Nedavno je iz štampe izašao drugi broj naučno-stručnog časopisa „Crnogorska revija za bezbjednost“ koji izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore.
„Crnogorska revija za bezbjednost“ izlazi dva puta godišnje. U časopisu se objavljuju izvorni naučni radovi, pregledni radovi, stručni radovi, prikazi slučajeva i prikazi knjiga. Svi radovi prije objavljivanja podliježu dvostrukoj anonimnoj recenziji. Naučno-stručni časopis „Crnogorska revija za bezbjednost“ je otvoren za saradnju sa autorima iz regiona i šire, a intencija uređivačkog odbora je i da objavljuje radove zaposlenih u MUP/Upravi policije Crne Gore.
Cilj je da se službenici MUP/Uprave policije ali i cjelokupna zainteresovana javnost bliže upoznaju sa savremenim trendovima iz oblasti kriminalistike, prava, forenzičke nauke i srodnih oblasti, što će doprinijeti ne samo edukaciji, već i pružiti pomoć pri obavljanju odgovornih poslova zaposlenih u bezbjednosnom sektoru.
U drugom broju “Crnogorske revije za bezbjednost” su sljedeći naučno-stručni radovi: “ Tajni nadzor komunikacija u izviđaju i krivičnom postupku i zaštita prava na privatnost”, autora prof. dr Velimira Rakočevića, “Harmonizacija policijskog obrazovanja i istraživanja u EU” prof. dr Ljiljane Dapčević Marković, “Specifičnosti osiguranja lica mjesta krivičnog djela u slučaju eksplozije” doc. dr Lejle Trnčić, ma Adise Jusić, prof. dr Nedžada Korajlića, “Dokazni značaj tragova eksplozivnih naprava” prof. dr Ivane Bjelovuk i prof. dr Tanje Kesić, “Falsifikovani ljekovi i farmaceutski kriminal” mr David Kočović i doc.dr.med.spec. Snežana Mugoša, “Otkrivanje smetnji u vožnji i njihovih učinaka sa posebnim osvrtom na upotrebu elektronskih uređaja u vozilu” prof. dr Mersad Mujević, “Pravno-administrativni aspekti zaštite kritične infrastructure u Crnoj Gori u susret novim Evropskim pravilima, analiza stanja i preporuke za budući razvoj zaštitne kritične infrastrukture u Crnoj Gori” doc. dr Safet Korać, “Značaj metodologije u istraživanju nauka o policiji” mr sci Slavko Milić, “Poznavanje taktika socijalnog inžinjeringa u funkciji zaštite prostora i podataka od neovlašćenog pristupa” mr Anđela Simonović i “Uticaj uslovnog otpusta na bezbjednost u zajednici” Vasilije Minić. Pored pomenutih naučnih i stručnih radova u ovom broju časopisa, možete pročitati prikaz naučno-stručnog skupa pod nazivom “Visoko obrazovanje u oblasti bezbjednosti u Crnoj Gori-aktuelni segment i perspektive”, kao i prikaz knjige “Uvod u ljudska prava”.
Uređivački odbor “Crnogorske revije za bezbjednost”, na čijem je čelu glavni i odgovorni urednik prof. dr Aleksandar Ivanović, poziva sve zainteresovane da svojim radovima apliciraju za sljedeći broj i na taj način sa zainteresovanom stručnom i naučnom javnošću podijele svoje iskustvo i znanje iz oblasti bezbjednosti.