Snežana Barjaktarović Labović iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore i Anja Babić iz Centra za ekotoksikološka istraživanja prisustvovale su Godišnjoj radionici obuke o ImproRisk modelu, koja je održana od 19. do 20. oktobra u Larnaki na Kipru.
Godišnja radionica je bila fokusirana na razmjenu i promociju ImproRisk modela kao alata za procjenu rizika otvorenog pristupa, kao i na efikasan transfer znanja članicama EU i IPA zemljama.
Implementacija ove radionice u potpunosti je isprepletena sa transparentnošću i održivošću procjene rizika EU u lancu ishrane.
Glavne teme bile su predstavljanje nove verzije ImproRisk modela sa novim karakteristikama i funkcionalnostima, na osnovu povratnih informacija učesnika prošlogodišnje „Follow-up Training Workshop on the ImproRisk Model”, primijenjene metodologije procjene izloženosti i konačnog modela, EU sistem bezbjednosti hrane, principi procjene rizika bezbjednosti hrane, prikupljanje i obrada podataka.
Kako funkcioniše ImproRisk model?
Za početak, potrebno je u platformu unijeti podatke o učestalosti konzumiranja hrane, kao i podatke o pojavi i rezultate laboratorijskih analiza hrane. Nakon ovih koraka, model se može koristiti za istraživanje individualnog nivoa izloženosti u svakoj prilici potrošnje. Model ima opciju kreiranja izveštaja na kraju procjene izloženosti hrani. Izvještaj se može prilagoditi tako da predstavi procjene izloženosti na jasan i vizuelno informativan način korišćenjem grafičkih prikaza.
“Aktivno učešće u diskusijama i studijama slučaja i šansa da ImproRisk model primijenimo u praksi, što nam je omogućilo da se uvjerimo u mogućnosti modela na djelu, bilo je od najveće važnosti. Štaviše, nakon završetka radionice za obuku, zadržaćemo stalni pristup modelu koji će nam omogućiti da ga koristimo za sprovođenje procjene rizika od ishrane tako što ćemo učitati naše nacionalne podatke u sistem”, kazale su crnogorske učesnice ImproRisk radionice.