Širenje proizvodnje bilo je moguće zahvaljujući podršci države i Evropske unije, kroz IPARD – Instrument pretpristupne pomoći za ruralni razvoj. Gazdinstvo Patrimonio je prvo konkurisalo za IPARD like, kroz koji su izgradili novi objekat u kojem je smještena vinarija. Kroz mjere 1 i 3 IPARD programa zasadili su novi vinograd i nabavili savremenu opremu za proizvodnju i skladištenje vina. „Kroz ova tri programa dobili smo ukupno 270 hiljada eura bespovratnih sredstava. Kada u biznisu na startu dobijete polovinu investicije koju ne morate da vratite – to je fantastična stvar i dodatna motivacija da čovjek uđe u takvu investiciju“, govori Radosav.
Dodatna 63 miliona eura za crnogroske poljoprivrednike U vinariji Patrimonio organizovana je prezentacije IPARD III programa, koji je nedavno za Crnu Goru usvojila Evropska komisija. Novi program, vrijedan 63 miliona eura, predstavili su potpredsjednik Vlade za ekonomski sistem i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković i ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa. Ministar Joković je pojasnio da IPARD III program sadrži osam mjera podrške, od kojih su četiri nove i odnose se na Agroekološke i mjere organske proizvodnje, implementaciju lokalnih razvojnih strategija, investicije u javnu ruralnu infrastrukturu i uspostavljanje i zaštita šuma.
„Ja sam prije naučio rezati loze, nego čitati“ ističe Radosav.
„Sve ono što smo detektovali kao barijeru prilikom sprovođenje mjera u okviru IPARD II programa nastojali smo da otklonimo i prevaziđemo IPARD III programom. Potencijalni korisnici nijesu više ograničeni na broj projekata u ovom programskom periodu, što u startu daje više mogućnosti i vidova podrške. Data je mogućnost i početnicima u poljoprivredi koji namjeravaju da investiraju u sektor proizvodnje mesa, sadnju višegodišnjih zasada ili izgradnju plastenika. Takođe, maksimalne vrijednosti ukupno prihvatljivih investicija povećane su u odnosu na prethodni programski period“, kazao je ministar na konferenciji za medije. Ambasadorka Popa je naglasila da je budžet novog programa 60% veći nego kod prethodnog IPARD II programa.
„Ohrabrujem crnogorske poljoprivrednike i agroprerađivače da u potpunosti iskoriste IPARD II i predstojeći IPARD III. Poštovani ministre, sada je za vas otvorena jedinstvena prilika. Možete da napravite veliki napredak u procesu pridruživanja tako što ćete pokazati da možete da na dobar način upravljate fondovima i zahtjevima EU, istakla je Ambasadorka Popa.
IPARD III program će početi da se primjenjuje nakon što se do kraja 2023. godine iskoriste sredstva iz IPARD II programa. Vinarija Patrimonio već planira da se prijavi. „Plan je da kroz IPARD III program proširimo kapacitete gazdinstva. Kroz mjeru 1 ćemo da proširimo vinograd za 4 hektra, kroz mjeru 3 planiramo da kupimo novu opremu i što nam je najbitnije, i zbog čega smo jako srećni – to je mjera 7 kroz koju do 2024. godine planiramo da izgradimo i smještajne kapacitete“, najavljuje vlasnik vinarije.
Tekst je preuzet od Evropske kuće, a kroz link u nastavku možete pogledati i video.
Gazdinstvo Patrimonio uspješna IPARD priča - EUROPE HOUSE (evropskakuca.me)