Suština digitalne transformacije predstavlja prelazak sa tradicionalnog u savremeni način funkcionisanja državne uprave uvođenje elektronske uprave dovodi do bitnih promjena u cijeloj strukturi društva, organizacionim vrijednostima, organizacionoj kulturi i načinu poslovanja svih ekonomskih subjekata na tržištu. Savremena e-uprava može poboljšati efikasnost i dostupnost javnih usluga, pojednostaviti administrativne procedure i postupke, povećati povjerenje građana i njihovo učešće u kreiranju javnih politika i obezbijediti značajne uštede za sve korisnike (građane, preduzeća i samu državu).
Procesi digitalne transformacije javnog sektora ubrzano rastu poslednjih desetak godina, a uvođenje elektronskih servisa predstavlja ključan element reforme javne uprave Vlade širom svijeta prepoznale su značaj i vrijednosti e-uprave i nastoje da implementiraju ovaj koncept u svom funkcionisanju, od najmanje razvijenih do najrazvijenijih država.
Za Crnu Goru je pitanje digitalizacije javne uprave posebno značajno zbog procesa evropskih integracija i članstva u Evropskoj uniji. U prethodnoj deceniji postignut je određen napredak, kako u razvoju informacionih tehnologija, tako i u njihovoj primjeni u radu državnih organa. Bitan segment u procesu uspostavljanja e-uprave predstavlja elektronska komunikacija države sa privrednim subjektima i građanima. Osavremenjavanje poslovnih procesa, bez nužnosti fizičkog prisustva aktera, vode ka digitalizaciji poslovnih procesa, upravo upotrebom informacionio komunikacionih tehnologija, a sve u korist građana i privrednih subjekata.
Ministarstvo javne uprave, kroz kontinuirano praćenje razvoja elektronske uprave, te uspostavljanje kvalitetnog mehanizma za koordinaciju ovog procesa, pitanje digitalne transformacije javne uprave dodatno je aktuelizovalo, i započelo mnogobrojne aktivnosti kako bi podstaklo organe državne uprave da budu što više posvećeni ovom procesu. Treba naglasiti da se pored realizacije tehničkih rješenja kontinuirano radi i na podsticanju zaposlenih u javnoj upravi, kako administratora koji kreiraju e-usluge, tako i svih drugih, kako bi se na pravi način shvatila mogućnost koje ICT rješenja nude u pojednostavljivanju procedura i različitim olakšicama za zaposlene u procesu svakodnevnog rada sa korisnicima.
Crna Gora se, kao i ostatak svijeta, našla u prethodnih nekoliko mjeseci, pred izazovom koji je uslijedio tokom pandemije COVID-19. Tokom trajanja pandemije potvrdilo su da se prethodno realizovane aktivnosti na polju digitalizacije stvorile jedan kvalitetan i održiv okvir, kako u normativnom, tako i u infrastrukturnom i aplikativnom smislu. Potvrdilo se, takođe, da u javnoj upravi Crne Gore postoje kvalitetni i upotrebljivi elektronski servisi. Svjedoci smo da su se građani vrlo brzo okrenuli korišćenju ovih e-servisa iako ih u prethodnom periodu nisu prepoznali kao korisne i važne.