Izvještaj monitoringa Drosophila suzukii i preporuka za sprovođenje mjera

Objavljeno: 2023-09-28 12:04:00 Autor: UBHVFP

U okviru monitoringa Drosophila suzukii, u periodu 6.9.- 8.9. 2023.godine, pregledane su klopke i izvršena zamjena atraktanta (jabukovo sirće) u zasadima maline na sjeveru Crne Gore na području Mojkovca i Bijelog Polja (Lepenac, Ravna Rijeka i Božovića Polje) i od polovine avgusta na području Crmnice (Godinje) i Podgorice (Lješkopolje).

Pregledom sadržaja klopki nađeno je: u lokalitetu Lepenac 9 jedinki (6 ženki i 3 mužjaka), Božovića Polje 17 (11 mužjaka i 6 ženki), Ravna Rijeka 13 (5 mužjaka i 8 ženki), Godinje 6 (5 mužjaka i 1 ženka) i 10 jedinki u lokalitetu Lješkopolje (6 mužjaka i 4 ženke).         

Konstatovano je prisustvo D. suzukii u svim lokalitetima, čemu idu u prilog vremenske prilike, odnosno pad temperature i povećanje relativne vlažnosti vazduha, naročito od kraja avgusta, s obzirom da se radi o vrsti kojoj pogoduju uslovi povećane relativne vlažnosti vazduha i umjerene temperature. Imajući u vidu sortiment maline, i da zbog perioda aktivnosti  D. suzukii  predstavlja opasnost i za kasne sorte kao što su Polka (stalnorađajuća malina; poznata i kao ‚‚jesenja malina'' jer se berba vrši od jula do prvih mrazeva) ili Himbo top (slično kao i Polka bere se jula do kasne jeseni tj. prvih mrazeva), naglašavamo da se proizvođači i dalje pridržavaju preporučenih mjera borbe.

MJERE BORBE

Korišćenje lovnih klopki za masovno izlovljavanje sa odgovarajućim atraktantom - najčešće se koristi jabukovo sirće, a mogu i druge mirisne materije: mješavina kvasca, šećera i vode, voćne kaše, vinsko sirće, crno vino, etanol, sirćetna kiselina, na početku fenofaze zrenja plodova biljaka domaćina, je jedna od ključnih mjera za kontrolu ove štetočine. Preporučuje se korišćenje klopki zapremine 250-750 ml koje se prave se od plastičnih  flaša, tegli, kantica sa poklopcem i na koju se sa jedne strane izbuši 4-5 rupa prečnika 5-10 mm.

Neophodno je i održavanje higijene zasada, što podrazumijeva kompletnu berbu plodova, a ne samo onih koji su predviđeni za tržište. Sitni, neugledni plodovi, prezreli i otpali podovi predstavljaju siguran i stalan izvor održavanja populacije. Iz istog razloga u blizini zasada ne bi smjelo da bude biljaka iz spontane flore sa plodovima. Plodove treba uništavati  dubokim zakopavanjem (najmanje na 30 cm dubine) ili sakupljanjem u plastične kese koje se čvrsto zavežu i ostave izložene direktnoj sunčevoj svjetlosti najmanje 7 dana.

Što se tiče hemijskih mjera, one mogu doprinijeti smanjenju brojnosti odraslih jedinki, ali ne i jaja i larvi koji se razvijaju u plodu, tako da ova mjera ima ograničeno dejstvo. Najefikasniji momenat za prskanje je neposredno prije i na početku fenofaze sazrijevanja plodova, uz obavezno poštovanje karence. Primjenjuju se insekticidi sa kratkom karencom, mogu se koristiti insekticidi na bazi spinosina, deltametrina, piretrina.