Drugog dana zvanične posjete Briselu, ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela - Jakšić Stojanović, srela se sa šefom jedinice za Srbiju i Crnu Goru u Generalnom direktoratu za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Evropske komisije, gdinom Majkl Milerom.
Ministarka Jakšić - Stojanović potvrdila je da su unapređenje obrazovnog sistema, podrška razvoju naučnoistraživačke djelatnosti, te podsticanje inovacija među ključnim prioritetima 44. Vlade Crne Gore. Analiza obrazovnog sistema i izrada sveobuhvatne strategije obrazovanja uz podršku Evropske unije i UNICEF-a prvi su koraci u ovoj oblasti, uz poseban fokus na unapređenje infrastrukturnih uslova za obrazovanje, kako u pogledu novih objekata i unapređenja postojećih na svim nivoima obrazovanja, tako i u pogledu unapređenja digitalne infrastrukture, za koju je nedavno ostvarena značajna podrška, u smislu nabavke računarske opreme uz podršku kroz grant iz Zapadnobalkanskog okvira (WBIF) i kredit Evropske investicione banke (EIB). U cilju usklađivanja sa savremenim tokovima obrazovne politike, digitalizacija obrazovnog sistema je u srcu politike obrazovanja, podjednako kao i praktično obrazovanje, koje mlade ljude treba posebno da ojača i pripremi za tržište rada. Poseban akcenta je stavljen i na dvojezično obrazovanje, koje predstavlja važan korak ka pripremi učenika i studenata za globalno tržište i bolju integraciju u EU.
Ministarka je istakla da je Crna Gora posebno ponosna na činjenicu da je u pogledu implementacije pametne specijalizacije jedan od najuspješnijih primjera u Regionu proširenja i susjedstva, te informisala da je na jučerašnjem sastanku predsjednik Vlade Crne Gore, g. Milojko Spajić, uručio pismo Evropskom komesaru za politiku proširenja g. Oliveru Varheljiju, kojim potvrđuje da je Crna Gora ispunila kriterijume iz uslovnog pozitivnog mišljenja i spremna je za finalnu procjenu. Jakšić - Stojanović je predstavila inovacioni ekosistem Crne Gore i činjenicu da je podrška razvoju inovacija na svim nivoima kontinuiran proces koji ima dobru perspektivu rasta. Partnerstvo Evropske unije na ovom putu preuslov je efikasnog usklađivanja sa EU standardima i približavanja EU porodici, te je ministarka iskoristila priliku da se zahvali na dosadašnjoj podršci u nadi da će se ista nastaviti i u narednom periodu.
G. Miler izrazio je zadovoljstvo što je Crna Gora prepoznala obrazovanje, nauku i inovacije kao prioritete. Inicijativa, izražena kroz pismo koje je juče uručeno komesaru Varheljiju, pokazuje posvećenost i uspješan rad na Strategiji pametne specijalizacije. Predanost Crne Gore ovim ključnim inicijativama jasno pokazuje opredijeljenost države ka ostvarivanju ciljeva u oblasti obrazovanja, nauke i inovacija. On se posebno osvrnuo na pripremu refomske agende Crne Gore u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan, koji je nedavno najavila Evropska komisija, te ukazao na potrebu da iza svake predložene reforme postoji set jasnih aktivnosti i indikatora, jer svaki rezultat biće nagrađen u kontekstu implementacije ovog plana. U tom kontekstu, g.Miler je najavio detaljnije diskusije i Taiex događaj u februaru 2024. godine. Osvrnuo se i na značaj inkluzivnog obrazovanja, rezultata Erasmus+ programa, otvaranja kampusa Koledža Evrope u Tirani, te se interesovao za detalje usklađivanja ovih politika sa Zelenom agendom.
Dogovoren je nastavak saradnje i Crna Gora je ohrabrena da nastavi sa započetim reformama, uz uvjerenje da ćemo 2024. godine napraviti značajan iskorak u procesu pristupanja.