Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Katič

U predjelu petrovačke obale, na svega nekoliko stotina metara od predivne pješčane plaže, nalaze se dva lako uočljiva i prepoznatljiva ostrva – Mali i Veliki Katič. Veliki Katič, dominantna ostrvska struktura koja morski pejsaž ovog dijela crnogorske obale čini nezaboravnim, oduvijek je bio predmet divljenja i posebne pažnje. Mali Katič, poznatiji kao Sv. Neđelja, zasebno je ostrvo koje ovu fantastičnu prirodnu kompoziciju čini dodatno zadivljujućo.

Područje Katiča je stavljeno pod zaštitu prvenstveno zbog vrijednih staništa i vrsta na kopnu i u moru, ali i radi očuvanja njegove ljepote i posebnosti. Kako zaštita predstavlja samo prvi korak, o posebnosti ovog područja vrijedi reći nešto više. Sa preko2500 hektara površine, ovo područje uključuje značajna staništa zaštićene morske trave murave (Posidonia oceanica), kao i Platamuni. Uz to, oko ostrvskih struktura su formirana druga staništa rijetkih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, što ovaj prostor čini impozantnim eko-sistemom.

Zaštičeno područje Katiča podijeljeno je u tri zone, od koje je svaka karakteristična po svojoj veličini, prostoru i prirodi. Te zone zajedno čine prostor vrijedan svake pažnje, što je i formalno uobličeno.

Stavljanjem Katiča pod zaštitu učinjen je značajan potez u njegovom, dok je ovo područje ostavljeno na uživanje kako jedinkama koje ga nastanjuju, tako i posjetiocima koji cijene izuzetna djela prirode.