U skladu sa strateškim ciljevima nastaviće se aktivnosti na unaprjeđenju elektronskih komunikacionih mreža i usluga, kontinuirani razvoj širokopojasnog pristupa internetu, sprovođenje politike u oblasti radio-difuzije, kao i digitalna integracija Regionalnog ekonomskog prostora Zapadnog Balkana. Kontinuirano se radi na stvaranju uslova za razvoj telekomunikacionog tržišta, donošenju novih propisa koji su u skladu sa direktivama EU, unaprjeđenju konkurencije i razvoju telekomunikacione infrastrukture.
Donošenje nove Strategije digitalne transformacije Crne Gore za period 2021-2025, u okviru koje će biti definisani dalji pravci razvoja elektronskih komunikacija, bilo je planirano za IV/2020., u nadležnosti je Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, donošenje Strategije se očekuje u IV Q 2021.
Digitalna integracija Regionalnog ekonomskog prostora Zapadnog Balkana – Nastaviće se aktivnosti na realizaciji i implementaciji aktivnosti definisanih Višegodišnjim Akcionim Planom za regionalni ekonomski prostor za šest zemalja Zapadnog Balkana (eng. MAP REA) – Digitalna komponenta.
Razvoj infrastrukture za širokopojasni pristup internetu, (uz podršku EU, WBIF projekat) – aktivnosti na obezbijeđivanju izgradnje adekvatne infrastrukture za brz i siguran internet do svih domaćinstava, privrednih subjekata, obrazovnih institucija i zdravstvenih ustanova u cilju podrške digitalnoj transformaciji društva i ekonomije. U 2021. godini će se nastaviti aktivnosti na realizaciji projekta “Razvoj infrastrukture za širokopojasni pristup internetu u Crnoj Gori” koji se nalazi na Jedinstvenoj listi prioritetnih infrastrukturnih projekata Vlade Crne Gore, u sektoru Digitalne infrastrukture. Naime, Ministarstvo ekonomije je iz sredstava obezbijeđenih od strane Zapadnobalkanskog investicionog okvira (WBIF) i uz tehničku pomoć Evropske komisije, u julu 2021. godine u okviru ovog projekta započelo pripremu Nacionalnog Plana razvoja širokopojasnog pristupa internetu u Crnoj Gori. Za aktivnost izrade Nacionalnog Plana, obezbijeđena su sredstva kroz grant u iznosu od 0.55 miliona, od strane WBIF-a. Nacionalnim Planom je predviđeno definisanje tipa infrastrukture koju treba izgraditi u područjima u kojima ne postoji komercijalni interesa za investiranje od strane učesnika na tržištu, kao i izradu Studije izvodljivosti i Analize isplativosti u pojedinim zonama. Nacionalnim Planom će se preporučiti i optimalni modeli podsticaja, odnosno javno-privatnog partnerstva za njenu izgradnju. Opšti cilj ovog projekta je jačanje ekonomskog i socijalnog razvoja Crne Gore kroz postavljanje fiksne širokopojasne infrastrukture.
Projekat „Balkan Digital Highway“ - Inicijativa Balkanskog Digitalnog Autoputa ima za cilj poboljšati pristup širokopojasnim uslugama velike brzine na nacionalnom i na regionalnom nivou, između zemalja učesnica ovog projekta, uspostavljanjem regionalnog pristupa širokopojasnim mrežama preko optičke mrežne infrastrukture operatora prenosnih sistema.
Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, u okviru:
Kontinuirana i intenzivna saradnja sa međunarodnim institucijama, prvenstveno saradnja sa Međunarodnom unijom za telekomunikacije (ITU) i sa Evropskom kancelarijom za komunikacije (ECO CEPT), sa Međunarodnom telekomunikacionom satelitskom organizacijom (ITSO), Međunarodnom mobilnom satelitskom organizacijom (IMSO);