Prvi dan dvodnevne Konferencije o zelenoj ekonomiji (16-17. maj 2023.) otpočeo je danas u hotelu Hilton u Podgorici, u okviru crnogorskog predsjedavanja procesom saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP), koju zajednički organizuju Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja i Privredna komora Crne Gore.
Glavni cilj Konferencije je pokretanje diskusije o zelenoj ekonomiji iz više uglova, koja će dovesti do zaključaka važnih za definisanje smjernica ka održivom rastu i razvoju. Pored predstavnika zemalja učesnica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi i medjunarodnih organizacija, Konferenciji su prisustvovali predstavnici privrednog sektora i akademske zajednice kao i institucija koje su nosioci razvoja inovacija, bez kojih zelena tranzicija ne bi bila moguća.
Konferenciju su otvorili državni sekretar Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, Armend Milla, ministarka nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore, prof. dr Biljana Šćepanović i predsjednica Privredne Komore Crne Gore, dr Nina Drakić.
U uvodnom obraćanju, državni sekretar Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma istakao je snažnu posvećenost Vlade Crne Gore u procesu zelene tranzicije. Na liniji navedenog ukazao je na dobru praksu koju Crna Gora sprovodi kroz razvojne polike i programe, koje su definisane kao strateški prioritet Crne Gore, prepoznat kroz Program ekonomskih reformi za Crnu Goru za period 2022-2024. godine, Strategiju pametne specijalizacije 2019-2024. kao i Strategiju industrijske politike Crne Gore 2019 - 2023. godine.
U završnom dijelu obraćanja gospodin Milla zaključio je da je tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji od izuzetnog značaja za podsticaj konkurentnosti, održivi ekonomski razvoj, rješavanje problema prekomjerne potrošnje prirodnih resursa i klimatskih promjena i da će navedeno pomoći u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja UN, ciljeva Pariškog sporazuma kao i ambicije Evropskog zelenog sporazuma.
Jovana Krunić, v.d. generalne direktorice u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, u okviru panela 1 podsjetila je da je Crna Gora 1. jula 2022.godine preuzela predsjedavanje Procesom saradnje Jugoistočne Evrope od Republike Grčke.
Potcrtala je da je Crna Gora prepoznala značaj razvoja zelene ekonomije i definisala ga kao jedan od prioriteta predsjedavanja Procesom saradnje Jugoistočne Evrope, stavljajući poseban akcenat na pitanja upravljanja otpadom, kvaliteta voda i vazduha, održivog razvoja, održivog i odgovornog korišćenja prirodnih resursa i zaštite životne sredine, kao i na pitanje senzibilizacije mladih o ovim temama kroz obrazovne sisteme i programe.
Kao Nacionalna koordinatorka za saradnju u vezi implementacije Strategije razvoja Jugoistočne Evrope 2030. (SEE 2030) navela je da je Strategija komplementarna s UN ciljevima održivog razvoja i EU Zelenom Agendom i da se njome ekonomijama učesnicama pruža sistematska, efikasna i koordinisana podrška u definisanju i sprovođenju datih ciljeva u nacionalnim okvirima. Istakla je da je glavni cilj Strategije SEE 2030 da se na regionalnom nivou dostigne održivi ekonomski rast, kao i da se obezbijedi mir i prosperitet ljudi u regionu JIE.
Skrenula je posebnu pažnju na činjenicu da je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma prvo u regionu pokrenulo proces i izradilo Nacionalnu Strategiju cirkularne tranzicije do 2030. godine s pratećim Akcionim planom za period 2023-2024. godina, koja je i usvojena na sjednici Vlade Crne Gore u decembru mjesecu 2022. godine. Istom se Crna Gora pridružila inicijativi Evropske komisije kojom se potencira novi model ekonomskog rasta i razvoja i posebno je naglasila da je Crna Gora već sada prepoznata kao “frontraner” u ovoj oblasti u regionu.