-journeys-efsa-recommendations-improve-animal-welfare