Od „EUChooseSafeFood“ do „Safe2Eat“: EFSA i njeni partneri u državama članicama EU ponovo su tu i sa obnovljenom posvećenošću i još većim brojem učesnika širom Evrope garantuju potrošačima da mogu da budu sigurni pri izboru hrane.
Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) i njeni partneri u državama članicama EU pokrenuli su kampanju Safe2Eat 2024.
Ove godine kampanja proširuje svoj domet i uključuje 18 zemalja koje zajedničkim snagama pomažu potrošačima da donesu informisane odluke o hrani. Zemlje učesnice za 2024. godinu su Rumunija, Češka, Mađarska, Grčka, Estonija, Hrvatska, Italija, Letonija, Kipar, Slovenija, Španija, Luksemburg, Slovačka, Austrija, Poljska, Portugal, Crna Gora i Sjeverna Makedonija.
Osnaživanje potrošača da donose sigurne odluke
Istraživanje koje je EFSA sprovela u saradnji sa IPSOS-om 2023. godine otkrilo je da skoro 70% Evropljana pokazuje interesovanje za bezbjednost hrane. Međutim, približno 60% smatra da su informacije o bezbjednosti hrane previše tehničke prirode i da ih je teško razumjeti. Cilj novog izdanja kampanje je da pruži odgovor i prenese informacije o naučnim dokazima o našoj hrani na jasan, tačan, ali uvjerljiv i razumljiv način. Cilj je omogućiti građanima da donose potkrijepljene odluke o hrani koju će konzumirati, uz garanciju bezbjednosti i zdravlja njihovih svakodnevnih odluka.
Kampanja se odvija pod banerom #Safe2EatEU i nastavlja da se fokusira na edukaciju građana o različitim aspektima bezbjednosti hrane. To obuhvata bolesti koje se prenose hranom, pravilne tehnike rukovanja hranom, važnost tumačenja etiketa na hrani i promociju praksi smanjenja otpada od hrane.
"Edukacija potrošača je veoma važna. Gledajte deklaracije, budite informisani. Kada ste dobro informisani, uvijek možete donijeti ispravne i pouzdane odluke prilikom kupovine, pripreme i konzumacije hrane. Ovom kampanjom želimo da pomognemo da svi naučimo više o bezbjednosti hrane, potencijalnim rizicima, te koliko naši svakodnevni izbori utiču na zdravlje građana i okolinu. Crna Gora prvi put učestvuje u ovoj kampanji i nadamo se da ćemo zajedno sa EFSA-om uticati na bolje razumijevanje procesa bezbjedne hrane, rekao je Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Kampanja takođe naglašava značaj uravnotežene ishrane, bezbjednost dodataka ishrani i potrebu da se naučno dokažu zdravstveni aspekti prehrambenih proizvoda. Pored toga, nastoji da podigne svijest o bezbjednosti aditiva za hranu i nove hrane, kao i o prisustvu alergena u hrani.
Pored ovoga, g-din Đaković naglašava da se svi domaći proizvodi kontrolišu se kroz sistem “od njive do trpeze” i da za svaku fazu proizvodnje postoje pravila - od samog početka do iznošenja na tržište, pa svi subjekti koji posluju sa hranom moraju znati kako da ih primjenjuju. Subjekti u poslovanju hranom, od prerade do maloprodaje, moraju osigurati poštovanje principa HACCP sistema i drugih sistema dobre proizvođačke prakse koji identifikuju i upravljaju opasnostima koje su značajne za bezbjednost hrane od primarne proizvodnje do finalnog proizvoda. Pravilna prerada, skladištenje i čuvanje su koraci kojim se doprinosi očuvanju hranljivosti i smanjenju ekonomskih gubitaka.Konstantna i uspješna saradnja između primarnog, prerađivačkog i administrativno-ekspertskog sektora, poštovanje preporučenih mjera i zakona, koji su u najvećoj mjeri usklađeni sa zakonodavstvom EU, rezultiraju porastom povjerenja građana, što su pokazali i rezultati Eurobarometra
Više informacija
Kampanja 2024. počinje kao i inicijative na nivou EU i na nacionalnom nivou u 18 zemalja učesnica. Građani mogu da posjete veb-stranicu radi sveobuhvatnih informacija o bezbjednosti hrane i da preuzmu komplet alata za kampanju na sljedećem linku: https://www.efsa.europa.eu/cnr/safe2eat
O EFSA
Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) je agencija Evropske unije osnovana 2002. godine da služi kao nepristrasan izvor naučnih savjeta onima koji imaju ulogu upravljanja rizicima i informiše o rizicima vezanim za lanac ishrane.
Agencija sarađuje sa zainteresovanim stranama na promovisanju koherentnosti naučnih savjeta na nivou EU i obezbjeđuje naučnu osnovu za zakone i propise radi zaštite evropskih potrošača od rizika vezanih za hranu – od njive do trpeze.