GLOBE - PROGRAM

GLOBE je međunarodni obrazovni i naučni program koji povezuje učenike, nastavnike i naučnike iz cijelog svijeta kako bi zajednički istraživali i pratili stanje životne sredine. Učenici i javnost prikupljaju podatke o prirodnim procesima koristeći GLOBE Observer aplikaciju, a podaci doprinose globalnom razumijevanju ekoloških promjena.

U ovaj program je uključeno  42.000 škola iz 127 zemalja.

GLOBE program podstiče razvijanje naučne pismenosti i svijesti o važnosti zaštite životne sredine, korišćenje naučnih metoda za praćenje promjena u lokalnim sredinama, globalnu saradnju kroz razmjenu podataka i iskustava među učenicima i naučnicima, kao i rrazvoj kritičkog mišljenja i praktičnih istraživačkih vještina kod učenika, vještine rješavanja problema i sposobnost donošenja naučno utemeljenih zaključaka.

GLOBEprogram funkcioniše tako što kroz terenski rad i analize učenici koriste naučne metode za prikupljanje podataka o atmosferi, biosferi, hidrosferi i pedosferi (zemljištu), dok GLOBE platforma omogućava unos podataka, analizu rezultata i povezivanje sa naučnicima širom svijeta.

PODRUČJA ISTRAŽIVANJA

Atmosfera: Istraživanje različitih aspekata vremena i klime na našoj planeti.

Učenici svakodnevno prate atmosferske uslove. Sva mjerenja mogu se obavljati na mjestu blizu škole. Mnogi podaci se prikupljaju unutar jednog sata od lokalnog sunčevog podneva, iako se neka mjerenja mogu obavljati i u drugim periodima tokom dana. Instrumenti za mjerenje dnevnih maksimalnih, minimalnih i trenutnih temperatura, kao i količina padavina, postavljeni su na toj lokaciji. Ostali instrumenti se donose na lokaciju po potrebi, dok se neki koriste u učionici.

Biosfera: Istraživanje ciklusa života biljaka.

Učenici procjenjuju pokrov zemljište na površini od 15 km² (njihova GLOBE lokacija za proučavanje), smještenoj u blizini škole. Na kraju, prate promjene u pokrovu zemljišta tokom vremena poredeći satelitske snimke iz različitih godina.

Hidrosfera: Istraživanje osobina vode, uključujući uticaj na životinjske vrste 

Za sve protokole, osim onih za slatkovodne makrobeskičmenjake, učenici svakonedeljno mjere osobine površinske vode u blizini (rijeka, potok, zaliv, more, jezero, ribnjak itd.) koje služi kao njihova lokacija za proučavanje hidrologije. Učenici takođe mogu prikupljati podatke o vrstama i količinama slatkovodnih makrobeskičmenjaka, morskih beskicmenjaka i komaraca.

Pedosfera (zemljište): Istraživanje fizičkih i hemijskih svojstava zemljište.

Učenici mjere vlažnost i temperaturu zemljište na lokaciji za proučavanje blizu škole. Učenici karakterišu gornji metar zemljište na toj i drugim lokacijama, koriste infiltrometar za mjerenje brzine upijanja vode u tlo i mraznu cijev koja pruža klimatske informacije o zamrznutom tlu.

Zemlja kao sistem: Razumijevanje kako atmosfera, biosfera, hidrosfera i pedosfera zajedno formiraju međusobno povezan sistem sa mnogim interakcijama. Shvatanje kako svaka sfera međusobno djeluje omogućava nam da preciznije predviđamo unutar svake pojedinačne sfere.