Jačanjem vještina zaposlenih u MJU do održivog i odgovornog upravljanja fondovima

Objavljeno: 2024-11-22 14:04:40 Autor: Ministarstvo javne uprave

25. novembar, Podgorica - Jačanje vještina zaposlenih Ministarstva javne uprave (MJU) za upravljanje projektima neophodan je korak ka obezbjeđivanju novih sredstava i održivosti inicijativa koje se sprovode u javnom sektoru. Time se direktno doprinosi održivom razvoju i dugoročnom napretku zemlje i crnogorskog društva.

U proteklih šest mjeseci, službenici i službenice MJU prolazili su intenzivnu edukaciju upravljanja projektnim ciklusom. U prostorijama UN Eko zgrade u Podgorici danas je upriličena svečana dodjela sertifikata za 20 službenika i službenica koji su uspješno završili obuku.

Obuka se sastojala od pet modula i nadležnim službenicima omogućila je da, uz mentorsku podršku i praksu, usavrše identifikaciju, planiranje, implementaciju, praćenje i evaluaciju projekta, kako bi se postigli zacrtani ciljevi i osigurala uspješnost. Polaznici su radili na stvarnim primjerima, sa posebnim fokusom na pozive Digital Europe inicijative, razvijali prijedloge, planirali aktivnosti i budžet, učeći kako da efikasno implementiraju u projekte u praksi samostalno ili u saradnji sa partnerima.

Ova inicijativa se realizuje kroz projekat „E-usluge i digitalna infrastruktura kao odgovor na COVID-19“, koji finansira EU, a sprovodi UNDP u saradnji sa MJU.

Formiranjem posebne projektne jedinice, MJU se pozicionira kao ključna institucija za sprovođenje reformi javne uprave. Ova jedinica, sastavljena od motivisanih službenica i službenika, prolazi kroz inovativne i sveobuhvatne programe usavršavanja u oblasti razvoja i upravljanja projektima, uz podršku Evropske unije (EU) i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori. Obuka je fokusirana na usavršavanje znanja i vještina u jednom projektnom ciklusu, počev od inicijacije, preko implementacije do faze monitoringa, evaluacije i mjerenja uspješnosti.

Inicijativa ne samo da teži unapređenju vještina pojedinaca, već i stvaranju održivih struktura koje će omogućiti primjenu stečenog znanja na cjelokupan javni sektor. MJU na ovaj način postavlja standarde za odgovorno upravljanje projektima i korišćenje sredstava kako EU tako i drugih fondova, s ciljem da se isti usmjere na unapređenje kvaliteta života građana i građanki Crne Gore. Pristupanjem EU, Crna Gora će imati pristup evropskim strukturnim i investicionim fondovima, iz kojih će izdvajanja za Crnu Goru biti čak deset puta veća nego što su sada, dok će zahtjevi za razvoj i implementaciju projekata ostati isti. Upravo zato je jačanje vještina zaposlenih unutar javne uprave prepoznato kao važan segment u pripremama crnogorske javne uprave za odgovorno i efikasno upravljanje fondovima.

Ministar javne uprave, Marash Dukaj, naglašava posvećenost Ministarstva u ovom procesu,  sa posebnim osvrtom na upravljanje projektima u oblasti digitalizacije javne uprave.

„Prepoznajemo aktuelne potrebe za unapređenje kompetencija službenika, kako bi postali konkurentni, kada je u pitanju apliciranje za evropske strukturne i investicione fondove. Zato je obuka od pet modula, koja se uz podršku UNDP i EU, organizuje za zaposlene u Ministarstvu javne uprave, prava prilika da kao ključna institucija za sprovođenje reforme javne uprave, postignemo standard za odgovorno upravljanje projektima. Time ćemo direktno doprinositi održivom razvoju i dugoročnom napretku crnogorskog društva u cjelini“.

Značaj partnerstva sa međunarodnom zajednicom na putu dostizanja održivog razvoja ogleda se u činjenici da je EU, posredstvom UNDP-a, kao dugogodišnjeg i posvećenog partnera Crne Gore, tokom dvije decenije uložila gotovo 18 miliona eura u razvojne inicijative u Crnoj Gori, od kojih su mnoge usmjerene upravo na jačanje kapaciteta javne uprave.

„UNDP i EU kroz zajedničke inicijative podržavaju izgradnju kapaciteta javne uprave, foksuirajući se u tom procesu na građane i građanke i njihove potrebe. Ciljevi kojima težimo kroz ovu saradnju usklađeni su sa Agendom 2030, a naročito sa promocijom inkluzivnih društava i jačanjem odgovornih i transparentnih institucija. Usavršavanje vještina zaposlenih u javnoj upravi i jačanje njihovih kapaciteta u osnovi je svih napora usmjerenih na suštinsku reformu javne uprave. Zato će UNDP ostati pouzdan partner Ministarstvu javne uprave na tom putu, kako bismo zajedno došli do krajnjeg cilja – a to je stabilan i održiv napredak crnogorskog društva “, poručila je stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova.

Programski menadžer Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Orlando Fusko, istakao je da integracija Crne Gore u EU nije samo politički cilj, već i zajednički proces sa ciljem podsticanja prosperiteta, stabilnosti i  zajedničkih vrijednosti među svim građanima.

“Tokom ovog procesa, EU je bila nepokolebljiv partner, pružajuči značajnu podršku kroz Instrument pristupne pomoći (poznat kao IPA) i druge fondove. Međutim, za ostvarivanje benefita, potrebna je ključna sposobnost - efikasna apsorpcija EU fondova. Godišnji Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru naglašava ovaj izazov, ukazajući na potrebu jačanja vještina u oblasti javnih nabavki, praćenja investicija, te upravljanja projektima”, zaključio je Fusko.