Evropska unija nastaviće da pruža pomoć kako bi pripremila partnere za buduće članstvo i podržala njihov proces pridruživanja. Evropski savjet je usaglasio svoj stav o nacrtu Uredbe o uspostavljanju Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) za period 2021–2027.
Usaglašeni tekst ne pokriva finansijska i horizontalna pitanja, što će zavisiti od opšteg sporazuma o sljedećem višegodišnjem finansijskom okviru. Prijedlog Evropske komisije predviđa opšti budžet za program od 14,5 milijardi evra u za period 2021-2027. Pretpristupna pomoć pomaže korisnicima u usvajanju i sprovođenju ključnih političkih, institucionalnih, socijalnih i ekonomskih reformi u skladu sa vrijednostima EU i postepeno usklađivanje sa pravilima, standardima i politikama EU.
Tekst uredbe se fokusira na sljedeće ključne elemente:
Kancelarija za evropske integracije Vlade Crne Gore je tokom 2019. godine, u okviru redovne komunikacije sa nadležnim službama Evropske komisije, inicirala i dijalog o nastavku finansijske podrške Evropske unije Crnoj Gori tokom perioda 2021-2027, odnosno kroz IPA III. Iako su zvanično dostupne informacije u vezi sa Ipom III još uvijek ograničene, najavljeno je da se više neće primjenjivati princip fiksnih alokacija po državama, kao što je to bila praksa u prethodnim perspektivama IPA I i IPA II.
Ključni kriterijumi za dobijanje finansijske podrške će biti relevantnost i zrelost predloženih projekata, a sve u cilju pripreme država za buduće korišćenje Evropskih strukturnih i investicionih fondova. Ovakav pristup će zahtijevati dodatni angažman i jačanje kapaciteta cjelokupne IPA strukture, kako bi ispunili kriterijume koje će Evropska komisija definisati. Kada je u pitanju Višegodišnji finansijski okvir EU, i dalje su u toku pregovori između Evropske komisije, Evropskog savjeta i Evropskog parlamenta o ukupnom budžetu EU tokom perioda 2021-2027, uključujući i budžet za Ipu III. U skladu sa najavama Evropske komisije, prvi nacrti ključnih strateških dokumenata i detaljnijih pravila za IPA III biće dostavljeni državama korisnicama IPA podrške tokom 2020. godine.
U vezi sa strateškim okvirom, glavni strateški dokument će biti IPA programski okvir, koji će objedinjavati priorite svih država u svakoj od pet oblasti politika (tzv. windows).
Planirane oblasti politika će se odnositi na:
Na osnovu IPA programskog okvira, države će pripremiti dodatni planski dokument za svaki od pet „prozora“, kojim će planirati podršku u okviru Ipe - strateški odgovor. Dokument će predstavljati osnov za programiranje Ipe i u planu je da bude ažuriran sredinom programskog perioda. Nacionalne vlasti će, u skladu s daljom dinamikom aktivnosti koju bude odredila Evropska komisija, nastaviti koordinaciju neophodnih pripremnih aktivnosti za korišćenje Ipe III na nacionalnom nivou.