Vlada Crne Gore i UNICEF nastaviće da jačaju saradnju kroz prioritetne oblasti od značaja za unapređenje zaštite djece, poručeno je sa sastanka ministra ljudskih i manjinskih prava Fatmira Gjeke i šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huana Santandera.
Sagovornici su razgovarali o stepenu zaštite prava djeteta u Crnoj Gori, te posebno položaju djece iz ranjivih društvenih grupa. U skladu sa poštovanjem univerzalnih dječijih prava, zaštita djece jedan je od prioriteta Vlade. S tim u vezi, u oblasti zaštite dječijih prava stavljen je akcenat na pravo na obrazovanje, smanjenje siromaštva, zaštitu od nasilja, inkluzivnost, rekao je ministar.
Ministar Gjeka zahvalio je na prilici za razmjenu mišljenja u vezi sa razvojem politika u sferi zaštite ljudskih prava ranjivihdruštvenih grupa, prvenstveno iz romske i egipćanske zajednice. Djeca iz ranjivih grupa se suočavaju sa socijalnom distancom kao dodatnom otežavajućom okolnošću,rekao je ministar i dodao da treba jačati nivo društvene svijesti o važnosti inkluzije.
On je istakao značaj uspješne međuresorske saradnje u ostvarivanju nacionalnih politika, i da izuzetno cijeni podršku međunarodnih institucija. Cilj nam je zajednički, predloge za unapređenje aktuelnog stanja imamo, smjernice su date i zato ne sumnjam u pozitivne rezultate saradnje kao što je ova, rekao je Gjeka.
Romska i egpćanska djeca i djeca sa smetnjama u razvoju su dvije najmarginalizovanije grupe, istakao je šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander. Iz tog razloga, one su u centru saradnje UNICEF-a s Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava.
„UNICEF će podržati Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava da sprovede procjenu potreba kako bi osiguralo da se adekvatan broj medijatora finansira na održiv način u zdravstvenom, obrazovnom i sistemima dječje i socijalne zaštite“, rekao je Santander.
U Crnoj Gori, samo 16 odsto romske i egipćanske djece pohađa predškolsko obrazovanje, dok samo 3 odsto završi srednju školu.
„Uz medijatore, neophodno je naći i efektno, održivo rješenje za besplatan transport kako bi se povećao upis romske i egipćanske djece u obrazovni sistem. To je od suštinskog značaja ako želimo da osiguramo da oni kao odrasli imaju potrebno znanje i vještine da dobiju kvalitetne poslove i prekinu ciklus siromaštva“, rekao je Santander.
UNICEF će raditi s Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava kako bi se ojačala međusektorska koordinacija koja ima za cilj da svoj djeci sa smetnjama u razvoju obezbijedi pristup kvalitetnom obrazovanju, zdravstvenoj, dječjoj i socijalnoj zaštiti.