PREDMET JAVNOG POZIVA
Javnim pozivom za dodjelu sredstava podsticaja za nabavku pčelarske opreme za transport pčelinjih društava za 2023. godinu (u daljem tekstu: Javni poziv) utvrđuju se način, uslovi i kriterijumi za ostvarivanje prava na sredstva podsticaja kroz ovaj Javni poziv.
Korisnici podrške po ovom Javnom pozivu su poljoprivredna gazdinstva koja se bave pčelarstvom, koja moraju biti upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, u skladu sa Zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju („Službeni list CG“, br. 34/14, 1/15, 30/17 i 59/21), kao i Pravilnikom o obliku i načinu vođenja registra subjekata i registra poljoprivrednih gazdinstava („Službeni list CG“, br. 16/14 i 37/18), koje vodi Ministarstvo, najkasnije do dana podnošenja zahtjeva za podršku.
Pravo na sredstva podsticaja utvrđena ovim Javnim pozivom ostvaruje se za nabavku:
Pravo na sredstva podsticaja utvrđena ovim Javnim pozivom ostvaruje se na osnovu podnijetog Zahtjeva za isplatu sredstava podrške pod uslovom da je:
Ukupan iznos raspoloživih sredstava opredijeljenih Agrobudžetom po ovom Javnom pozivu iznosi 30.000,00 EUR.
Podrška se može ostvariti za nabavku jednog kontejnera ili jedne prikolice po gazdinstvu.
Podrška se može ostvariti za nabavku više platformi ukoliko je kapacitet platfomi u skladu sa brojem pčelinjih društava na gazdinstvu.
Maksimalno učešće budžetskih sredstava je do 50% vrijednosti realizovane i dokazane investicije, s tim da se sredstva podsticaja mogu dodijeliti maksimalno i to:
za kontejnere do 1300,00 EUR;
za specijalizovane prikolice do 1000,00 EUR;
za specijalizovane platforme do 600,00 EUR po platformi i
za prikolice do 850,00 EUR po investiciji.
Ukoliko ukupna visina podrške, na osnovu zahtjeva za dodjelu podrške, prevazilazi budžetom planirani iznos, Ministarstvo će prekinuti dalju realizaciju mjere odnosno prijem zahtjeva i obavijestiti javnost putem internet stranice Ministarstva. Naknadno pristigli zahtjevi zahtjevi za isplatu sredstava podrške, neće se razmatrati.
Ukoliko dva ili više podnosioca zahtjeva ispunjavaju iste uslove koji su u skladu sa Javnim pozivom, prednost ima podnosilac zahtjeva koji je prvi predao zahtjev u odnosu na ostale podnosioce zahtjeva.
Ukoliko iznos podnijetog Zahtjeva koji ispunjava uslove ovog Javnog poziva prelazi maksimalni iznos sredstava podsticaja, podrška će se isplatiti u maksimalnom iznosu koji je određen Javnim pozivom.
Neprihvatljivi troškovi po ovom Javnom pozivu su:
Prilikom podnošenja Zahtjeva za ostvarivanje prava na podršku po ovom Javnom pozivu (u daljem tekstu: Zahtjev) podnosilac zahtjeva dostavlja sljedeću dokumentaciju:
Obrazac zahtjeva po ovom Javnom pozivu može se preuzeti na internet stranici Ministarstva, ili u prostorijama Direkcije za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva i biljne proizvodnje.
Neće se razmatratiti zahtjevi koji nijesu podnjeti u skladu sa uslovima Javnog poziva. Nakon isteka roka za podnošenje zahtjeva, zahtjev se smatra neprihvatljivim, osim u slučaju više sile.
Popunjen obrazac zahtjeva zajedno sa neophodnom dokumentacijom poslati isključivo preporučenom poštom na adresu Ministarstva:
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
zahtjev po Javnom pozivu za dodjelu sredstava podrške za nabavku pčelarske opreme za transport pčelinjih društava za 2023. godinu
Moskovska br. 101, 81000 Podgorica
Trajanje Javnog poziva je od 04.04.2023. godine do 15.09.2023. godine.
Viša sila je prirodni događaj ili ljudska radnja koja se nije mogla predvidjeti ili spriječiti, a usled kojih je nastupila šteta, s tim da se ljudska radnja nije mogla pripisati u krivicu lica na koje bi inače padala odgovornost. Viša sila nastaje u slučajevima:
U slučaju više sile, podnosilac ili njegov ovlašćeni zastupnik, je obavezan u pisanom obliku dostaviti odgovarajući dokaz Ministarstvu, u roku od 15 radnih dana od dana djelovanja više sile. Dokaz je potrebno dostaviti od tijela koje je nadležno za taj oblik više sile (npr. u slučaju smrti to je smrtovnica izdata od strane Ministarstva unutrašnjih poslova). Datum izdavanja dokaza, od relevantnog tijela, mora biti prije datuma isteka roka za podnošenje zahtjeva, ukoliko se podnosi kao razlog kašnjenja zahtjeva.
Nakon podnošenja zahtjeva Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će sprovesti administrativnu kontrolu i kontrolu na terenu. Provjera upisa u Registar poljoprivrednih gazdinstava će se vršiti po službenoj dužnosti.
Ukoliko se administrativnom kontrolom utvrdi da podnosilac zahtjeva ne ispunjava kriterijume definisane Javnim pozivom, predmetni zahtjev će biti odbijen.
U slučaju da podnosilac zahtjeva ne dozvoli ili spriječi kontrolu na terenu, ili na bilo koji drugi način utiče na rad kontrolora, podnijet zahtjev zbog kojeg se vrši kontrola na terenu neće biti odobren. Za vrijeme kontrole na terenu, kontrolori mogu provjeravati sve navode iz zahtjeva. Kontrola na terenu je dužna da utvrdi da li je realizovana investicija u skladu sa Javnim pozivom. U slučaju kada je podnosilac zahtjeva obaviješten o kontroli na terenu obavezan je prisustvovati istoj, on ili drugo lice sa ovlašćenjem podnosioca zahtjeva ovjerenim u sudu, opštini ili kod notara. Korisnik je u obavezi da detaljno objasni kontrolorima kako da dođu do gazdinstva koje su predmet kontrole. Kontrolori mogu (nije obavezujuće) najaviti kontrolu 48 sati unaprijed korisniku, pod uslovima da ciljevi i svrha kontrole na terenu nijesu ugroženi prethodnom najavom.
Podnosilac zahtjeva ne može ostvariti pravo na sredstva podsticaja za nabavku ove vrste opreme, ukoliko je ona bila predmet podrške prethodnih 3 godine kroz projekte Agrobudžeta ili IPARD-a.
Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona:
Mjesto | Kontakt telefon |
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Podgorica | 020/672-006 020/482-280 |
Direkcija za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva | |
Podgorica | 020/265-337 |
Bar | 030/312-965 |
Nikšić | 040/212-012 |
Berane | 051/233-301 |
Bijelo Polje | 050/487-009 |
Pljevlja | 052/353-505 |