Vršnjačko nasilje/nasilje među djecom, problem je globalnih razmjera, a svjedoci smo da i u našoj zemlji u proteklom periodu raste broj slučajeva nasilja među djecom. U centrima za socijalni rad, tokom 2023. godine, registrovano je 166 slučajeva vršnjačkog nasilja. Žrtve nasilja među vršnjacima bila su djeca uzrasta od 7 do 18 godina, a primjećuje se da je veći broj dječaka u odnosu na djevojčice, kazao je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić tokom kontrolnog saslušanja na Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje na temu „Vršnjačko nasilje u Crnoj Gori“.
Ministar je istakao da efikasna zaštita žrtava vršanjačkog nasilja, ali i resocijalizacija maloljetnih počinilaca, počiva na snažnoj među-institucionalnoj saradnji koja podrazumijeva jasno definisano i usklađeno postupanje svih institucija i organizacija u sistemu zaštite i prevencije nasilja, te da pitanje nasilja predstavlja sistemski problem zbog čega je u cilju uspješnog rješavanja problema neophodan zajednički odgovor sistema.
On je kazao da Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije u kontinuitetu radi na unapređenju politika, mjera i aktivnosti koje se odnose na zaštitu djece.
Želim da istaknem da je naša država u protekloj deceniji napravila važne iskorake u pogledu usklađivanja svog zakonskog i strateškog okvira s međunarodnim standardima. Zaštita djece od nasilja zagarantovana je Ustavom Crne Gore i sastavni je dio nacionalnih strategija i akcionih planova za pristupanje EU (Akcioni plan za Poglavlje 23), istakao je ministar.
Ministar je kazao da će Savjet za prava djeteta u cilju unaprijeđenja oblasti zaštite prava djece od nasilja, nastaviti sa preduzimanjem aktivnosti za uspostavljanje nacionalne Dječje kuće (Barnahus model) za djecu žrtve teških oblika seksualnog i fizickog nasilja.
U partnerstvu sa UNICEF-om sprovodimo projekat za jačanje sistema zaštite za prevenciju i zaštitu djece od svih oblika nasilja i eksploatacije, koji finansira Evropska unija. U sklopu realizacije projekta urađen je Predlog Strategije za prevenciju i zaštitu djece od nasilja za period 2025-2029 sa Akcionim planom 2025-2026 godine, čijom izradom je koordiniralo Ministarstvo socijalnog staranja brige o porodici i demografije, a koji će narednih dana biti upućen Vladi na usvajanje, dodao je Gutić.
On je naveo da će Strategija za prevenciju i zaštitu djece od nasilja za period 2025-2029. godine omogućiti Crnoj Gori da nastavi sa promovisanjem politike nulte tolerancije nasilja nad djecom, koja je pokrenuta prvom Strategijom za prevenciju i zaštitu djece od nasilja za period 2017-2021. godine.
Prilikom implementacije ove Strategije, Crna Gora će nastojati da ostvari sinergiju sa politikama i akcijama Evropske unije za borbu protiv nasilja nad djecom, imajući u vidu Strategiju EU o pravima djeteta (za period 2021-2024. god), Strategiju EU za djelotvorniju borbu protiv seksualnog zlostavljanja djece, kao i Strategiju SE za prava djeteta za period 2022-2027. godine, kazao je ministar.
Gutić je naveo da Strategija uspostavlja koordinisan i dosljedan način da se na nacionalnom nivou unaprijedi prevencija i pruži bolji odgovor na sve oblike nasilja nad djecom u svim okruženjima, šo će se postići kroz unaprijeđenje implementacije zakonodavnog okvira, razvoj usluga socijalne i dječje zaštite, boljeg odgovora sektora pravosuđa, sistema obrazovanja i zdravstva i mijenjanjem društvenih normi koje odobravaju nasilje nad djecom i negiraju djeci status nosilaca ljudskih prava.
U kontekstu vršnjačkog nasilja/nasilja među djecom, posebno je važno uzeti u obzir da i djecu koja su počinila određena krivična djela, ili onu koja ispoljavaju probleme u ponašanju moramo posmatrati kao žrtve, imajući u vidu da dolaze iz disfunkcionalnih porodica gdje su i sama bila žrtve zanemarivanja ili nekog oblika nasilja. Iz tog razloga u planu je izrada programa rada sa počiniocima vršnjačkog nasilja, kazao je ministar.
On je dodao da Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije prepoznaje značaj razvoja usluga u zajednici, posebno Dnevnih boravka za rad sa djecom sa problemima u ponašanju, te da trenutno postoje dva licencirana pružaoca ove usluge, a cilj je proširenje i unaprijeđenje usluge Dnevnog boravka za rad sa djecom s problemima u ponašanju, kako bi usluga bila dostupna za svu djecu koja imaju ovaj problem.
Takođe, u narednom periodu radićemo na izradi Protokola o postupanju nadležnih organa, ustanova i organizacija u slučajevima vršnjačkog nasilja/nasilja među djecom. Protokol će regulisati međusektorsku saradnju sa ciljem da se obezbijedi najveći mogući stepen sigurnosti i zaštite djece koja su žrtve vršnjačkog nasilja/nasilja među djecom, zaključio je ministar Gutić.