Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija danas je organizovalo javnu raspravu povodom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu.
U uvodnom obraćanju riječ je imala državna sekretarka u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, Marina Banović, koja je ukazala na važnost predloženog zakonskog rješenja, te na njegov značaj u odnosu na tekuće procese digitalne transformacije.
Banović je ocijenila da će ovaj Zakon doprinijeti unapređenju poslovnog ambijenta, razvoju usluga elektronske uprave, kao i efikasnijem postupanju pravnih i fizičkih lica i nadležnih organa, što će rezultirati i većom uslužnošću prema građanima i privredi.
Jelena Knežević, načelnica Direkcije za normativu i standardizaciju je kazala da se nakon dugogodišnje primjene ovog zakona pristupilo izradi Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu.
„Primjenom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskom dokumentu stvoriće se uslovi za nesmetanu i masovniju upotrebu elektronskih dokumenta - 10% veće korišćenje elektronskih servisa koji su zasnovani na potvrdi autentičnosti potpisnika i integritetu podataka elektronskog dokumenta (za 2021/2022. godinu)“ – kazala je Knežević.
Ona je istakla da je u skladu sa metodologijom izračunavanja standardnog troška okvirno izračunata ušteda vremena i novca, preko sistema za elektronsko upravljanje dokumentima – eDMSa za 17 institucija na godišnjem novou od 60.725,00 €.
Predloženim rješenjima elektronski dokument je izjednačen sa papirnim u smislu punovažnosti, dokazne snage i pisane forme. Elektronska forma, ovjerena od strane donosioca akta, notara ili drugog ovlašćenog lica, imaće istu dokaznu snagu kao i izvorni papirni dokument“ saopštila je ona.
Takođe, novina je regulisanje načina dostavljanja elektronskog dokumenta pravnih i fizičkih lica prema nadležnim organima, između nadležnih organa i stranaka, kao i dostavljanje elektronskog dokumenta između nadležnih organa.
„Upotreba elektronskog dokumenta u pravnom prometu, upravnim, sudskim i drugim postupcima će rezultirati razvojem novih elektronskih servisa visokog nivoa sofisticiranosti“ – ocijenjeno je tokom javne rasprave.
Poseba benefit je apsolutna mogućnost praćenja toka dokumentacije, kao i pouzdano čuvanje elektronskih dokumenata, što će doprineti smanjenju troškova za čuvanje dokumentacije.
Ministarstvo je objavilo Javni poziv zainteresovanoj javnosti za javnu raspravu 19. aprila 2021. godine, koji traje do 17. maja.
Tokom trajanja javne rasprave organizovane su i javne konsultacije sa fokus grupama koje su činile predstavnici biznis i akademske zajednice.
MINISTARSTVO JAVNE UPRAVE, DIGITALNOG DRUŠTVA I MEDIJA