Interoperabilnost podataka: Saradnja institucija ključ razvoja kvalitetnih servisa

Objavljeno: 2024-03-11 09:50:53 Autor: Ministarstvo javne uprave


Učesnici/ce dvodnevne radionice o interoperabilnosti podataka, iz sedamnaest različitih institucija u Crnoj Gori, naglasili su potrebu za unapređenjem interne komunikacije i razmjene podatka između organa javne uprave.

Interoperabilnost podataka predstavlja najvažniju kariku u razvoju elektronskih usluga. Omogućava brzu razmjenu informacija između različitih sistema, platformi i aplikacija, čime se stvara jedinstveno i povezano okruženje. Interoperabilnost podrazumijeva besprijekorno povezivanje između različitih sektora, kao što su zdravstvo, obrazovanje, javna uprava i privreda, čime se podstiču inovacije i smanjuju troškovi.

Radionica u Budvi bila je prilika za utvrđivanje dobrih praksi, analizu zakonskih normi, identifikaciju prepreka, te zajedničko kreiranje daljih koraka za unapređenje sistema pružanja usluga.

“Ovaj proces podstiče i veću odgovornost i transparentnost u radu javne uprave, pružajući podršku donošenju strateških odluka”, poručio je generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave, Dušan Polović.

Ovo je treća radionica ICT mreže, a dio je projekta "E-usluge kao odgovor na COVID-19", koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom javne uprave. Jedan od ciljeva projekta je unapređenje komunikacije između informacionih sistema i registara institucija javne uprave u cilju efikasnijeg razvoja i pružanja usluga elektronskim putem. Obučeni službenici i službenice ključni su u procesu obezbjeđenja razmjene podataka i upravljanja registrima, te ovakve radionice pružaju osnov da se adekvatno djeluje u praksi i osigura odgovorno upravljanje.  

Podsjetimo, važni segmenti projekta upravo se odnose na razvoj digitalne infrastrukture i elektronskih usluga, uz jačanje kapaciteta javne uprave i lokalnih samouprava, i uspostavljanje protokola prateći standarde sajber bezbjednosti. Na taj način se gradi održiv digitalni ekosistem i javna uprava po mjeri građana i građanki.