Uprava za nekretnine Crne Gore igra ključnu ulogu u regulisanju imovinskih prava, ali se suočava s izazovima u ubrzavanju administrativnih postupaka, digitalizaciji katastarskih podataka i unapređenju tržišta nekretnina. Direktor Uprave za nekretnine Marko Bulatović saopštio je u intervjuu Pobjedi koje korake preduzimaju kako bi pojednostavili procedure prenosa vlasništva, unaprijedili digitalne platforme za pružanje usluga građanima i investitorima. On ističe važnost saradnje sa drugim državnim institucijama u borbi protiv nelegalne gradnje i najavljuje dalji razvoj eKatastra i Geoportala, ključnih alata za poboljšanje transparentnosti i efikasnosti u radu Uprave.
POBJEDA: Što činite kako bi se ubrzali administrativni postupci u vezi sa prenosom vlasništva nad nekretninama? Postoje li planovi za dalja pojednostavljenja procedura?
BULATOVIĆ: Analizom postojećeg stanja uvidjelo se da su dosadašnji radni procesi koji su definisani zakonima i podzakonskim aktima prouzrokovali značajan broj neriješenih predmeta. Pojednostavljenje radnih procedura bi doprinijelo efikasnijem rješavanju zahtjeva, povećanju pravne sigurnosti, i kreiranju povoljnijeg poslovnog ambijenta pružanjem kvalitetnih usluga. Procedurama bi se definisao prijem elektronskih zahtjeva i izdavanje elektronskih dokumenata geodetskim organizacijama, notarima i izvršiteljima. Akcenat treba da se stavi na mogućnost elektronske razmjene podataka i dokumentacije između Uprave za nekretnine i drugih državnih organa, organa lokalne samouprave, kao i geodetskih organizacija.
POBJEDA: Postoje li planovi za unapređenje komunikacije sa građanima, posebno kada su u pitanju digitalne platforme i pružanje onlajn usluga?
BULATOVIĆ: Razvoj digitalnih platformi i onlajn usluga predstavljaju jedan od prioriteta u budućim poboljšanjima usluga koje pružamo, kako građanima tako i drugim korisnicima – privredi i javnoj administraciji. Uprava za nekretnine je prije skoro 20 godina omogućila onlajn pristup katastarskim podacima, a nakon toga su razvijene i platforme sa drugim prostornim podacima. Efikasnost javne uprave je uslovljena kvalitetom i pristupačnošću javnih usluga kao i pojednostavljivanjem administrativnih procedura kroz koje prolaze građani. eKatastar i Geoportal Uprave predstavljaju dvije glavne platforme za pristup podacima iz nadležnosti Uprave, zajedno sa brojnim servisima za distribuciju podataka koje koriste javne institucije, a od efikasnosti servisa direktno zavisi i kvalitet usluga koje građanima pružaju te institucije. Dobro planiranje je neophodno za kvalitetan razvoj, pa nam je važan dio plana i što skorija izrada strategije razvoja informacionog sistema kojom ćemo pokriti kratkoročne i srednjoročne aktivnosti neophodne za postizanje više ciljeva, među kojima je jedan od najbitnijih obezbjeđivanje pouzdanih i jednostavnih elektronskih usluga za građane.
POBJEDA: Možete li nam reći nešto o trenutnom stanju tržišta nekretnina u Crnoj Gori? Koji su glavni trendovi i izazovi?
BULATOVIĆ: Bez naših podataka nije moguće imati zdrav i kvalitetan poslovni ambijent u koji je uključeno i tržište nekretnina. Jedan od ključnih ciljeva Uprave za nekretnine je uspostavljanje efikasnog sistema upisa koji uključuje evidenciju podataka o nepokretnostima i pravima na njima. Uprava za nekretnine kao organ državne uprave je institucija koja obavlja poslove državnog premjera, katastra nepokretnosti i upravljanja geoprostornim podacima. Unapređenje tržišta nekretnina nije moguće bez pouzdanih i ažurnih podataka, a to podrazumijeva implementaciju efikasnog sistema registracije, upravljanja i dijeljenja podataka o prostoru. Tržište nekretnina u Crnoj Gori pokazuje znakove rasta i razvoja jer je Crna Gora postala popularna destinacija za strance.
POBJEDA: Koliko se daleko odmaklo u procesu digitalizacije zemljišnih knjiga i katastarskih podataka? Koje su prednosti ovog procesa za građane i investitore?
BULATOVIĆ: Digitalizacija katastarskih podataka, ili bolje reći, digitalizacija cjelokupnog katastarskog sistema započeta je devedesetih godina i taj proces je još u toku. Cilj je da se postupak upisa u katastarske evidencije učini efikasnijim i jednostavnijim, a što bi trebalo da dovede i do unapređenja ažurnosti upisanih podataka i povećanja pravne sigurnosti prilikom raspolaganja nepokretnostima.
Tekuće aktivnosti na digitalizaciji katastarskog sistema (evidencija) realizuju se kroz projekte premjera i izrade katastra nepokretnosti za nepremjerena područja Crne Gore. Završetkom ovih projekata biće uspostavljena evidencija katastra nepokretnosti na cijeloj teritorije države.
Svi projekti su u završnoj fazi izrade i/ili izlaganja podataka na javni uvid, kvalitet digitalnih podataka se obezbjeđuje projektnim pristupom i redovnom kontrolom i praćenjem realizacije projekata.
Kada govorimo o digitalnim katastarskim podacima treba imati u vidu da je značajan dio katastra nepokretnosti, iz perioda do devedesetih godina, izrađen i održavan u analognoj formi. Radi se o 456 katastarskih opština, što obuhvata oko 65 odsto od ukupnog broja parcela u evidenciji katastra nepokretnosti. Za ove katastarske opštine je izvršeno prevođenje analogne numeričke i grafičke dokumentacije u digitalni oblik, ali nije do kraja sproveden postupak kontrole kvaliteta digitalizacije, usklađivanja i integrisanja grafičkog i numeričkog dijela evidencije.
Korišćenje katastarskih podataka bez uvažavanja činjenica o kvalitetu podataka (godina nastanka, razmjera analognih planova, primijenjene metode i slično) može dovesti do pogrešnih zaključaka, a rezultat mogu biti nepotrebni sporovi ili štete za nosioce prava na nepokretnostima.
U okviru ovih aktivnosti potrebna je sveobuhvatna i detaljna analiza postojećih podataka u zavisnosti od vremena nastanka i primijenjenih metoda snimanja detalja, analiza usaglašenosti zvaničnih podataka sa stvarnim stanjem na terenu i mogućnost odgovora potrebama korisnika za tačnim i ažurnim podacima, identifikacija uzroka neusaglašenosti stvarnog stanja i zvaničnih podataka, definisanje rješenja za dobijanje tačnih i ažurnih geodetskih podloga, kao i primjenljivost drugih metoda za poboljšavanje kvaliteta postojećih katastarsih podataka.
Poboljšanje kvaliteta podataka u postojećoj evidenciji je jedan od najvećih izazova koji su pred Upravom u predstojećem periodu. U Upravi su već započete aktivnosti na analizi i kontroli podataka u katastarskim evidencijama.
POBJEDA: Kako Uprava za nekretnine sarađuje s drugim državnim institucijama kada je riječ o suzbijanju nelegalne gradnje i upisu neispravnih podataka?
BULATOVIĆ: Uprava za nekretnine ima važnu ulogu u regulaciji i praćenju imovinskih prava, a saradnja sa drugim državnim institucijama je ključna u borbi protiv nelegalne gradnje i upisivanja neispravnih podataka. Jedan od dugoročnih ciljeva Uprave za nekretnine je razvijanje funkcionalnosti potrebnih za odgovor na zahtjeve različitih institucija, privrednih društava i građana Crne Gore. Važno je naglasiti neophodnost javnih institucija je da podaci budu slobodno dostupni. Mnoge institucije koje su nadležne za obezbjeđivanje geoinformacija i različiti nivoi korisnika imaju potrebu za saradnjom i razmjenom podataka o prostoru. Kvalitetna saradnja državnih institucija, privatnog sektora i privrede čini osnov za budući razvoj u ovoj oblasti. Kao primjer navodim Geoportal kao tačku pristupa za dijeljenje prostornih informacija koji može poslužiti kao podrška relevantnim institucijama da omoguće dostupnost sopstvenih podataka. Geoportal sadrži servise za pronalaženje, pregled i preuzimanje podataka.
POBJEDA: Koji su vaši glavni ciljevi u narednim godinama kada je u pitanju unapređenje rada Uprave za nekretnine?
BULATOVIĆ: Savremena tehnološka rješenja se primjenjuju u razvijenim administracijama širom svijeta nadležnim za različite vrste podataka o prostoru. Implementacija istih u Crnoj Gori mogla bi da donese mnoge prednosti, uključujući unapređivanje efikasnosti, tačnosti, pristupačnosti i transparentnosti poslovanja administracije.
U cilju realizovanja planiranih aktivnosti neophodno je donošenje zakona i podzakonskih akata kako bi se na sistematičan način pristupilo rješavanju postojećih nedostataka. U narednom periodu je planiran rad na uspostavi katastra vodova, analiza informacija sa tržišta i kreiranje registra cijena nepokretnosti; izrada novih kartografskih proizvoda, kreiranje modela za masovnu procjenu vrijednosti nepokretnosti itd. Neophodno je stvoriti mogućnosti za unapređenje kvaliteta katastarskih i drugih podataka u nadležnosti Uprave u smislu nadogradnje i poboljšanja informatičke infrastrukture i neophodnih alata, potrebna je dodatna izgradnja kadrovskih kapaciteta i ekspertize iz ovih oblasti, a sve sa ciljem uspostavljanja efikasnog i funkcionalnog sistema poslovanja.
Značaj zelene gradnje
POBJEDA: Kako se Uprava za nekretnine prilagođava novim trendovima na tržištu, poput povećanog interesovanja za zelenu gradnju i održive nekretnine?
BULATOVIĆ: Sve raspoložive informacije kojima raspolaže Uprava za nekretnine su ključne za procese kao što su zaštita životne sredine, klimatske promjene, nepogode, opšta bezbjednost, saobraćajna infrastruktura, snabdijevanje energijom, vremenska prognoza, javno zdravlje i slično. Uprava za nekretnine prepoznaje značaj novih trendova na tržištu nekretnina, uključujući značaj zelene gradnje i održivih nekretnina. Kako bi se prilagodila tim promjenama, Uprava može preduzeti korake u smislu promovisanja održivog razvoja u upravljanju nekretninama, uključujući zelene inicijative i energetske efikasnosti kroz uvođenje i ažuriranje kategorija u katastarskim zapisima koje se odnose na zelene građevine, kao što su energetski efikasne zgrade ili objekti koji koriste obnovljive izvore energije.
U saradnji sa lokalnim i državnim institucijama Uprava za nekretnine može raditi na definisanju standarda i smjernica za zelenu gradnju u smislu korišćenja GIS tehnologija - implementacija geoinformacionih sistema (GIS) za praćenje i analizu podataka o životnoj sredini, što može pomoći u promotivnim aktivnostima za zelenu gradnju.