Indentifikovati izazove u ispunjavanju uslova za Poglavlje 19

Objavljeno: 2024-11-08 11:29:57 Autor: Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga

U Podgorici je 6. novembra, održana radionica o monitoringu sprovođenja Zakona o zaštiti i zdravlja na radu, u okviru projekta „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“, kojem su prisustvovali predstavnici/e Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga (MRZS) i inspektori/ke koji se bave ovom temom.

Cilj radionice bio je predstavljanje analize postojećeg mehanizma za monitoring sprovođenja Zakona o zaštiti i zdravlju na radu, kao i mogućnosti izmjena i dopuna istog.

Radionicu je otvorila rukovoditeljka projekta, Vanja Hazl, koja je učesnike/ce ohrabrila da radionicu iskoriste kako bi indentifikovali izazove u ispunjavanju uslova za Poglavlje 19 i u skladu sa tim dobili tehničku ili ekspertsku pomoć.

„Ovo je jedna u nizu radionica koje su potrebne u oblasti zaštite i zdravlja na radu, pogotovo za inspektore koji vrše nadzor u ovoj oblasti. Jako je bitno da su treneri osobe koje dolaze iz Evropske unije ili Međunarodne organizacije rada, jer na nivou Crne Gore isključivo su osobe koje se bave zaštitom i zdravljem na radu u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, i mi kao Inspekcija zaštite i  zdravlja na radu“ – smatra Zlatko Popović, glavni inspektor zaštite i zdravlja na radu.

Njegova očekivanja od radionice su razmjena znanja i iskustva ali i dobrih praksi zemalja Evropske unije, kako bi se unaprijedio i dopunio Zakon o zaštiti i zdravlju na radu, a sve u cilju što bolje kasnije implementacije zakona.

Sa njim se saglasio i Aleksandar Memčević, generalni direktor Direktorata zaštite i zdravlja na radu.

„Očekujem predloge i sugestije koji se tiču sprovođenja Zakona zaštite i zdravlja na radu u Crnoj Gori. Interesuje nas urađena analiza stanja, kako bi regovali na trenutne izmjene i dopune Zakona, ali i bolje planirali predstojeće aktivnosti u okviru Zakona zaštite i zdravlja na radu“ – zaključio je Memčević.

Radionice su vodile ekspertkinje u oblasti zaštite i zdravlja na radu Lien Maurite iz Letonije i Đina Janković iz Crne Gore.

Maurite je ukratko učesnicima/ama predstavila praćenje zaštite i zdravlja na radu u EU, kao i prikupljanje i korišćenje statistike inspekcije rada: prikupljanje, analiza i tumačenje prikupljenih podataka.

„Moj zadatak na projektu je bila procjena mehanizama za monitoring relevantne legislative u ovom polju, a zatim predlog smjernica za poboljšanje na osnovu trenutnih potreba“, istakla je Maurite.

Zatim je uslijedila prezentacija, praćena diskusijom o analizi postojećeg mehanizma za praćenje sprovođenja Zakona o zaštiti i zdravlju na radu u Crnoj Gori.

Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima“ finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020, a sprovodi ga konzorcijum koji predvodi Archidata srl.