Gostujući u emisiji „Na kraju dana“,na TVE, šefica Kabineta Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Anđela Ivanović, istakla je značaj angažmana poslodavaca u prevenciji rodno zasnovanog nasilja na radnom mjestu.
Porazavajući su podaci koji se tiču rodno zasnovanog nasilja u Crnoj Gori, gde je svaka peta žena doživela partnersko nasilje, a čak 17% žena se suočilo sa seksualnim uznemiravanjem na radnom mjestu."
-ističe Ivanović
Rodno zasnovano nasilje ne pogađa samo privatnu sferu, već direktno utiče i na produktivnost i efikasnost žena na radnom mjestu, čime se reflektuje na ukupnu produktivnost poslodavaca, institucija i organizacija.
Ivanović je naglasila:
Poslodavci igraju ključnu ulogu u definisanju i sprovođenju mjera za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja na radnom mjestu. Neophodno je obezbjediti identifikaciju svih oblika nasilja, kao i sistemsku podršku ženama koje su izložene nasilju. Takođe, poslodavci imaju odgovornost da obezbjede sigurno radno okruženje, što će omogućiti prevenciju nasilja i adekvatnu zaštitu žrtava.“
Ona je istakla da posledice rodno zasnovanog nasilja su dugoročne i i imaju štetan uticaj kako na same žrtve, tako i za širu zajednicu. Nasilje vodi ka narušavanju fizičkog i mentalnog zdravlja, povećanoj odsutnosti sa posla, smanjenju motivacije i produktivnosti, te gubitku karijernih prilika. Prema podacima Svetske banke, troškovi nasilja nad ženama – uključujući gubitak produktivnosti i zdravstvene ,te pravosudne troškove – iznose čak 1,5% globalnog BDP-a.
Ministarstvo rada, zaposljavanja i socijalnog dijaloga pokrenuće dijalog sa socijalnim partnerima kako bi se pronašla zajednička rješenja i intenzivnije radilo na prevenciji ovog društvenog problema. Fokus djelovanja Ministarstva u narednom periodu će biti na definisanju mjera podrške žrtvama kao što su fleksibilno radno vrijeme, plaćena odustsva, edukaciji poslodavaca i zaposlenih, podizanje svijesti ali i definisanje obaveznih protokola za postupanje. Ministarstvo će snažno podržati inicijativu ograničavanja karijernog napredovanja počiniocima nasilja, čime se šalje jasna poruka da nasilje u bilo kom obliku na radnom mjestu nije prihvatljivo, što doprinosi jačanju jednakosti i stvaranju nulte tolerancije na nasilje u profesionalnom životu"
-zaključila je Ivanović.